Cloud computingInfrastrukturaBranża ITArchitektura ITPREZENTACJA PARTNERA

Inżynieria chmury – dlaczego ta dziedzina informatyki jest obecnie tak ważna?

Executive ViewPoint

Branża przetwarzania danych w chmurze prężnie się rozwija. To obecnie nieodłączna część infrastruktury informatycznej i naszego życia. Często nie jesteśmy nawet świadomi, że codziennie korzystamy z technologii opartych na chmurze. Umożliwia nam to elastyczny dostęp do informacji i usług w dowolnym momencie. Magdalena Wojnarowska-Pietrzak, Cloud Solution Architect w dziale Inżynierii spółki Devbridge (będącej częścią grupy Cognizant), opowiada o inżynierii chmury, o tym jak zmienia się ta branża w Polsce oraz dlaczego pracuje w niej wciąż tak mało kobiet.

Inżynieria chmury – dlaczego ta dziedzina informatyki jest obecnie tak ważna?

Co sprawiło, że postanowiłaś pracować w branży informatycznej?

Moja przygoda nie rozpoczęła się bezpośrednio od pracy w IT. Początkowo zostałam trochę zniechęcona do rozpoczęcia kariery w tej branży. Dlatego też postanowiłam rozwijać swoje zainteresowania w obszarze matematyki i ekonomii. Jednak z czasem odkryłam potencjał związany z automatyzacją, co rozbudziło moją pasję do informatyki. Po pracy w różnych rolach i na różnych stanowiskach w IT, najlepiej odnalazłam się w projektowaniu Architektury IT i jej wdrażaniu. Przekształcanie różnorodnych potrzeb w konkretne rozwiązania techniczne i wspomaganie rozwoju biznesu za pośrednictwem technologii jest wyjątkowo satysfakcjonujące.

Pracujesz na stanowisku Cloud Solution Architect – jakich kompetencji wymaga ta specjalizacja i jakie są Twoje główne obowiązki?

Rola architekta chmury wymaga połączenia wiedzy technicznej z kompetencjami miękkimi. Obejmuje ona zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów, a następnie przełożenie ich na konkretne techniczne rozwiązania.

Umiejętności komunikacyjne, analityczne i techniczne są kluczowe w tej roli. Niezwykle ważne jest też ciągłe dokształcanie się, ze względu na szybkie tempo rozwoju technologii. Mam także swój wkład w opracowywanie wytycznych czy wzorców architektury, co pomaga w efektywnym zarządzaniu środowiskami IT.

Architektura i inżynieria chmury obejmuje zarówno budowanie nowych platform, ulepszanie tych już funkcjonujących, jak również wsparcie techniczne klientów. Ciągła zmienność i unikatowość każdego projektu jest tym, co sprawia, że ta branża jest interesująca. Chociaż pozornie można dostrzec wiele podobieństw pomiędzy projektami, to każdy produkt końcowy jest dostosowany do określonych potrzeb klienta.

Jakie zmiany w branży informatycznej zauważyłaś w ostatnich latach?

W ostatnich latach można dostrzec wiele zmian zachodzących w branży IT związanych z większym naciskiem na bezpieczeństwo i przetwarzanie w chmurze, sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym czy IoT.

Cyberataki stały się bardziej wyrafinowane, co skłania firmy do priorytetowego traktowania kwestii bezpieczeństwa i poszukiwania solidnych sposobów ochrony. Przetwarzanie danych w chmurze zmieniło krajobraz IT, zapewniając skalowalność czy zwiększając elastyczność. Ponadto ekspansja sztucznej inteligencji stworzyła nowe zawody i możliwości, pomimo niepewności co do jej wpływu. Zdolność do adaptacji i odporność na awarie to kluczowe cechy w obecnych czasach.

Jakie są obecnie główne tendencje w branży inżynierii chmury?

W obecnym środowisku cyfrowym migracja do chmury oraz wdrażanie DevOps i praktyk chmurowych zwiększają zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów. Profesjonaliści ci projektują, wdrażają i zarządzają środowiskami chmurowymi.

Ponadto włączenie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) do platform chmurowych stworzyło zapotrzebowanie na inżynierów chmury biegłych w ich wdrażaniu i zarządzaniu.

