Rynek

Miliardy użytkowników „złapią się” w sieć 5G

Do końca 2020 roku ponad 1 miliard ludzi, a więc 15% światowej populacji, będzie zamieszkiwać obszar objęty zasięgiem sieci 5G – wynika z prognozy przedstawionej w najnowszej edycji Ericsson Mobility Report. Autorzy tej analizy przewidują także, iż w ciągu kolejnych sześciu lat liczba subskrypcji 5G zwiększy się do 3,5 miliarda. Oznaczałoby to 60% światowej populacji z dostępem do tej technologii.

Miliardy użytkowników „złapią się” w sieć 5G

Eksperci firmy Ericsson zwiększyli prognozowaną na koniec roku 2020 liczbę globalnych subskrypcji 5G do 220 milionów, ponieważ dostawcy usług nadal rozbudowują swoje sieci. Wzrost ten to przede wszystkim efekt gwałtownego rozwoju sieci w Chinach (wynoszącego 11% ogólnej liczby subskrypcji mobilnych), wdrażania w tym kraju narodowej strategii rozwoju, nasilonej konkurencji między dostawcami usług, a także coraz bardziej przystępnych cenowo smartfonów 5G oferowanych przez różnych producentów.

Z kolei w Ameryce Północnej na koniec tego roku subskrypcje 5G stanowić mają 4% wszystkich subskrypcji mobilnych. Jak szacują specjaliści, proces komercjalizacji postępuje obecnie w szybkim tempie i do 2026 roku subskrypcje 5G będą tam stanowić 80% wszystkich subskrypcji mobilnych. Będzie to najwyższy poziom spośród wszystkich regionów na świecie.

Europa natomiast zakończy rok na poziomie około 1% subskrypcji 5G w regionie. Wynika to m.in. z faktu, iż na przestrzeni roku niektóre kraje zwlekały z aukcjami na pasmo częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G.

„Sieć 5G wkracza w kolejną fazę, w której nowe urządzenia i aplikacje w pełni wykorzystają oferowane przez nią korzyści, a dostawcy usług będą nadal rozbudowywać sieć 5G. Sieci komórkowe są kluczową infrastrukturą dla wielu obszarów życia codziennego, a 5G będzie kluczem do przyszłego dobrobytu gospodarczego” – skomentował Fredrik Jejdling, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. sieci w Ericsson.

Przeczytaj również
Empik zbudował usługę streamingu w oparciu o technologie Euvic

Nowe sposoby wykorzystywania

W raporcie wskazano także na powody, dla których sukces 5G nie ograniczy się tylko do kwestii samego zasięgu lub liczby subskrypcji. O wartości sieci będą mianowicie decydować również nowe sposoby jej wykorzystania i powstające aplikacje, z których pierwsze już zaczęły się pojawiać. Mowa m.in. o uruchomionym w sieciach 5G Internecie Rzeczy przeznaczonym dla aplikacji wymagających dostarczania danych dla usług krytycznych czasowo. Kolejną nowością są aplikacje do gier w chmurze. Dzięki połączeniu możliwości oferowanych przez sieci 5G i technologii przetwarzania brzegowego, jakość doświadczenia (QoE) usług streamingu gier na smartfonach będzie porównywalna z jakością oferowaną przez komputery osobiste lub konsole, zapewniając tym samym dostęp do świata innowacyjnych, wciągających gier opartych na mobilności.

Rośnie także tempo wprowadzania funkcjonalności sieciowej 5G New Radio (NR) – na rynku dostępnych jest ponad 150 modeli urządzeń obsługujących 5G. Wiele obsługuje 5G z wykorzystaniem transmisji dupleksowej metodą podziału częstotliwości (FDD) i DSS, czyli dynamicznego podziału zasobów częstotliwościowych. Pierwsze samodzielne sieci 5G (SA) uruchomione zostały w Azji i Ameryce Północnej, podobnie jak pierwsze urządzenia obsługujące technologię agregacji pasm na potrzeby standardu New Radio, wskazują autorzy raportu.

Ponadto, na skutek pandemii COVID-19, która przyczyniła się do przyspieszenia procesu cyfryzacji oraz wzrostu znaczenia i zapotrzebowania na szybkie i niezawodne domowe sieci szerokopasmowe, wzrasta liczba dostawców usług oferujących stacjonarny dostęp bezprzewodowy (FWA). Prawie dwie trzecie dostawców usług posiada obecnie w swojej ofercie tę usługę. Przewiduje się, że liczba połączeń usługi FWA wzrośnie ponad trzykrotnie i do końca 2026 roku przekroczy 180 mln, co będzie stanowić około jedną czwartą wszystkich transmisji danych w sieciach komórkowych, podsumowują eksperci.

Przeczytaj również
IFS odnotowało 22% wzrost przychodów w 2021 roku
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.