BEST100 - ranking 2018Branża ITPolecane tematy

Jesteśmy dumni z historii, ale żyjemy przyszłością

Executive ViewPoint

W Asseco stale pracujemy nad tym, jak przekuć pojawiające się trendy IT w zaawansowane produkty, które znajdą odbiorców oraz odpowiedzą na ich realne potrzeby – mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.

Jesteśmy dumni z historii, ale żyjemy przyszłością

Sektor bankowy jest najbardziej wymagającym i najbardziej innowacyjnym sektorem. A fakt, że od niego właśnie Asseco rozpoczęło działalność i przez te ponad 25 lat staliśmy się wiodącym dostawcą dla instytucji finansowych, jest najlepszym dowodem na to, że produkty Asseco są na najwyższym poziomie. Potrafimy połączyć wiedzę sektorową, biznesową i technologiczną w rozwiązania, które są przyszłością.

Panie Prezesie, co przyniósł dla Grupy Asseco 2017 rok?

To było udane 12 miesięcy i to w kilku aspektach. Cieszę się, że spółki z Grupy Asseco, także te polskie, eksportują produkty na coraz większą skalę. W roku 2017 wypracowaliśmy prawie 8 mld zł przychodów i 467 mln zł zysku netto. Dynamicznie rozwijaliśmy się na zagranicznych rynkach, skąd pochodzi już 80% przychodów Grupy. Wszystko to dobrze pokazuje, że Asseco – stworzone i zarządzane przez Polaków, przez ostatnie lata stało się prawdziwie międzynarodową firmą.

Czy z coraz bardziej globalnej perspektywy branża IT wygląda inaczej?

Asseco jest dziś obecne na ponad 50 rynkach i ta perspektywa potwierdza, że rozwój branży nowych technologii z roku na rok coraz bardziej przyspiesza. Widać to dobrze na przykładzie producentów oprogramowania, którzy nieustannie muszą poszukiwać innowacji i pomysłów na to, jak przekuć pojawiające się trendy w zaawansowane produkty, które znajdą realnych odbiorców. W Asseco jesteśmy ogromnie dumni z naszej historii, ale mamy świadomość, że aby budować dobrą perspektywę dla naszej Grupy na kolejne 10 lat, musimy być innowacyjni w każdej dziedzinie, w której działamy.

W tym całe wyzwanie… W jaki sposób robi to Asseco?

Po pierwsze, sektor bankowy jest najbardziej wymagającym i najbardziej innowacyjnym sektorem. A fakt, że od niego właśnie Asseco rozpoczęło działalność i przez te ponad 25 lat staliśmy się wiodącym dostawcą dla instytucji finansowych, jest najlepszym dowodem na to, że produkty Asseco są na najwyższym poziomie. Potrafimy połączyć wiedzę sektorową, biznesową i technologiczną w rozwiązania, które są przyszłością. To, co sprawdziło się w bankowości, wykorzystujemy również w innych sektorach i to jest nasza przewaga nad firmami, które specjalizują się tylko w jednym obszarze.

Po drugie, w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań nie ma jednej sprawdzonej drogi. Przede wszystkim, inwestujemy w badania i rozwój oraz realizujemy nowatorskie projekty. Przykładowo: budujemy teraz w Rzeszowie Asseco Innovation Hub, czyli centrum R&D dla całej Grupy. Będą w nim rozwijane takie obszary, jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, cyberbezpieczeństwo, telemedycyna i elektromobilność. Bazujemy jednak na wieloletnich doświadczeniach oraz mocnych podstawach merytorycznych naszych ekspertów. We wszystkich powyżej wymienionych dziedzinach zbudowaliśmy interesującą pozycję wyjściową, a Asseco Innovation Hub jest tworzony, aby tę pozycję umocnić. Poza tym od lat inwestujemy w ciekawe firmy, ostatnio również w start-upy. Współpracujemy też z uczelniami wyższymi w całej Polsce.

Jak dla Asseco Poland zapowiada się 2018 rok?

W ostatnim czasie bardzo cieszą mnie sukcesy eksportowe całej Grupy, a zwłaszcza te związane z wdrożeniami polskich produktów, w tym m.in. Asseco Customer Banking Platform i Asseco Treasury. Rozpoczęliśmy współpracę z bankami w Austrii, Czechach, Gruzji czy Wietnamie. Uczestniczyliśmy także w projekcie budowy Golden Sand Bank na Gibraltarze, gdzie wdrażaliśmy centralny system bankowy. Dobrze nam idzie również w energetyce. Realizujemy duży projekt w Etiopii. Wdrożymy też nasz nowy produkt, który jest efektem współpracy ekspertów zarówno z zespołu bankowego, jak i zespołu odpowiedzialnego za rozwiązania dla energetyki – AUMS Digital w największej serbskiej spółce energetycznej. Innym przykładem jest dostarczenie systemów bezzałogowych dla nigeryjskiej administracji. W tym przypadku szczególnie cieszy fakt, że polski system wygrał w konkurencji z firmami z całego świata. Ale oczywiście, to tylko niektóre przykłady.

Poza bankowością i energetyką, ciekawe perspektywy widzę m.in. w segmencie systemów ERP i płatności, a także w sektorze ochrony zdrowia oraz cyberbezpieczeństwa. Jako Grupa realizujemy setki projektów na całym świecie. Nasze spółki zależne radzą sobie bardzo dobrze, a w krajowym sektorze publicznym również widać ożywienie. Asseco ma wciąż duży potencjał do rozwoju i bardzo wierzę w swój zespół.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2018. Szczegóły dotyczące publikacji wraz z formularzem dla osób zainteresowanych zakupem wydania dostępne są na stronie: https://itwiz.pl/kiosk

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *