Sztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy

Microsoft prezentuje komputery Copilot+ PC wyposażone w zaawansowaną AI

Copilot+ PC to zupełnie nowa kategoria komputerów z systemem Windows. Wyposażono je w procesory z serii Snapdragon X i zoptymalizowano pod kątem wykorzystania AI – ich matryca oferuje wydajność 40+ TOPS (bilionów operacji na sekundę). Opartą na sztucznej inteligencji jest m.in. nowa funkcja Recall, która na bieżąco zapamiętuje to co użytkownik robi na komputerze i pozwala szybko znaleźć dokumenty, obrazy, witryny internetowe czy inne potrzebne informacje. Oprócz tego urządzenia Copilot+ oferują m.in. generowanie obrazów AI na żywo, za pomocą funkcji Cocreator.

Microsoft prezentuje komputery Copilot+ PC wyposażone w zaawansowaną AI

Jak zapewniają przedstawiciele Microsoft, to najbardziej znacząca zmiana na platformie Windows od dziesięcioleci, obejmuje ona bowiem całkowite przeprojektowanie komputera PC – od matrycy po system operacyjny, od warstwy aplikacji po chmurę – ze sztuczną inteligencją w centrum.

I tak wprowadzono zupełnie nową architekturę systemu, aby połączyć moc procesora, karty graficznej, a teraz także nową, wysokowydajną jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU). Dzięki połączeniu z dużymi modelami językowymi (LLM) działającymi w chmurze Azure ma to zagwarantować 20 razy mocniejszą wydajność od tradycyjnych rozwiązań.

Jak wskazują specjaliści Microsoft, komputery Copilot+ mają się charakteryzować nawet o 58% wyższą wydajnością niż MacBook Air M3. Ta ponadprzeciętna wydajność ma zapewnić do 22 godzin lokalnego odtwarzania wideo lub 15 godzin przeglądania stron internetowych na jednym ładowaniu baterii.

Koncern postarał się też o więcej natywnych środowisk Arm64, w tym najszybszą implementację aplikacji platformy Microsoft 365, takich jak mi.in.: Teams, PowerPoint, Outlook, Word, Excel, OneDrive i OneNote. Chrome, Spotify, Zoom, WhatsApp czy Blender.

Nowe doświadczenia związane z AI

Komputery Copilot+ wykorzystują wydajne procesory i wiele najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji po to, aby pozwolić na nowe doświadczenia, które można uruchamiać lokalnie, bezpośrednio na urządzeniu.

Dzięki wspomnianej już funkcji Recall można uzyskać wirtualny dostęp do tego, co widzieliśmy lub zrobiliśmy na swoim komputerze w sposób, który przypomina pamięć fotograficzną. AI umożliwia komputerom Copilot+ organizowanie informacji w oparciu o relacje i skojarzenia unikalne dla indywidualnych doświadczeń użytkownika. Pomaga to zapamiętać różne rzeczy, dzięki czemu można szybko i intuicyjnie znaleźć to, czego akurat się szuka, korzystając z zapamiętanych wskazówek.

“Możesz przewijać, aby znaleźć potrzebną zawartość na osi czasu w dowolnej aplikacji, witrynie internetowej, dokumencie lub nie tylko. Intuicyjna interakcja za pomocą migawek z screenray pomoże Ci wykonać kolejny krok, korzystając z sugerowanych działań opartych na rozpoznawaniu obiektów. I wrócić do miejsca, w którym byłeś, niezależnie od tego, czy chodzi o konkretną wiadomość e-mail w programie Outlook, czy o odpowiedni czat w aplikacji Teams” – czytamy w oficjalnej informacji na stronie Microsoft.

Nowe środowiska Copilot+ obejmują także wykorzystujące algorytmy AI ulepszenia funkcji Cocreator w programie Paint by Designer, efektów programu Windows Studio czy napisów na żywo. Więcej na ten temat można przeczytać pod poniższym linkiem. 

Każdy komputer Copilot jest oczywiście wyposażony w osobistego asystenta AI, a w nadchodzących tygodniach uzyska on dostęp do najnowszych modeli, w tym GPT-4o.

Wspomniane funkcjonalności zostaną wprowadzone do urządzeń Microsoft Surface (zupełnie nowe urządzenia Surface Pro i Surface Laptop) oraz komputerów partnerów koncernu, takich jak Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo i Samsung. Globalnie komputery będą dostępne w sprzedaży od 18 czerwca br.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *