PracaProgramowanie

Kalkulator wynagrodzeń – sprawdź ile aktualnie zarabia się w IT

Od połowy lipca specjaliści branży IT oraz rekruterzy mogą korzystać z bezpłatnego kalkulatora wynagrodzeń przygotowanego przez platformę rekrutacyjną inhire.io. To pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku, które w czasie rzeczywistym odpowiada na pytanie, ile aktualnie zarabia się w IT.

Kalkulator wynagrodzeń – sprawdź ile aktualnie zarabia się w IT

Tysiące ofert pracy, rosnące stawki i zapotrzebowanie na specjalistów – tak pokrótce scharakteryzować można bieżącą sytuację w branży IT. Choć rynek prężnie się rozwija – dając tym samym nowe miejsca pracy dla seniorów i midów oraz otwierając się pomału na juniorów – wciąż boryka się z poważnym problemem braku informacji o wysokości wynagrodzenia na poziomie ofert. W związku z tym wiele procesów rekrutacyjnych wydłuża się, a czas poświęcony na rozmowy kwalifikacyjne bywa często stracony, ponieważ oczekiwania kandydata mijają się z ofertą pracodawcy. Zwłaszcza, że w wielu wypadkach to właśnie wysokość wynagrodzenia jest czynnikiem kluczowym w procesie podejmowania decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.

Jednocześnie jest jednak wiele firm, które starają się regularnie analizować zarobki na rynku, aby dostosowywać do nich swoją ofertę skierowaną do kandydatów. Jeszcze do niedawna, jedno z najpopularniejszych źródeł informacji o bieżących stawkach stanowiły wydawane kwartalnie raporty, które dostarczały informacji na temat sytuacji rynkowej branży. Od niedawna, inhire.io – platforma rekrutacyjna dla specjalistów IT oraz autor raportów IT Market Snapshot, stworzyła alternatywę dla raportów, wypuszczając na rynek kalkulator wynagrodzeń, który umożliwia bieżący monitoring wysokości pensji specjalistów IT.

Przeczytaj również
Polacy chcą pracy zdalnej w elastycznym wymiarze godzin

Kalkulator wynagrodzeń alternatywą dla raportów branżowych

Z danych opublikowanych w ostatnim raporcie IT Market Snapshot wynika, że pozycja IT na rynku jest wciąż silna, a tendencja wzrostowa – zarówno w zakresie liczby publikowanych ogłoszeń czy stawek – jedynie potwierdza wysokie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów. Jak wskazują przedstawiciele platformy inhire.io, tym bardziej zasadne stało się wprowadzenie jawnej siatki płac, umożliwiającej optymalizację procesów rekrutacyjnych. Niestety, wiele firm wciąż nie ujawnia informacji na temat wysokości zarobków na poszczególnych stanowiskach, a średni poziom wynagrodzeń szacuje się na podstawie danych ujawnionych w raportach.

“Już od dłuższego czasu publikujemy w naszych raportach informacje na temat wysokości stawek, ale również ich jawności w ofertach pracy. Choć cyklicznie przygotowujemy raporty, zauważyliśmy potrzebę znalezienia rozwiązania, które umożliwi kandydatom i pracodawcom oszacowanie wysokości aktualnej stawki na danym stanowisku.Tak narodził się pomysł wprowadzenia na rynek  kalkulatora wynagrodzeń, dzięki któremu pracodawcy i specjaliści IT nie muszą już czekać na kolejny raport, ponieważ w każdej chwili mogą sprawdzić średni poziom zarobków na danym stanowisku na podstawie wszystkich dostępnych na rynku ofert” – powiedział Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

I tak, kalkulator wynagrodzeń umożliwia stały dostęp do aktualnych informacji dotyczących wysokości wynagrodzeń, ale też zwiększa konkurencyjność na rynku. Jak przekonują przedstawiciele inhire.io, to nowe narzędzie daje przewagę zarówno kandydatom, jak i pracodawcom. Pierwsza z grup może bowiem swobodnie porównać swoje oczekiwania i aktualne zarobki z obowiązującymi na rynku, dzięki czemu planując ścieżkę kariery mogą bardziej klarownie sprecyzować oczekiwania finansowe. Z kolei pracodawcom poszukującym doświadczonych kandydatów, kalkulator pozwala na zaproponowanie takich warunków zatrudnienia, by ich oferta wyróżniała się na tle konkurencji.

Przeczytaj również
Jak okres pandemii i lockdown wpłynął na wyniki firm IT w Polsce

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Kalkulator wynagrodzeń jest bezpłatnym narzędziem dostępnym na stronie internetowej portalu. Jego działanie opiera się na algorytmie, który analizuje oferty pracy, dyskryminując kluczowe słowa w treści i tytułach ogłoszeń. Narzędzie analizuje dane opublikowane na własnej platformie z uwzględnieniem ofert ze stron “kariera” kilkuset pracodawców oraz przez największe jobboardy w Polsce i w czasie rzeczywistym oblicza wysokość zarobków na danym stanowisku, tłumaczą specjaliści inhire.io., dodając, że dane aktualizowane są osiem razy w ciągu doby, a średnia oraz percentyl obliczane są na podstawie ogłoszeń opublikowanych w ostatnich 12 miesiącach.

“Mamy świadomość, że kwestia jawnych widełek płacowych w branży IT jeszcze przez długi czas nie stanie się stałym elementem wszystkich procesów rekrutacyjnych. Nie zmienia to faktu, że bez względu na politykę firmy odnośnie pokazywania publicznie widełek, pracodawcy chcą znać wysokość średnich stawek dla specjalistów IT, aby móc dostosowywać do tego własną siatkę płac i tym samym ofertę dla kandydatów. Zaproponowane przez nas rozwiązanie umożliwia nieograniczony dostęp do tych informacji i ich bieżącą aktualizację” – skomentował Michał Gąszczyk.

Kalkulator wynagrodzeń proponuje całkiem szerokie spektrum możliwości. Użytkownicy mogą sprawdzić statystyki dotyczące średnich minimalnych dolnych i średnich maksymalnych górnych widełek, a także poznać aktualne stawki proponowane w oparciu o umowę o pracę, jak i kontrakt B2B. Dodatkowo narzędzie pozwala na skonkretyzowanie kryteriów. Użytkownicy mogą więc określić dla jakiego stanowiska (np. Frontend Developer, Backend Developer, Full Stack Developer, Mobile Developer, Devops Engineer) poszukują danych, określić interesujące ich technologie (np. Java, JavaScript, Typescript,C#, C++, Angular, React, PHP, Python, iOS, Android, AWS, Ruby, Scala, Kotlin i wiele innych), doprecyzować posiadane doświadczenie (junior, mid, senior) czy lokalizację, w jakiej poszukują pracy.

Przeczytaj również
Twitter pozwoli pracownikom na bezterminową pracę zdalną

“Mamy nadzieję, że nasze narzędzie przyczyni się nie tylko do zwiększenia świadomości, ale również posłuży za “benchmark” lub po prostu źródło wiedzy dla całej branży” – podsumował Michał Gąszczyk.

Kalkulator wynagrodzeń IT dostępny jest tu: https://inhire.io/kalkulator-wynagrodzen

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Kalkulator wynagrodzeń – sprawdź ile aktualnie zarabia się w IT”

  1. Szkoda, że kalkulator nie uwzględnia takich działów firm IT jak Marketing czy Sprzedaż. Znaleźć dobrego marketingowca / handlowca potrafiącego się sprawnie obracać w branży IT to nie lada wyzwanie…