CyberbezpieczeństwoCIOPolecane tematy

Nawet 2 bln dolarów stracą światowe firmy w 2019 roku wskutek działań cyberprzestępców

Firmy z całego świata ponoszą coraz większe straty wskutek działalności cyberprzestępców. Tymczasem cyberataki stają się coraz bardziej agresywne, zwiększa się też ich częstotliwość. Może to oznaczać gwałtowny wzrost strat ponoszonych przez światową gospodarkę w wyniku działalności cyberprzestępców. Na koniec 2017 roku mają one sięgać 5 mld USD. Za rok będzie to nawet 180 mld USD, a za dwa lata – aż 2 bln USD. Takie wnioski płyną z prognoz firmy Bitdefender.

Nawet 2 bln dolarów stracą światowe firmy w 2019 roku wskutek działań cyberprzestępców

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w 2016 roku straty powiązane z działalnością cyberprzestępców sięgnęły 209 mln USD. Na koniec 2017 roku ma to być wartość kilkadziesiąt razy wyższa – według szacunków cyberataki kosztować będą globalną gospodarkę nawet 5 mld USD. Prognozy firmy Bitdefender zakładają, że w 2018 roku koszty cyberprzestępczości osiągną wartość 180 mld USD, a rok później sięgną nawet 2 bilionów USD. Tak dynamiczny wzrost strat ponoszonych przez światowe firmy i instytucje wskutek działalności cyberprzestępców mają m.in. związek z postępującą komercjalizacją i specjalizacją zagrożeń. Są one coraz częściej precyzyjnie ukierunkowane i wymierzone w najcenniejsze zasoby organizacji biznesowych różnej wielkości. Najczęściej atakowane pozostają przedsiębiorstwa z sektora finansowego, a także firmy energetyczne oraz dostawcy rozwiązań i usług z branży nowych technologii.

Prognozy firmy Bitdefender zakładają, że w 2018 roku koszty cyberprzestępczości osiągną wartość 180 mld USD, a rok później sięgną nawet 2 bilionów USD.

Eksperci firmy Bitdefender podkreślają, że obok bezpośrednich kosztów wynikających z przestojów, utraty danych, czy wysokości zapłaconego okupu rosną też globalne wydatki na rozwiązania bezpieczeństwa. Firmy wydają też miliardy dolarów rocznie na odzyskiwanie i kontrolowanie szkód spowodowanych przez cyberprzestępców. Autorzy analizy zwracają m.in. uwagę, że straty finansowe spowodowane jedynie przez WannaCry są szacowane na 8 mld USD, a pojedynczy atak na niewielką firmę, może ją kosztować nawet 55 tysięcy USD.

Przeczytaj również
6 zasad efektywnej ochrony danych AD 2021

Straty finansowe spowodowane jedynie przez WannaCry są szacowane na 8 mld USD, a pojedynczy atak na niewielką firmę, może ją kosztować nawet 55 tysięcy USD.

Przedstawiciele firmy Bitdefender zauważają, że w obliczu tak istotnych zagrożeń bardzo duże znaczenie ma zaangażowanie w działania z zakresu ochrony środowiska IT jak najszerszego grona użytkowników – na czele z kierownictwem firmy. “Zespół zarządzający każdej firmy powinien mieć świadomość jak zapobiegać cyberatakom. Należy też kwestie ochrony bezpieczeństwa traktować jako wspólną inicjatywę całego przedsiębiorstwa, a nie jedynie jako problem działu IT” – mówi Mariusz Politowicz, certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce. Prognozy zakładają jednocześnie, że w ciągu najbliższych 4 lat globalne inwestycje w rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT wyniosą ok. biliona USD.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *