Branża ITPracaPolecane tematy

Mimo kryzysu zarobki specjalistów IT nadal rosną, nawet 40% rok do roku

IT to jedna z tych branż, w których odpowiedzią na rosnącą inflację są rosnące pensje. Z danych rynkowych wynika, że podwyżki wynagrodzeń sięgają tu nawet 40% rok do roku, mimo coraz mocniej zarysowującego się kryzysu. Którzy specjaliści IT zarabiają dziś najlepiej?

Mimo kryzysu zarobki specjalistów IT nadal rosną, nawet 40% rok do roku

17,9% – tyle wynosił poziom inflacji w październiku br. W obliczu rosnących kosztów życia, dążenie do zwiększania zarobków jest więc oczywistą potrzebą pracowników każdego sektora gospodarki. W przypadku IT sytuacja jest o tyle korzystna, że branża od lat cierpi na niedobór dobrze wykwalifikowanych specjalistów. A wyższa o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent pensja oferowana przez potencjalnego pracodawcę, to bardzo dobry motywator do zmiany miejsca zatrudnienia, wynika z danych zebranych przez specjalistów Kodilla.com. Zwłaszcza, że sektor IT kusi nie tylko zarobkami, ale również stabilnością zatrudnienia. Branża dba o swoich pracowników i jeśli odpłacają jej tym samym, odpowiednio ich docenia.

“Programiści IT należą do najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce, a mimo to cały czas upominają się o podwyżki związane z rosnącą inflacją. W czerwcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku stawki pracowników IT wzrosły średnio o 21%. Jednocześnie odnotowaliśmy 32% wzrost liczby ogłoszeń skierowanych do ekspertów IT” – komentuje Iwona Soroko-Pasiroska, senior account manager IT outsourcing w Devire.

Kto zarabia najlepiej?

Z danych, które na prośbę Kodilla.com zebrali eksperci Just Join IT wynika, że najwyższe podwyżki otrzymali specjaliści znający język Python – nawet 40%! W trzecim kwartale 2021 roku dolne widełki w ich przypadku plasowały się na poziomie 16 351 zł, a górne na poziomie 23 041 zł. Natomiast w analogicznym okresie roku bieżącego (Q3 – 2022) wynosiły odpowiednio 23 222 zł i 25 191 zł.

Pod względem technologii wciąż atrakcyjne podwyżki można zaobserwować również w przypadku specjalistów, którzy mają w swoim portfolio języki programowania: C, Go, Java, znają .NET czy systemy ERP, a także osób znających HTML oraz ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

“Wspomniane poziomy wynagrodzeń jeszcze wyraźniej rysują się już nie na szerszym przykładzie danej technologii, a na przykładach konkretnych stanowisk pracy w IT, gdy porównamy trzeci kwartał 2021 roku i ten sam okres w 2022 roku. Dane pokazują, że w najlepszej sytuacji byli Java, Python i JavaScript Developerzy, a także testerzy oprogramowania i PHP Developerzy. Ci ostatni jednak zanotowali 10% spadek liczby ofert pracy, podczas gdy pozostali mogli cieszyć się rosnącą liczbą propozycji zatrudnienia w nowym miejscu. Widzimy tu również bardzo mocną pozycję programistów aplikacji mobilnych, których widełki wzrosły o średnio 30%. Liczba ofert wzrosła zaś najmocniej w przypadku Data Engineerów i DevOps Engineerów” – wskazuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.

Mimo kryzysu zarobki specjalistów IT nadal rosną, nawet 40% rok do roku

Podobne wnioski płyną z raportu Devire „Ile zarabia się teraz w IT? Przegląd wynagrodzeń IT – pierwsza połowa 2022”. W stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku, średnie wynagrodzenie netto za miesiąc pracy w oparciu o umowę B2B wzrosło w IT od 11 do 29%:

  • Python Developer – 20 000 – 27 000 zł (wzrost o ok. 29%)
  • Data Engineer – 20 000 – 27 000 zł (wzrost o ok. 27%)
  • Frontend Developer – 18 500 – 25 000 zł (wzrost o ok. 21%)
  • DevOps Architect/Manager – 33 000 – 37 000 zł (wzrost o ok. 20%)
  • FullStack Developer – 19 000 – 26 000 zł (wzrost o ok. 17%)
  • DevOps Engineer – 21 000 – 27 000 zł (wzrost o ok. 16%)
  • Business Analyst – 17 000 – 22 500 zł (wzrost o ok. 16%)
  • Cloud Engineer – 20 000 – 23 500 zł (wzrost o ok. 12%)
  • Java Developer – 20 000 – 25 000 zł (wzrost o ok. 11%)

Praktycznie wszystkie wskazane specjalizacje mogły liczyć na wzrost widełek większy niż wskaźnik inflacji, a ich wysokość odzwierciedla obecne trendy rynkowe. “Na znaczeniu wciąż zyskuje język Python, mający sporo wspólnego z większą gałęzią jaką jest inżynieria danych, która – ukazana jako osobna kategoria – także zaliczyła solidny plus. Drugi duży trend wzrostowy to DevOps, który wdziera się do coraz większej liczby firm jako osobne stanowisko inżynierskie, co zwiększa popyt także na tych specjalistów” – zwraca uwagę Michał Szum, head of customer Care w Just Join IT.

Warto podkreślić, że niezmiennie za powyższymi kwotami stoją umiejętności i doświadczenie. Widać to dobrze po różnicach w zarobkach juniorów, gdzie bardzo często ich widełki są o 50% niższe od przedstawionych w tym materiale. Dodajmy też, iż z analizy Kodilla.com przeprowadzonej na bazie blisko 2 tys. profili zawodowych na portalu LinkedIn wynika, że programiści, którzy zaczynali karierę w latach 90., potrzebowali aż 11 lat na to, by zostać seniorem. Dziś wystarczy na to średnio 5 lat, choć niektórym nawet mniej niż 2 lata – rekordziście awans na stanowisko seniora zajął 15 miesięcy.

Rekordowa satysfakcja z pracy w branży IT

Z opublikowanego w październiku Monitora Rynku Pracy, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster wynika, że co piąty polski pracownik planuje podjąć dodatkowe zatrudnienie z powodu inflacji. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że najpewniej nie będzie miała szansy na podwyżkę, a jedna piąta zdecydowała się na podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów. Pierwszy raz od czasu zniesienia pandemicznych obostrzeń zauważalnie wzrosły też obawy przed zwolnieniami.

Z tego samego badania wynika, że co 20 osoba zamierza pracować po godzinach po to, żeby zrobić lepsze wrażenie na pracodawcy. 14% chce podwyższyć swoje kompetencje, a 8% planuje całkiem się przekwalifikować, żeby zapewnić sobie wyższe zarobki lub stabilne zatrudnienie. Z kolei 9% przewiduje wystąpienie o podwyżkę.

“Kodilla.com poprosiła Randstad o przygotowanie dodatkowych danych z tego badania, które dotyczą stricte branży IT. Wynika z nich, że specjaliści IT deklarują rekordowo wysoką satysfakcję z obecnie wykonywanej pracy. W trzecim kwartale 2022 roku aż 84% badanych deklarowało zadowolenie z pracy, 7% stanowiło grupę niezdecydowanych, natomiast brak zadowolenia zgłosiło tylko 9%” – podsumowuje Magdalena Rogóż.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *