InfrastrukturaBiznesPolecane tematy

Model Network as a Service odpowiedzią na nowe wyzwania sieciowe?

Jak wynika z raportu Cisco Global Networking Trends, reagowanie na zakłócenia (45% odpowiedzi) i dostosowywanie się do nowych potrzeb biznesowych (40% wskazań) stanowiły będą główne wyzwania sieciowe w 2022 roku. Aby im sprostać biznes musi zmienić sposób myślenia o sieci i rozważyć wdrożenie nowych modeli korzystania z niej, takich jak NaaS – wskazują eksperci Cisco. 

Model Network as a Service odpowiedzią na nowe wyzwania sieciowe?

Sieć stanowi obecnie podstawę sprawnego działania organizacji w modelu hybrydowym, który według danych Cisco, ma obowiązywać podczas 98% wszystkich spotkań biznesowych. To wymaga współpracy środowisk lokalnych, wielochmurowych i brzegowych, aby zapewnić użytkownikom jednolite doświadczenia. Sieć musi nadążać za zmianami stylu pracy, jednak nie wszystkie organizacje posiadają zasoby umożlwiające szybką jej modernizację. Jak wskazują specjaliści Cisco, rozwiązaniem może być wdrożenie modelu Network as a Service. To oparty na chmurze sposób wykorzystania i dostępu do sieci, który pozwala organizacjom na rozbudowę i zarządzanie nią bez potrzeby budowania lub utrzymania własnej infrastruktury. Ułatwia to zespołom IT łatwe skalowanie w górę lub w dół, szybkie wdrażanie nowych usług i zachowanie równowagi między wydatkami inwestycyjnymi (CapEx) i związanymi z utrzymaniem rozwiązania (OpEx).

Największe trudności w zarządzaniu sieciami

Współpraca działów odpowiadających za biznes i technologię nie zawsze jest łatwa. Potwierdzają to dane z raportu Cisco Global Networking Trends. Obecnie tylko 1 na 4 organizacje ufa, że zespół IT będzie w stanie stworzyć środowisko technologiczne, które odpowie na potrzeby biznesu lepiej niż zewnętrzni integratorzy, dostawcy usług zarządzanych lub NaaS. Z kolei specjaliści IT, którzy wzięli udział w badaniu Cisco wskazali, że istnieje wiele problemów, z którymi muszą mierzyć się w codziennej pracy. I tak, największe trudności w obszarze zarządzania sieciami stanowią:

  • zapewnienie połączenia pomiędzy wieloma chmurami (36%),
  • zapewnienie bezpieczeństwa sieci, użytkowników i aplikacji (34%),
  • identyfikacja przyczyn problemów i ich szybka naprawa lub problemy z wydajnością (31%).

„Cyfrowa transformacja biznesu wymaga zasobów, zarówno w postaci infrastruktury, jaki i specjalistów, którzy zarządzą tym procesem. W sytuacji, gdy rynek wciąż zmaga się z brakiem talentów, niezwykle ważna jest optymalizacja pracy działów IT, którą umożliwia m.in. outsourcing części usług np. poprzez wdrożenie modelu Network as a Service” – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce. „Firmy nie chcą, żeby działy IT zajmowały się tylko konfiguracją urządzeń lub infrastrukturą operacyjną. Zależy im na tym, aby myślały o tym jak realizować cele biznesowe. Skorzystanie z usług zewnętrznych dostawców umożliwia odciążenie pracowników odpowiadających za innowacje technologiczne” – dodaje.

Potwierdzają to wyniki badania Cisco Global Networking Trends Report. Zdaniem 46% respondentów​​ największą korzyścią modelu NaaS jest uwolnienie zasobów IT, co pozwala skupić się na strategicznych działaniach napędzających rozwój firmy. Z kolei aż 75% stwierdziło, że dzięki outsourcingowi usług sieciowych mogą oni podnieść umiejętności zespołów IT i tworzyć innowacje.

Czas na wdrażanie innowacji sieciowych

Innowacje technologiczne postępują w takim tempie, że organizacje nie nadążają z ich wdrażaniem. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, czy nowe aplikacje, które działają w oparciu o chmurę obliczeniową, stale się rozwijają i jest ich coraz więcej. Aby móc wykorzystać ich potencjał potrzeba niekiedy dużych inwestycji. Zdaniem 35% uczestników badania Cisco, model NaaS zapewnia dostęp do najnowszych rozwiązań sieciowych bez potrzeby czekania na kolejny cykl aktualizacji.

Kiedy jest właściwy czas na wdrożenie modelu NaaS? W opinii 49% liderów IT i 57% praktyków sieciowych warto rozważyć taką zmianę przy okazji aktualizacji lub odświeżenia infrastruktury. Oczywiście wymaga to nakłonienia decydentów po stronie biznesowej do zmiany sposobu myślenia o sieci. Wśród najważniejszych usług, które według biznesu powinny zostać ujęte w modelu NaaS znalazły się:

  • możliwość zarządzania cyklem życia sieci (48%),
  • zwiększenie odporności sieci (42%),
  • możliwość monitorowania sieci i sprawnego rozwiązywania problemów (38%).

W badaniu Cisco Global Networking Trends Report 2022 wzięło udział 1534 liderów i specjalistów IT z 13 krajów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *