BiznesRynekPolecane tematy

Na Białorusi powstała platforma giełdowa umożliwiająca płatności za pomocą kryptowalut

Na Białorusi uruchomiono nową platformę giełdową, na której do zakupu akcji, złota, waluty oraz innych aktywów można w pełni legalnie wykorzystać kryptowaluty – donosi agencja Reutera. Przedstawiciele firm VP Capital oraz Larnabel Ventures, które są odpowiedzialne za projekt, twierdzą, że ich platforma jest pierwszą na świecie, która pozwala w pełni legalnie, w transparentny i bezpieczny sposób płacić na giełdzie walutami bazującymi na łańcuchu bloków.

Na Białorusi powstała platforma giełdowa umożliwiająca płatności za pomocą kryptowalut

Kryptowaluty dla większości oficjalnych urzędów i instytucji finansowych są twardym orzechem do zgryzienia – z jednej strony kuszą swoimi atutami (pełną przejrzystością procesu płatniczego, odpornością na ataki i modyfikację), z drugiej jednak budzą obawy (np. o wykorzystanie ich do prania brudnych pieniędzy). Białoruś jest jednym z niewielu krajów, który tę kwestię prawnie uregulował i dopuścił do wykorzystywania Bitcoina oraz innych kryptowalut w oficjalnym obiegu finansowym. Stosowne regulacje uchwalono jeszcze w roku 2017 – miały one przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Co więcej, do 2023 takie transakcje mają być zwolnione z opodatkowania – co również jest elementem polityki budowania przyjaznego środowiska do inwestycji.

Nowa platforma, stworzona wspólnie przez VP Capital oraz Larnabel Ventures, pozwala na wygodne kupowanie dowolnych przyjętych do obrotu aktywów (akcji, waluty, metali szlachetnych) z poziomu strony internetowej lub aplikacji oraz płacenie za nie kryptowalutami. Pomysłodawcy przedsięwzięcia wyjaśniają, że platforma powinna zainteresować przede wszystkim tych inwestorów, którzy chcieliby zdywersyfikować swoje zasoby finansowe i przeznaczyć cześć środków przechowywanych w postaci kryptowalut na zakup realnych dóbr.

W pierwszej fazie funkcjonowania platform nabywcy mogą wybierać spośród 150 różnych tokenów (jednostki wartości, będące odpowiednikiem tradycyjnych instrumentów finansowych) – docelowo ich różnorodność ma wzrosnąć nawet do 10 tys. Obecnie, w ramach nowej platformy nabywcy mogą nabywać m.in. akcje (również firm z USA i Europy Zachodniej), złoto, ropę czy metale.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia wyjaśniają, że platforma powinna zainteresować przede wszystkim tych inwestorów, którzy chcieliby zdywersyfikować swoje zasoby finansowe i przeznaczyć cześć środków przechowywanych w postaci kryptowalut na zakup realnych dóbr.

Twórcy platform informują, że w pierwszych kilku godzinach jej funkcjonowania otrzymali ok. 2 tys. zgłoszeń od osób chcących się zarejestrować i kupować tokeny. Proces rejestracji nie jest w pełni automatyczny – przed udzieleniem danej osobie czy instytucji dostępu do platformy jej operator zastrzega sobie prawo do zweryfikowania zgłoszenia i sprawdzenia, czy zgłaszający nie zamierza np. wykorzystywać jej do prania brudnych pieniędzy czy innych nielegalnych operacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *