Cyberbezpieczeństwo

Jeff Bezos ofiarą ataku hakerów, nieoficjalnie mówi się o użyciu systemu Pegasus-3

Jak donosi The Guardian, przestępcy uzyskali dostęp do danych zapisanych w pamięci urządzenia należącego do Jeffa Bezosa w maju 2018 roku. Wykorzystano przy tym wirusa ukrytego w wiadomości przesłanej poprzez platformę WhatsApp. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do kradzieży danych z należącego do Jeffa Bezosa iPhone`a X wykorzystano system Pegasus-3.

Jeff Bezos ofiarą ataku hakerów, nieoficjalnie mówi się o użyciu systemu Pegasus-3
Źródło: Amazon.com

Przeprowadzona już analiza kryminalna wykazała, że szef Amazona otrzymał od Mohammeda ben Salmana wiadomość na WhatsAppie zawierającą plik wideo w języku arabskim. Promował on Arabię Saudyjską na rynku telekomunikacyjnym. Jak wskazuje raport ONZ, umiejętnie spreparowany odnośnik do nagrania zawierał jednak fragment kodu, który ostatecznie umożliwił przesyłanie na nieznane urządzenie dużych ilości danych zapisanych w telefonie Jeffa Bezosa. Proceder ten trwał przez kilka miesięcy. Jak donosi Wired, Jeff Bezos korzystał wówczas z telefonu iPhone X. Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień, włamanie do telefonu właściciela koncernu Amazon dokonano najpewniej za pośrednictwem stworzonego przez izraelską firmę NSO systemu Pegasus-3. Tego samego, które wedle pojawiających się doniesień miało zakupić m.in. polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Eksperci ONZ domagają się od administracji Stanów Zjednoczonych wszczęcia natychmiastowego śledztwa w celu sprawdzenia dowodów świadczących o tym hakerskim ataku. Ich zdaniem, istnieją poszlaki pozwalające sądzić, że mogło dojść do próby “wpłynięcia, a nawet uciszenia relacji magazynu „Washington Post” na temat Arabii Saudyjskiej”. To właśnie w tej – należącej do imperium Jeffa Bezosa – gazecie publikował Dżamal Chaszukdżi, krytyczny wobec władz swojego kraju saudyjski komentator i dziennikarz, który został zamordowany w 2018 roku.

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie, która wcześniej zaprzeczała doniesieniom “Guardiana”, teraz wezwała do “wszczęcia śledztwa odnośnie do tych twierdzeń, abyśmy mogli poznać wszystkie fakty”. Z kolei przedstawiciele firmy NSO zaprzeczają, by to właśnie technologia tej firmy została wykorzystana do włamania się na telefon amerykańskiego multimiliardera. Póki co większość istotnych szczegółów sprawy pozostaje nieznana.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Jeff Bezos ofiarą ataku hakerów, nieoficjalnie mówi się o użyciu systemu Pegasus-3”