Trendy te oferują wiele możliwości rozwoju zawodowego w sferze inżynierii chmury.

Jaki jest główny powód, dla którego wiele kobiet nadal unika sektora informatycznego? Jakie stereotypy mogą mieć wpływ na tę sytuację?

Ciężko podać tutaj konkretny powód. Jednym z czynników może być brak widocznych autorytetów.

Można jednak dostrzec pozytywne trendy mające na celu zachęcenie kobiet do pracy w IT. Działają inicjatywy takie jak Women in Architecture i Women in Technology. Chociaż branża ta jest zdominowana przez mężczyzn, warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze tak było. Wiele z nas słyszało pewnie o kobietach, takich jak Ada Lovelace, Grace Hopper, Anita Borg i innych, które ukształtowały branżę cyfrową.

Warto też zauważyć, że branża IT to nie tylko programowanie. Jest wiele innych stanowisk, niezbędnych dla funkcjonowania tego sektora, dzięki czemu pracę w IT mogą znaleźć osoby o różnych umiejętnościach. Ważne jest, żeby nie zmuszać nikogo do przejścia do branży informatycznej, ale żeby dołączyć do niej świadomie, w oparciu o własną pasję czy zainteresowania.

Jak z Twojej perspektywy zmienia się środowisko informatyczne w Polsce?

Środowisko informatyczne w Polsce przechodzi dynamiczną przemianę, co widać po szybkim wzroście i zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych profesjonalistów. Polska stała się ważnym ośrodkiem dla globalnej branży IT, przyciągającym firmy takie jak Google czy Microsoft. Niedawne uruchomienie przez Microsoft nowego regionu przetwarzania danych w chmurze w Polsce będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko informatyczne, utworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój infrastruktury. Utalentowani pracownicy sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym hubem technologicznym i umacnia swoją pozycję w globalnym środowisku cyfrowym.

Jak przebiega praca nad Twoimi aktualnymi projektami – co jest najbardziej interesującym elementem codziennej pracy dla Ciebie i Twojego zespołu?

Architektura i inżynieria chmury obejmuje zarówno budowanie nowych platform, ulepszanie tych już funkcjonujących, jak również wsparcie techniczne klientów. Ciągła zmienność i unikatowość każdego projektu jest tym, co sprawia, że ta branża jest interesująca. Chociaż pozornie można dostrzec wiele podobieństw pomiędzy projektami, to każdy produkt końcowy jest dostosowany do określonych potrzeb klienta.

Jakie są główne czynniki przyczyniające się do uwagi i jedności Twojego zespołu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy członkowie zespołu pracują zdalnie?

W mojej ocenie, to co wpływa na zaangażowanie zespołu to efektywna komunikacja, otwartość, pozytywne nastawienie oraz stawianie jasnych celów i oczekiwań. Aktywności integracyjne, nawet w ramach pracy zdalnej, kształtują lepsze relacje między pracownikami.

Co wymieniłabyś jako swoje największe/najlepsze osiągnięcia w okresie Twojej pracy w organizacji?

To, co rozpatruje jako duże osiągnięcie to budowanie silnych relacji z klientami, opartych na zaufaniu oraz konsekwentnym dostarczaniu wartościowych produktów spełniających ich oczekiwania. W obecnym, opartym na technologii środowisku, dostarczenie klientowi jakiegokolwiek produktu jest proste. Jednak dostarczenie klientowi produktu, który spełnia jego oczekiwania wymaga odpowiednich umiejętności i ekspertyzy, szczególnie w przypadku, gdy klient ma ograniczone doświadczenie z daną technologią. Występowanie w roli doradcy i pomoc podczas całego procesu transformacji czy implementacji, jest bardzo ważnym elementem dla spełnienia określonych potrzeb i oczekiwań klienta.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Bardzo lubię projektować rozwiązania chmurowe i pomagać firmom w ich cyfrowej podróży. Patrząc na to, że chmura podlega nieustannej ewolucji, zakładam, że będę dalej rozwijać się w tym obszarze. Jednak w najbliżej przyszłości, planuję skupić się na ukończeniu pracy nad moją książką, która porusza tematy pułapek i błędów podczas wdrażania technologii chmurowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *