PracaPolecane tematy

Inżynierowie jednymi z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy

Z raportu „Rynek pracy inżynierów w polskim przemyśle. Raport 2021 i prognoza 2022” od Bergman Engineering wynika, że w tym roku nie zabraknie dobrze płatnej pracy dla inżynierów. Wszystko dzięki postępującej robotyzacji i automatyzacji, postępowi technologicznemu i gwałtownie rosnącej liczbie danych.

Inżynierowie jednymi z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy

Specjaliści wskazują, że pomimo zawirowań na rynku pracy spowodowanych pandemią, specjaliści IT i inżynierowie nie musieli obawiać się o swoje stanowiska, ani zarobki. To właśnie inżynierowie projektu, produktu, jakości/rozwoju dostawców, sprzedaży, utrzymania ruchu, automatycy i programiści PLC byli najbardziej poszukiwani na rynku pracy w ubiegłym roku. „Mimo zwolnień, wynikających z trudności ekonomicznych wywołanych pandemią, rynek pracy dla inżynierów pozostał wyjątkowo stabilny. Ci pracownicy, którzy pojawiali się na rynku pracy, bardzo szybko byli rekrutowani przez inne firmy, u których zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry wyraźnie się zwiększało” – mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

Lista najczęściej rekrutowanych inżynierów wraz z zarobkami wg danych Bergman Engineering (2021 r.):

 1. Inżynier projektu
  • 20% ogółu procesów rekrutacyjnych
  • oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 9.000 zł do 16.000 zł
 2. Inżynier jakości/rozwoju dostawców
  • 15% ogółu procesów rekrutacyjnych
  • oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 zł do 13.000 zł
 3. Inżynier sprzedaży
  • 15% ogółu procesów rekrutacyjnych
  • oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 12.000 zł
 4. Inżynier utrzymania ruchu
  • 15% ogółu procesów rekrutacyjnych
  • oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 11.000 zł
 5. Inżynier automatyk/programista PLC
  • 10% ogółu procesów rekrutacyjnych
  • oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 14.000 zł
 6. Inżynier produktu
  • 10% ogółu procesów rekrutacyjnych
  • oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 12.000 zł

Jak będzie w tym roku?

Wedle raportu „2021 Salary Budget Planning Survey Report – EMEA” podwyżki w branżach, w których panuje największa konkurencja, mają sięgnąć w tym roku 5-7%. Jednak 2022 rok przyniesie specjalistom z branży przemysłowej kolejne benefity, nie tylko płacowe, ale i pozapłacowe. „Choć nadal zdecydowana większość ofert dla inżynierów, ze względu na specyfikę ich pracy, wymaga obecności w firmie, to 2021 rok zamknęliśmy z rekordowym, 20-procentowym wzrostem zapytań pracodawców o kandydatów zainteresowanych pracą w systemie zdalnym. Dotyczyło to głównie programistów oraz konstruktorów i projektantów” – tłumaczy Tomasz Szpikowski.

Najwięcej ofert dla inżynierów ma pojawić się w technologii przemysłowej w branży FMCG i farmaceutycznej. Eskperci Bergman Engineering zauważyli, że walka o pracowników w tej dziedzinie rozpoczęła się już w 2021 roku. Obecnie panuje duża rywalizacja firm, aż 80% kandydatów, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy chcieli zmienić miejsce zatrudnienia, otrzymało od swojego pracodawcy kontrofertę.

Na rynku istnieje także niedobór inżynierów elektryków, gdzie wzrost zapytań o tych specjalistów ma sięgnąć 200%. Nieco mniej, bo o 150% wzrośnie zapotrzebowanie na inżynierów w e-commerce. Wszystko dzięki rosnącym inwestycjom w technologie marketingowe i automatyzację, z naciskiem na jak najlepszy customer experience. Również inżynierowie pracujący w działach utrzymania ruchu mogą spodziewać się szerokiego dostępu do lukratywnych ofert pracy, bowiem liczba rekrutacji na tego typu stanowiska rośnie w tempie ok. 50% rocznie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *