Programowanie

Microsoft i Salesforce udostępniają rozwiązania biznesowe jako Open Source

Firmy Microsoft oraz Salesforce niezależnie ogłosiły plany udostępnienia na zasadach Open Source swoich popularnych rozwiązań klasy enterprise. Będą to, odpowiednio, emulator infrastruktury sieciowej platformy Azure – Microsoft Open Network Emulator (ONE) oraz zautomatyzowaną bibliotekę rozwiązań pozwalających wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego dla danych ustrukturyzowanych TransmogrifAI.

Microsoft i Salesforce udostępniają rozwiązania biznesowe jako Open Source

Microsoft na zasadach Open Source udostępnił oprogramowanie Open Network Emulator. Pozwala ono na zasymulowanie działania infrastruktury sieciowej bazującej na platformie Microsoft Azure m.in. na potrzeby testowania odmiennych konfiguracji sieciowych, a także identyfikowania i rozwiązywania potencjalnych problemów z funkcjonowaniem infrastruktury. Rozwiązanie Microsoft ONE ma być świetnym narzędziem dla administratorów, którzy planują zmianę konfiguracji środowisk opartych na platformie Azure. Dzięki emulatorowi istnieje bowiem możliwość bezpiecznego przetestowania zmian na modelu sieci i wdrożenia ich dopiero po rozwiązaniu ewentualnych problemów. Decyzja o udostępnieniu oprogramowania Microsoft Open Network Emulator na zasadach Open Source ma też świadczyć o dużym znaczeniu tego rozwiązania – i chęci ułatwienia dostępu do niego użytkownikom biznesowym, ale też m.in. studentom.

Firma Salesforce z kolei ma bardzo podobne plany wobec biblioteki TransmogrifAI. Zawiera ona m.in. szereg rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji i jest wykorzystywana na potrzeby obliczeń w ramach sztandarowego, wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji rozwiązania Salesforce, czyli Einstein AI. TransmogrifAI nie jest jednak ściśle powiązany wyłącznie z tym rozwiązaniem i może być wykorzystany również do budowania wszelkich zaawansowanych systemów uczenia maszynowego na dużą skalę.

TransmogrifAI został już oficjalnie udostępniony jako open-source – wszelkie szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w serwisie GitHub. Microsoft na razie nie poinformował, kiedy dokładnie udostępni na podobnych zasadach rozwiązanie ONE, należy się jednak spodziewać, że będzie ono również dostępne w serwisie GitHub, zwłaszcza, że trzy miesiące temu firma z Redmond ogłosiła plany przejęcia tej platformy.

Warto dodać, że działania obu koncernów nie są w żaden sposób skoordynowane, a udostępnione na zasadach Open Source oprogramowanie przeznaczone jest do całkiem odmiennych zastosowań. Niezależnie od tego inicjatywy firm Microsoft oraz Salesforce mają wiele cech zbieżnych. Pokazują także jak bardzo zmienia się współczesny rynek oprogramowania oraz nowoczesnych usług IT. W strukturach obu firm zapadły bowiem decyzje, że otwarcie kodu wybranych rozwiązań – do niedawna oferowanych na zasadach komercyjnych – i zapewnienie każdemu zainteresowanemu możliwości wykorzystywania ich w swoich centrach danych będzie korzystne z perspektywy realizacji strategii biznesowej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *