Rynek

Nokia wyposaży PKP PLK w jedną z najnowocześniejszych sieci telekomunikacji kolejowej w Europie

W ramach projektu realizowanego przez Nokię we współpracy z firmami Herkules, Pozbud i Wasko uruchomiony zostanie ogólnopolski system GSM-R wraz z siecią telekomunikacyjną o kluczowym znaczeniu dla niezawodności i bezpieczeństwa ogólnopolskich przewozów kolejowych. Do 2023 roku zasięg sieci GSM-R ma obejmować ok. 14 tys. km linii kolejowych. Jest to największy jak dotąd kontrakt Nokii związany z wykorzystaniem technologii GSM-R.

Nokia wyposaży PKP PLK w jedną z najnowocześniejszych sieci telekomunikacji kolejowej w Europie

Z oficjalnych informacji wynika, że w drożenie nowej sieci zapewni spółce PKP PLK zgodność z wymaganiami Unii Europejskiej w zakresie zapewnienia zgodności z europejskim systemem sygnalizacji kolejowej ERTMS. Wdrażany w całej Europie system ERTMS, w powiązaniu z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem, na umożliwić operatorom kolejowym bezproblemowe zarządzanie ruchem kolejowym i komunikację z maszynistami. Infrastruktura GSM-R stanowi obowiązkową część systemu ERTMS. Jednocześnie, uruchomienie ogólnopolskiego systemu GSM-R będzie miało duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa i niezawodności ruchu kolejowego w kraju. Realizacja projektu jest w większości finansowana ze środków UE.

Umowa zawarta z PKP PLK jest największym jak dotąd kontraktem Nokii, który zakłada uruchomienie infrastruktury GSM-R. W ramach projektu Nokia zapewni instalację, uruchomienie, integrację, opiekę pierwszego kontaktu, a także utrzymanie dla sieci GSM-R obejmującej zasięgiem 13,8 tys. km linii kolejowych. W ramach projektu powstanie też m.in. infrastruktura światłowodowa o łącznej długości 11 tys. km. Zaangażowane w projekt firmy Herkules, Pozbud i Wasko będą z kolei odpowiedzialne przede wszystkim za prace budowlane, w szczególności te, związane z budową sieci światłowodowej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *