InfrastrukturaCyberbezpieczeństwo

Najważniejsze trendy w technologiach do backupu w 2020 i 2021 roku

Rok temu koronawirus błyskawicznie rozprzestrzeniał się po świecie, a firmy podejmowały błyskawiczne działania, aby dostosować się do sytuacji i po prostu przetrwać. Informatycy umożliwili wtedy swoim organizacjom masowe przejście na pracę zdalną dzięki szybkim inwestycjom w infrastrukturę lokalną i chmurową oraz wykorzystaniu oprogramowania do zapewnienia dalszego funkcjonowania firmy. “W przypadającym na 31 marca Światowym Dniu Backupu powinniśmy więc w pierwszej kolejności pokłonić się nisko informatykom” – uważa Don Foster, Global Vice President of Sales Engineering w Commvault.

Najważniejsze trendy w technologiach do backupu w 2020 i 2021 roku
Don Foster, Global Vice President of Sales Engineering, Commvault

Obecnie sposób zarządzania danymi i ich ochrony ma newralgiczne znaczenie nie tylko dla przetrwania, lecz także dla rozwoju firmy. “Na własne oczy widzimy, jak technologia zmienia przedsiębiorstwa. Jak powiedział Satya Nadella w swoim niedawnym wystąpieniu na konferencji Microsoft Ignite: Nie ma powrotu do przeszłości. Ma całkowitą rację, choć być może nadeszła chwila, aby na krótko odetchnąć” – mówi Don Foster.

Jak organizacje mogą kontynuować szybkie wprowadzanie innowacji i technologii, a przy tym nie zwiększać ryzyka biznesowego, nie komplikować swoich środowisk i nie powodować niekontrolowanego przyrostu ilości danych? Wszak wraz z różnymi obciążeniami ilość danych rośnie. Także przejście do chmury oznacza  odmienny model wspólnej odpowiedzialności za firmowe dane.

Ekspert Commvault dostrzega w tej kwestii pewne wyraźne trendy:

 • Implementacja nowych aplikacji SaaS, które mają umożliwić skuteczniejsze konkurowanie na rynku, zwiększa ilość danych. Firma Gartner szacuje, że rynek SaaS będzie nadal się rozwijać i w 2021 roku osiągnie wartość 120,9 mld USD.
 • 9 na 10 przedsiębiorstw rozwija strategią wielochmurową. W niedawnym raporcie „2021 State of the Cloud” firmy Flexatara 90% respondentów potwierdziło, że w ubiegłym roku korzystali z chmury w większym stopniu, niż planowali, a jedna trzecia odnotowała znaczny wzrost wykorzystania.
 • Dynamicznie rozwijają się aplikacje skonteneryzowane. Gartner szacuje, że w 2025 roku 85% globalnych przedsiębiorstw będzie uruchamiać aplikacje tego typu w środowiskach produkcyjnych.
 • Ataki ransomware przybierają na sile (ich liczba wzrosła jesienią o 40%) i stają się coraz bardziej zaawansowane. Co więcej, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa prognozują, że w 2021 roku można spodziewać się cyberataku co 11 sekund.
 • I niekończąca się historia: trudno jest znaleźć ludzi o niezbędnych kompetencjach informatycznych, zwłaszcza w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Firmy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują obecnie dostępności danych. Już teraz mogą stawić czoła wyzwaniom spodziewanym w przyszłości, takim jak właściwa ochrona danych w środowisku lokalnym, w chmurze, na brzegu sieci lub pomiędzy tymi środowiskami. Zadbanie o bezpieczeństwo i możliwość odtworzenia danych w wypadku awarii ma newralgiczne znaczenie. Dostępność danych to coś więcej niż tylko stan; to także dysponowanie właściwą technologią i uproszczoną platformą do ochrony obciążeń i zarządzania nimi – uważają przedstawiciele Commvault.

Przedsiębiorstwa nie są w stanie osiągnąć wysokiego poziomu dostępności i odtwarzalności danych za pomocą jednego rozwiązania. “Sytuacja będzie różnić się w poszczególnych firmach, a ich potrzeby mogą zależeć od tego, jak dział informatyczny współpracuje z działami biznesowymi przedsiębiorstwa. Przykładowo nasi klienci mogą rozwiązać ten problem zarówno za pomocą oprogramowania zarządzanego i konwergentnego urządzenia HyperScale X, jak i za pomocą narzędzi Metallic BaaS. To podejście ukierunkowane na klienta, możliwe do zrealizowania tylko przez firmę mającą szeroką ofertę zintegrowanych rozwiązań” – twierdzi Don Foster.

Statystyki pomocnicze:

 • Co sekundę na jednego człowieka powstaje 17 MB danych (wg. DOMO)
 • Każdego dnia na jednego człowieka powstaje 5 kwintylionów bajtów (DOMO)
 • Hakerzy atakują co 39 sekund; średnio są to 2244 ataki dziennie (według Uniwersytetu Marylandu)
 • Z powodu phishingu ludzie co minutę tracą 17 700 USD (CSO Online)
 • Eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa prognozują, że w 2021 r. można spodziewać się cyberataku co 11 sekund (TechNewsWorld)
 • Analiza ataków ransomware przeprowadzona przez Coveware w drugim kwartale 2019 r. dowodzi, że szkodliwe oprogramowanie powoduje średnio 9,6 dnia przestoju, a firmy tracą przy tym ok. 8% danych (Coveware)
 • Microsoft Teams ma 115 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *