PracaBranżaPolecane tematy

Mimo kryzysu zarobki specjalistów IT nadal rosną, nawet 40% rok do roku

IT to jedna z tych branż, w których odpowiedzią na rosnącą inflację są rosnące pensje. Z danych rynkowych wynika, że podwyżki wynagrodzeń sięgają tu nawet 40% rok do roku, mimo coraz mocniej zarysowującego się kryzysu. Którzy specjaliści IT zarabiają dziś najlepiej?

Mimo kryzysu zarobki specjalistów IT nadal rosną, nawet 40% rok do roku

17,9% – tyle wynosił poziom inflacji w październiku br. W obliczu rosnących kosztów życia, dążenie do zwiększania zarobków jest więc oczywistą potrzebą pracowników każdego sektora gospodarki. W przypadku IT sytuacja jest o tyle korzystna, że branża od lat cierpi na niedobór dobrze wykwalifikowanych specjalistów. A wyższa o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent pensja oferowana przez potencjalnego pracodawcę, to bardzo dobry motywator do zmiany miejsca zatrudnienia, wynika z danych zebranych przez specjalistów Kodilla.com. Zwłaszcza, że sektor IT kusi nie tylko zarobkami, ale również stabilnością zatrudnienia. Branża dba o swoich pracowników i jeśli odpłacają jej tym samym, odpowiednio ich docenia.

“Programiści IT należą do najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce, a mimo to cały czas upominają się o podwyżki związane z rosnącą inflacją. W czerwcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku stawki pracowników IT wzrosły średnio o 21%. Jednocześnie odnotowaliśmy 32% wzrost liczby ogłoszeń skierowanych do ekspertów IT” – komentuje Iwona Soroko-Pasiroska, senior account manager IT outsourcing w Devire.

Kto zarabia najlepiej?

Z danych, które na prośbę Kodilla.com zebrali eksperci Just Join IT wynika, że najwyższe podwyżki otrzymali specjaliści znający język Python – nawet 40%! W trzecim kwartale 2021 roku dolne widełki w ich przypadku plasowały się na poziomie 16 351 zł, a górne na poziomie 23 041 zł. Natomiast w analogicznym okresie roku bieżącego (Q3 – 2022) wynosiły odpowiednio 23 222 zł i 25 191 zł.

Przeczytaj również
Work-life fit - nowy trend na rynku pracy

Pod względem technologii wciąż atrakcyjne podwyżki można zaobserwować również w przypadku specjalistów, którzy mają w swoim portfolio języki programowania: C, Go, Java, znają .NET czy systemy ERP, a także osób znających HTML oraz ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

“Wspomniane poziomy wynagrodzeń jeszcze wyraźniej rysują się już nie na szerszym przykładzie danej technologii, a na przykładach konkretnych stanowisk pracy w IT, gdy porównamy trzeci kwartał 2021 roku i ten sam okres w 2022 roku. Dane pokazują, że w najlepszej sytuacji byli Java, Python i JavaScript Developerzy, a także testerzy oprogramowania i PHP Developerzy. Ci ostatni jednak zanotowali 10% spadek liczby ofert pracy, podczas gdy pozostali mogli cieszyć się rosnącą liczbą propozycji zatrudnienia w nowym miejscu. Widzimy tu również bardzo mocną pozycję programistów aplikacji mobilnych, których widełki wzrosły o średnio 30%. Liczba ofert wzrosła zaś najmocniej w przypadku Data Engineerów i DevOps Engineerów” – wskazuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.

Mimo kryzysu zarobki specjalistów IT nadal rosną, nawet 40% rok do roku

Podobne wnioski płyną z raportu Devire „Ile zarabia się teraz w IT? Przegląd wynagrodzeń IT – pierwsza połowa 2022”. W stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku, średnie wynagrodzenie netto za miesiąc pracy w oparciu o umowę B2B wzrosło w IT od 11 do 29%:

  • Python Developer – 20 000 – 27 000 zł (wzrost o ok. 29%)
  • Data Engineer – 20 000 – 27 000 zł (wzrost o ok. 27%)
  • Frontend Developer – 18 500 – 25 000 zł (wzrost o ok. 21%)
  • DevOps Architect/Manager – 33 000 – 37 000 zł (wzrost o ok. 20%)
  • FullStack Developer – 19 000 – 26 000 zł (wzrost o ok. 17%)
  • DevOps Engineer – 21 000 – 27 000 zł (wzrost o ok. 16%)
  • Business Analyst – 17 000 – 22 500 zł (wzrost o ok. 16%)
  • Cloud Engineer – 20 000 – 23 500 zł (wzrost o ok. 12%)
  • Java Developer – 20 000 – 25 000 zł (wzrost o ok. 11%)
Przeczytaj również
IDC: 30% wzrost sprzedaży serwerów w Polsce w III kwartale 2020 roku

Praktycznie wszystkie wskazane specjalizacje mogły liczyć na wzrost widełek większy niż wskaźnik inflacji, a ich wysokość odzwierciedla obecne trendy rynkowe. “Na znaczeniu wciąż zyskuje język Python, mający sporo wspólnego z większą gałęzią jaką jest inżynieria danych, która – ukazana jako osobna kategoria – także zaliczyła solidny plus. Drugi duży trend wzrostowy to DevOps, który wdziera się do coraz większej liczby firm jako osobne stanowisko inżynierskie, co zwiększa popyt także na tych specjalistów” – zwraca uwagę Michał Szum, head of customer Care w Just Join IT.

Warto podkreślić, że niezmiennie za powyższymi kwotami stoją umiejętności i doświadczenie. Widać to dobrze po różnicach w zarobkach juniorów, gdzie bardzo często ich widełki są o 50% niższe od przedstawionych w tym materiale. Dodajmy też, iż z analizy Kodilla.com przeprowadzonej na bazie blisko 2 tys. profili zawodowych na portalu LinkedIn wynika, że programiści, którzy zaczynali karierę w latach 90., potrzebowali aż 11 lat na to, by zostać seniorem. Dziś wystarczy na to średnio 5 lat, choć niektórym nawet mniej niż 2 lata – rekordziście awans na stanowisko seniora zajął 15 miesięcy.

Rekordowa satysfakcja z pracy w branży IT

Z opublikowanego w październiku Monitora Rynku Pracy, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster wynika, że co piąty polski pracownik planuje podjąć dodatkowe zatrudnienie z powodu inflacji. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że najpewniej nie będzie miała szansy na podwyżkę, a jedna piąta zdecydowała się na podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów. Pierwszy raz od czasu zniesienia pandemicznych obostrzeń zauważalnie wzrosły też obawy przed zwolnieniami.

Przeczytaj również
Za branżą IT udany rok, ale już teraz stoją przed nią globalne wyzwania

Z tego samego badania wynika, że co 20 osoba zamierza pracować po godzinach po to, żeby zrobić lepsze wrażenie na pracodawcy. 14% chce podwyższyć swoje kompetencje, a 8% planuje całkiem się przekwalifikować, żeby zapewnić sobie wyższe zarobki lub stabilne zatrudnienie. Z kolei 9% przewiduje wystąpienie o podwyżkę.

“Kodilla.com poprosiła Randstad o przygotowanie dodatkowych danych z tego badania, które dotyczą stricte branży IT. Wynika z nich, że specjaliści IT deklarują rekordowo wysoką satysfakcję z obecnie wykonywanej pracy. W trzecim kwartale 2022 roku aż 84% badanych deklarowało zadowolenie z pracy, 7% stanowiło grupę niezdecydowanych, natomiast brak zadowolenia zgłosiło tylko 9%” – podsumowuje Magdalena Rogóż.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.