Branża ITPraca

Kobiety w sektorze wytwarzania gier stanowią już 30% pracowników

W porównaniu do czasu sprzed pandemii, liczba kobiet w branży gamedev powoli rośnie. Jak podaje Statista, podczas gdy w roku 2019 stanowiły one 24% pracowników tego sektora na świecie, w roku 2021 było ich już 30%. Z badań wynika ponadto, że kobiety – pomimo powszechnych stereotypów – równie chętnie co mężczyźni oddają się cyfrowej rozrywce.

Kobiety w sektorze wytwarzania gier stanowią już 30% pracowników

Z badań Accenture wynika, że w Polsce kobiety stanowią nawet 46% wszystkich graczy. Co więcej, według najnowszej globalnej analizy Newzoo, kobiety (94%) częściej niż mężczyźni (91%) grają w gry mobilne i zdecydowanie bardziej lubią gry, w których rozwiązuje się zagadki logiczne (33% kobiety vs. 20% mężczyźni).

Kobiety w branży nowych technologii

Szacuje się, że kobiety w polskim IT stanowią niespełna 30% wszystkich pracowników w branży. Co skłania je do wkroczenia na ścieżkę nowych technologii? Według raportu „Kobiety w IT 2022” przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, tym, które chciałyby pracować w tym sektorze zależy w dużej mierze nie tylko na zarobkach (71%), ale tak samo na rozwoju osobistym w określonej dziedzinie (71%). Badanie pokazało również, że aby pracować w branży IT, niekoniecznie trzeba kodować – 46% kobiet przyznało, iż na piastującym przez nie stanowisku nie jest wymagana znajomość programowania. Co więcej, jedynie 27,5% kobiet ukończyło studia techniczne – ponad połowa uczestniczek badaniu przebranżowiła się.

“Bardzo cieszy fakt, że przybywa kobiet zarówno w branży IT, jak i samym gamedevie. W Evolution już 58% wszystkich pracowników stanowią kobiety, a 45% kobiet piastuje stanowiska zarządcze. Co więcej, w zespołach pracujących w naszym studio proporcja liderów obu płci wynosi 50/50. Wierzymy, że siła tkwi w różnorodności i dzięki temu intensywnie się rozwijamy i z powodzeniem działamy na arenie międzynarodowej, tworząc nowoczesne rozwiązania dla branży gier online” – mówi Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution. “Praca z nowymi technologiami daje ogromną satysfakcję i szansę nieustannego rozwoju” – dodaje.

To, że warto wybrać właśnie gamedev, pokazują statystyki z ostatnich lat dotyczące rozwoju branży gier na świecie. A ten jest dynamiczny – już teraz, jak szacuje Accenture, wartość tego sektora przekracza 300 miliardów dolarów. Do tego stabilnie rośnie liczba graczy – w roku 2023 na całym świecie ma być ich niemal 3 miliardy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *