BiznesRynekPolecane tematy

Mastercard oficjalnym udziałowcem PSP – niebawem BLIK stanie się uniwersalną i globalną metodą płatności

Mastercard stał się udziałowcem Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. Obie firmy przygotowują się teraz do wdrożenia go w tych krajach, w których możliwa jest płatność zbliżeniowa Mastercard. Gdy do tego dojdzie, BLIK stanie się uniwersalną formą płatności na całym świecie dokonywaną zbliżeniowo z wykorzystaniem smartfona.

Mastercard oficjalnym udziałowcem PSP – niebawem BLIK stanie się uniwersalną i globalną metodą płatności

Po tym jak w lutym 2020 roku BLIK otrzymał zgodę Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji na transakcję z Mastercard, firma ta stała się teraz oficjalnym udziałowcem PSP. Tym samym dołączyła do grona sześciu banków-udziałowców, którymi są: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.​ Każdy z tych podmiotów (w tym Mastercard) posiada równą liczbę udziałów.

„Wspólnie z Mastercard znacznie przyśpieszymy rozwój systemu. Obecnie intensywnie pracujemy nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych BLIKIEM, które chcemy udostępnić naszym użytkownikom” – powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Początkowo płatność zbliżeniowa za pomocą smartfonów z Android

Płatności zbliżeniowe BLIK będą inicjowane oraz uwierzytelniane bezpośrednio w aplikacji mobilnej każdego banku, który oferuje tę formę płatności. Ich bezpieczeństwo będzie zagwarantowane m.in. dzięki technologii tokenizacji  Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Umożliwia ona generowanie tzw. tokenów  (danych instrumentu płatniczego) przypisanych do konkretnego urządzenia, co zapewnia najwyższe bezpieczeństwo przy maksymalnej wygodzie dla użytkownika.

BLIK jest dostępny w większości polskich banków – poza wspomnianymi już sześcioma udziałowcami, mogą z niego skorzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Oznacza to, że z nowej funkcji będzie mogło skorzystać blisko 90% użytkowników korzystających z usług bankowych. Początkowo płatność zbliżeniowa BLIKIEM przy pomocy Mastercard będzie możliwa za pośrednictwem telefonów z systemem Google Android. Niestety, Apple ma tego typu możliwość zablokowaną. Jak się jednak dowiedzieliśmy, firmy chcą obejść tę niedogodność, wypuszczając własną kartę, aby móc dodać w Wallet’a w Apple. Blik 2.0 – zbliżeniowo.

Przeczytaj również
SER Group udostępnia bezpłatnie aplikację Doxis4 Universal Workspace SaaS

Nowa funkcja oferowana będzie także innym bankom w innych krajach. Obecnie we współpracy z DXC Technology realizowany jest projekt pilotażowy w Emiratach Arabskich.

9 mln użytkowników w 2019 roku

Niedawno, w lutym, BLIK obchodził swe piąte urodziny. Użytkownicy tej formy płatności zrealizowali w tym czasie 353 miliony transakcji o wartości 47 miliardów złotych. Kluczowy był zwłaszcza rok 2019 z blisko 220 milionami transakcji. W internecie zrealizowano ich w tym czasie 156 milionów, a w terminalach w sklepach stacjonarnych 20 milionów. Ponadto użytkownicy ponad 24 miliony razy wypłacali i wpłacali BLIKIEM gotówkę z bankomatów oraz wykonali ponad 16 milionów przelewów na numer telefonu BLIK. W ubiegłym roku z BLIKA skorzystało blisko 9 mln użytkowników.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *