PracaProgramowaniePolecane tematy

Kobiety w IT to nie tylko programistki, prawie połowa piastuje inne stanowiska w branży

Z raportu „Kobiety w IT 2022”, przygotowanego przez portal No Fluff Jobs z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wynika, że ⅔ specjalistek pracuje w sektorze IT krócej niż 5 lat, a już 46% piastuje stanowiska niezwiązane bezpośrednio z programowaniem. Okazuje się, że najwięcej z nich jest testerkami i project managerkami. Co ciekawe, jedynie 27,5% respondentek ukończyło studia informatyczne – większość to osoby po przebranżowieniu (55%). 

Kobiety w IT to nie tylko programistki, prawie połowa piastuje inne stanowiska w branży

Co powoduje, że kobiety chcą pracować w IT? Jak wskazuje badanie No Fluff Jobs, w głównej mierze kandydatkom IT chodzi o możliwość poszerzania swoich kompetencji i rozwoju w określonej dziedzinie (71%), ale też o wynagrodzenie (71%). Dla wielu z nich wejście do branży jest jednak trudne – tak uważa nawet 75% kandydatek do pracy w IT. Z kolei 40% kobiet wskazuje, że nie wie, od czego zacząć, a podobny odsetek nie jest w stanie odnaleźć pasującej do nich oferty pracy. Co trzecia respondentka przyznaje natomiast, że ma problem z wyborem odpowiedniej specjalizacji.

Jaką umiejętność pracujące już w branży specjalistki IT uważają natomiast za najbardziej przydatną w pracy w branży? W dużej mierze jest to umiejętność pracy w grupie (aż 92% wskazań). Ponadto na umiejętność rozwiązywania problemów wskazało 86% badanych kobiet, zaś zdolności analityczne – 82%.

Z danych Eurostatu za lata 2013-2019 wynika, że Polska przoduje w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę absolwentek kierunków ścisłych (STEM) per tysiąc mieszkańców (przyszłych specjalistek w wieku 20-29 lat jest ponad 320 tysięcy). “To pozytywne i krzepiące dane, jednak świat IT jest otwarty nie tylko na kobiety z wykształceniem technicznym” – mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO w No Fluff Jobs. “46% kobiet pracujących w sektorze i piastujących stanowiska niezwiązane bezpośrednio z programowaniem, jak np. project manager, może być motywacją dla tych kobiet, które chciałyby wkroczyć do IT, a które nie mają kierunkowego wykształcenia i niekoniecznie chciałyby programować, ale za to posiadają rozwinięte umiejętności miękkie. Te, jak się okazuje, są według specjalistek IT najbardziej przydatne w pracy w branży” – tłumaczy.

Popularne specjalizacje i technologie

Z badania wynika, iż ponad połowa pracujących w IT kobiet zajmuje się kodowaniem. W tym przypadku największy odsetek z nich specjalizuje się w Backendzie (15%), Frontendzie i Fullstacku (5,4%). Część ankietowanych wskazała na DevOps oraz Big Data – po 4%, a także Security (2,8%), AI i Mobile – kolejno 2,4 i 2,6%. Zapytane o to, z jakimi technologiami pracują na co dzień, prawie 30% wskazało na SQL, nieco ponad 20% JavaScript, 19,3% na HTML i CSS, a 15% na Javę. Z kolei wśród najpopularniejszych specjalizacji w programowaniu wśród kobiet okazały się być Testing (18,6%), Project Management (16%), Business Analysis (11,1%) i UX (9,3%).

Kobiety w IT to nie tylko programistki, prawie połowa piastuje inne stanowiska w branży

Powyższe dane pokazują, że polskie specjalistki IT są wszechstronne i prezentują szerokie spektrum specjalizacji. “W „kobiecym” IT nie ma jednej dominującej gałęzi, co daje duże szanse dostania się do branży przedstawicielkom różnych profesji. Patrząc na ten obraz z perspektywy wyzwań, jakie mają obecnie firmy IT, pojawienie się większej liczby kobiet w branży może szybko pomóc w zapełnieniu aktualnej luki kadrowej i nowym spojrzeniu na procesy rekrutacyjne” – uważa Paulina Król, Head of People & Operations w No Fluff Jobs.

Autorzy raportu postanowili również sprawdzić, które ze specjalizacji w IT są najbardziej pożądane wśród kandydatek do pracy w tym sektorze. I tak, najczęściej wskazywanymi obszarami były kolejno: UX/UI (29,4%), Testing (21,2%), Frontend (16,3%), Project Management (14,7%), Design (13,6%) i Business Analysis (13%).

Kobiety w IT to nie tylko programistki, prawie połowa piastuje inne stanowiska w branży

Satysfakcja w pracy, możliwości awansu i podwyżek

Polskie specjalistki IT chwalą sobie pracę w sektorze technologicznym i polecają ją innym. Okazuje się, że nawet 68% kobiet z branży otrzymało w 2021 roku podwyżkę, a 3/4 wskazuje, że w obecnej firmie ma szansę na awans. Praca w IT przynosi satysfakcję zdecydowanej większości biorących udział w badaniu specjalistek. Prawie 71% respondentek wskazało, że czują się spełnione w pracy. Dodatkowo 67% twierdzi, że poleciłoby aktualnego pracodawcę swoim koleżankom i kolegom. Z kolei za najważniejsze czynniki, które kształtują pozytywny odbiór branży, badane specjalistki IT wskazały możliwości rozwoju (88,4%), wysokie zarobki (89,9%) i otwartość firm na umożliwienie im pracy zdalnej (77,7%).

Kobiety w IT to nie tylko programistki, prawie połowa piastuje inne stanowiska w branży

Badanie przeprowadzono od 1 stycznia do 28 lutego 2022 roku na próbie 959 respondentek pracujących w sektorze IT oraz planujących pracę w branży.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Kobiety w IT to nie tylko programistki, prawie połowa piastuje inne stanowiska w branży”

  1. Bardzo optymistycznie to wygląda. 😉 bo tam zapotrzebowanie jest oczywiste, ale w miastach jak Łódź oferty na UX`a w jednym roku można policzyc na palcach jednej reki