Branża ITRynekPolecane tematy

Kryptowaluty w ciągu miesiąca straciły na wartości 800 miliardów dolarów

Wycena globalnych aktywów kryptowalutowych spadła na przestrzeni ostatniego miesiąca niemal o 800 mld USD, osiągając najniższy poziom 1,4 biliona dolarów. Bitcoin, który stanowi prawie wartości 40% rynku kryptowalut, osiągnął niedawno najniższą wartość od 10 miesięcy. Powodem spadków ma być koniec łatwej polityki monetarnej i zmniejszenie zainteresowania inwestorów ryzykownymi aktywami.

Kryptowaluty w ciągu miesiąca straciły na wartości 800 miliardów dolarów

Z danych serwisu CoinMarketCap wynika, że na wartości tracą wszystkie aktywa cyfrowe. W efekcie, o ile na początku listopada 2021 roku światowy rynek kryptowalut był warty 2,9 bln dolarów, tak 2 kwietnia 2022 jego wartość sięgała już tylko 2,2 bln dolarów. Zmiany te odzwierciedlają spadek cen akcji w związku z obawami przed spodziewanymi, agresywnymi podwyżkami stóp procentowych mającymi na celu powstrzymanie inflacji. „Bitcoin pozostaje silnie skorelowany z szerszymi warunkami gospodarczymi, co sugeruje, że droga przed nami może niestety być wyboista, przynajmniej na razie” – zauważyli eksperci firmy Glassnode, która specjalizuje się w analizach danych blockchain. Inwestorzy zaczęli obawiać się także oznak słabości stablecoinów, zazwyczaj bezpieczniejszej kryptowaluty. TerraUSD, czyli czwarty co do wielkości stablecoin na świecie, tylko w ostatni wtorek stracił jedną trzecią swojej wartości.

Co jednak ważne, pomimo spadku ceny bitcoina, fundusze i produkty z nim związane odnotowały w zeszłym tygodniu napływ 45 mln dolarów, ponieważ inwestorzy wykorzystali słabość ceny — czytamy w najnowszym raporcie firmy Coinshares.„Ogromna płynność spowodowała wzrost cen niektórych z kryptowalut” – mówi, cytowany przez agencję Reuters, Sebastien Galy, starszy strateg w Nordea Asset Management. Według niego kryptowaluty, skorelowane również z szybko rosnącymi akcjami, znajdą się pod presją, gdy kilka banków centralnych zaostrzy swoją politykę monetarną.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *