Branża ITRynek

W branży IT kobiety zarabiają średnio ponad 1 tys. zł mniej od mężczyzn

Kobiety stanowią 17% wszystkich zatrudnionych w firmach IT, a ich odsetek nie zmienił się od 2022 roku. Wciąż zarabiają one mniej od mężczyzn zajmujących równorzędne stanowiska – tak wynika z „Raportu Płacowego Branży IT SoDA 2024” przygotowanego przez Organizację Pracodawców Usług IT – SoDA. Tylko co 5. kobieta w IT zarabia podobnie lub więcej od mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach. 

W branży IT kobiety zarabiają średnio ponad 1 tys. zł mniej od mężczyzn

Jak się okazuje, panie w firmach IT najczęściej zajmują stanowiska UX lub Ul Designer (54%) oraz Project Manager (47%) i Business Analyst (44%). Najwięcej z nich zatrudniają średnie i duże (od 101 do 300 pracowników) przedsiębiorstwa – tam, niezmiennie od 2022 roku, co 5. osoba jest kobietą. Najmniej pań pracuje w małych, maksymalnie 50-osobowych firmach, które stanowią większość w SoDA. Według ekspertów, dysproporcja płci w tego typu organizacjach może wynikać z ograniczonej w nich liczby stanowisk kreatywnych, zajmowanych przez panie.

Kobiety najczęściej wybierają umowę o pracę (65%). Na samozatrudnienie (umowy B2B) decyduje się jedynie 32% pań. W przypadku mężczyzn proporcje te są odwrócone (odpowiednio 67% – 28%). Większość wśród kobiet w IT stanowią osoby młode, dla których umowa o pracę jest najbardziej pożądaną formą zatrudnienia ze względu na związane z nią zabezpieczenia w okresie ciąży i wczesnego macierzyństwa.

Jak wynika ze wspomnianego badania, kobiety zarabiają mniej od mężczyzn w 80% przypadków umów B2B i aż w 85% przypadków UoP. Mężczyźni na identycznych stanowiskach zarabiają średnio więcej o odpowiednio 1076 zł i 1365 zł. Największe różnice w zarobkach można zauważyć na stanowiskach DevOps Engineer/Cloud Engineer – w przypadku B2B panie zarabiają o 5 100 zł mniej, a zatrudnione na UoP o 4 867 zł mniej. Dodajmy, że mediana* zarobków specjalisty ze średnim doświadczeniem wynosi na nich 20 495 zł przy kontrakcie B2B i 15 805 zł przy umowie o pracę.

W badaniu SoDA przeanalizowano 6 stanowisk (UX/UI Designer, Project Manager, Business Analyst, Quality Assurance Engineer, Software Developer i DevOps Engineer/Cloud Engineer) na 3 poziomach doświadczenia (od juniora przez specjalistę po seniora). Tylko w 4 przypadkach na 18 kobiety zarabiały więcej niż mężczyźni, z czego 3 razy na poziomie juniorskim, gdzie o wynagrodzeniu często decyduje jedynie wykształcenie. Niezależnie od formy zatrudnienia, osoby obu płci podobnie zarabiają jedynie na stanowiskach Project Manager i Business Analyst.

“O związanych z płcią dysproporcjach w wynagrodzeniach mówi się dużo i często, jednak na rynku wciąż brakuje danych odzwierciedlających to zjawisko. Uwzględniający formy zatrudnienia raport SoDA, pokazuje czarno na białym różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn mających podobne doświadczenie zawodowe i zajmujących identyczne stanowiska” – mówi Marta Kępa, Executive Director, SoDA. “Wiele firm wciąż nie przykłada wystarczającej wagi do zniwelowania związanej z płcią luki płacowej. Jedną z dobrych praktyk zmniejszających różnice płac jest dążenie do maksymalnej transparentności widełek wynagrodzeń, jasnych i dostępnych dla wszystkich pracowników firmy” – podsumowuje.

*Mediana wskazuje dokładnie środkową wartość zarobków wszystkich zatrudnionych niezależnie od płci.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *