Zmiany kadrowe

Jeff Bezos rezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego Amazona

Pozostanie on jednak prezesem zarządu, ale przekaże stery Andy’emu Jassy’emu, dyrektorowi generalnemu Amazon Web Services. Dział ten w zeszłym roku odnotował przychody na poziomie 45,4 mld USD (35 mld USD), co stanowi 12% przychodów całego Amazona. Zmiana ma nastąpić w III kwartale 2021 r.

Jeff Bezos rezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego Amazona

Andy Jassy od dawna jest postrzegany jako następca Jeffa Bezosa. Rywalizował o ten tytuł z Jeffem Wilke, który zarządzał sprzedaż detaliczną Amazon, dopóki nie ogłosił planów przejścia na emeryturę w 2020 roku. Amazon Web Services, którym zarządza, stały się jedną z najważniejszych dziedzin działalności firmy, odpowiadając za 10% przychodów i 52% zysków firmy w w IV kwartale 2020 roku. Amazon Web Services to potęga firmy, która zapewnia dużą rentowność całemu Amazon.

Andy Jassy dołączył do Amazon w 1997 roku tuż po zakończeniu studiów na Harvard Business School. Jest jednym z założycieli Amazon Web Services. Dziś firma ta jest obecnie właścicielem prawie 50% światowego rynku infrastruktury chmury publicznej. Posiada dominujący 30% udział w rynku przetwarzania w chmurze obliczeniowej. Jego awans podkreślił znaczenie usług AWS dla przyszłości całego Amazon.

Niespodziewana wiadomość o przekazaniu władzy przez Jeffa Bezosa nadeszła, gdy Amazon opublikował najnowsze wyniki finansowe za rok 2020. Niewiele firm tak dobrze prosperowało jak Amazon podczas pandemii koronawirusa, a w ostatnim kwartale ubiegłego roku firma po raz pierwszy odnotowała sprzedaż na poziomie ponad 100 mld USD (125,6 mld USD, co oznacza wzrost o 44% rok do roku). W całym roku 2020 przychody firmy wyniosły 386 mld USD, co oznacza wzrost o 38%.

W ciągu ostatniego roku wartość akcji Amazon wzrosła zaś dwukrotnie do ponad 3300 USD.

Jak pisze The Guardian, ziana przywództwa następuje w dziwnym momencie dla Amazona. Chociaż zyski wciąż rosną, napotyka na presję pracowników, którzy skarżyli się na złe traktowanie podczas pandemii oraz z coraz większymi naciskami polityków zarzucających Amazon dominującą pozycję na rynku.

Przypomnijmy, w końcu 6 października 2020 roku, Judiciary Committee Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu opublikował ponad 450 stronnicowy raport, uznając, że problem monopolistycznych zachowań ze strony największych firm zaangażowanych w biznes cyfrowy istnieje, jest poważny i wymaga podjęcia dalszych działań. Jedną z tych firm jest – zdaniem Komitetu – Amazon. Raport poświęca tej firmie ponad 80 stron. „Te firmy w obecnym kształcie mają władzę monopolistyczną. Niektórych trzeba rozbić, wszystkich należy odpowiednio uregulować i pociągnąć do odpowiedzialności. To musi się skończyć” – powiedział – cytowany przez The Guardian – David Cicilline, przewodniczący podkomisji antymonopolowej komisji sądowniczej Izby Reprezentantów Kongresu USA.

Jeff Bezos wycofał się z codziennego kierowania Amazon w ostatnich latach, aby poświęcić więcej uwagi swoim innym zainteresowaniom, w tym eksploracji kosmosu i zarządzaniu Washington Post. Ale jego odejście ze stanowiska dyrektora generalnego było nieoczekiwane.

Jeff Bezos napisał we wtorek (2 lutego) w liście do pracowników, że ma „pełne zaufanie do Andego Jassy, który jest dobrze znany w firmie i pracuje w Amazon prawie tak długo, jak on”. „Dzięki temu będę miał także czas i energię, których potrzebuję, aby skupić się na: Day 1 Fund, The Bezos Earth Fund, firmie Blue Origin, wydawnictwie Washington Post i innych moich pasjach” – napisał. „Nigdy nie miałem więcej energii i nie chodzi o przejście na emeryturę. Jestem pasjonatem wpływu, jaki – moim zdaniem – mogę nadal mieć na Amazona” – zakończył.

Jeff Bezos założył Amazon w 1994 roku i przekształcił go w jedną z największych firm na świecie, gromadząc fortunę w wysokości 185 mld USD.  Amazon, który zaczynał jako księgarnia internetowa, jest obecnie dominującą firmą w dziedzinie usług cloud computing, a także sprzedaży spożywczych, elektroniki i rozrywki. Firma zatrudnia ponad 1,1 mln osób na całym świecie.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *