CDORynek

Mastercard otworzył nabór do programu „Strive EU Innovation Fund”

Celem nowej inicjatywy jest wsparcie rozwoju narzędzi, które pomogą europejskim mikroprzedsiębiorcom w ich cyfrowej transformacji. Do programu zostanie wybranych 20 projektów realizowanych w krajach Unii Europejskiej, które otrzymają bezzwrotne dotacje w wysokości do 500 tys. euro, a także pomoc techniczną i mentoring. Zgłoszenia może wysłać każda firma bez względu na wielkość.

Mastercard otworzył nabór do programu „Strive EU Innovation Fund”

Do programu mogą aplikować zarówno startupy, jak i podmioty o bardziej ugruntowanej pozycji na rynku. Warunkiem ich udziału jest, by rozwiązania, które proponują, były szyte na miarę potrzeb mniejszych przedsiębiorstw i wspierały je w konkretnych obszarach, takich jak:

  • odblokowanie kapitału obrotowego i kredytów poprzez embedded finance;
  • bezpieczne przejście na technologię cyfrową poprzez wzmocnienie obszaru cyberbezpieczeństwa;
  • odpowiadanie na zmieniające się preferencje konsumentów i oczekiwania regulacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju;
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w celu oszczędności czasu i zwiększenia przychodów.

“Małe firmy są podstawą europejskiej gospodarki, a teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują wsparcia, które pomoże im w pełni uczestniczyć w europejskiej gospodarce cyfrowej. Jesteśmy przekonani, że dzięki programowi „Strive EU Innovation Fund”, w ciągu najbliższych miesięcy poznamy wiele innowacyjnych projektów, które realnie wpłyną na rozwój segmentu mikro i małych przedsiębiorstw” – skomentował Mark Barnett, prezes Mastercard Europe.

Rozwój programu Strive w Europie

„Strive EU Innovation Fund” jest częścią globalnego programu Strive od Mastercard i jednocześnie pierwszą inicjatywą realizowaną w ramach ogłoszonego w listopadzie zeszłego roku w Parlamencie Europejskim  Strive EU, który będzie realizowany przez Caribou Digital.

Program Mastercard Strive, uruchomiony w 2021 roku i realizowany przez Mastercard Center for Inclusive Growth, obejmuje szereg programów filantropijnych, których celem jest wspieranie w rozwoju cyfrowym ponad 10-milionowej globalnej społeczności małych firm. W ramach programu Strive EU, Mastercard chce zwiększać odporność na wyzwania rynkowe i przyspieszać wzrost europejskich małych firm, ułatwiając im dostęp do innowacji.

Strive EU będzie opierać się ma na silnych fundamentach dwóch inicjatyw lokalnych w Europie: Strive Czechy i Strive Wielka Brytania. Program w Wielkiej Brytanii dotarł już do ponad 1 mln przedsiębiorców, zapewniając im dostęp do zasobów, szkoleń oraz mentorów. Wszystko po to, aby małe przedsiębiorstwa mogły w pełni korzystać z gospodarki cyfrowej. Z kolei czeska odsłona tej inicjatywy skupia się na szybkim wzroście potencjału lokalnych interesariuszy. Dociera do firm z sektora MŚP w całym kraju, oferując im nowe linie usług, obserwowanie dobrych praktyk innych podmiotów i pomoc techniczną. Docelowo program ma objąć 250 tys. MŚP.

Oprócz Funduszu Innowacji, Mastercard utworzy Radę Małych Przedsiębiorstw Strive EU, aby zbudować europejski ekosystem przedsiębiorczości i zachęcić do współpracy inne podmioty. Rada, której przewodniczyć będzie Mark Barnett, składać się będzie z 10-15 wpływowych ekspertów, podmiotów sektora prywatnego i przedstawicieli małych firm. Jej członkowie zostaną ogłoszeni na początku lutego. Ma ona odegrać kluczową rolę w wyborze ostatecznych beneficjentów Funduszu Innowacji, a także wesprzeć zwycięzców środkami finansowymi i różnego rodzaju zasobami, w tym mentoringiem w trakcie trwania inicjatywy.

Więcej informacji na temat składania wniosków do funduszu „Strive EU Innovation Fund” można znaleźć na stronie: https://strivecommunity.org/innovation-fund-eu.

Aplikacje do programu można składać do 11 marca 2024 roku, do godz. 12:00. Ich ocena odbędzie się w czerwcu, a ostateczni laureaci grantu zostaną ogłoszeni w listopadzie 2024 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *