Rynek

Nowa strategia i nowi partnerzy S4E

Firma stworzyła właśnie trzy piony biznesowe skoncentrowane wokół najważniejszych partnerów, jakimi są CommVault, EMC i Huawei. Być może wkrótce powstanie także czwarty pion odpowiedzialny za rozwój sprzedaży m.in. rozwiązań Asusa, w tym serwerów i przełączników tej firmy.

prezes_S4E_small

Nową strategię wprowadza nowy prezes, którym od lipca jest Paweł Piętka. Zastąpił on na tym stanowisku Janusza Makowskiego. „Celem, który przede mną postawiono jest wprowadzenie zmiany sposobu działania spółki” – mówi. „Od zawsze byliśmy skupieni na relacji z partnerami, a jeden sprzedawca reprezentował kilku dostawców. Firma rosła, ale nasz model działania pozostawał bez zmian. Teraz będziemy koncentrować się na produktach. Poszczególnym dostawcom dedykowane zostały zespoły sprzedażowe, a także zasoby techniczne oraz wsparcie sprzedaży, w tym działania marketingowe i szkoleniowe. Wszystko ma wspomóc partnerów w przygotowaniu i realizacji projektu” – wyjaśnia. Jak twierdzą przedstawiciele S4E, dzięki nowemu modelowi łatwiej można będzie przekazywać wiedzę i aktywizować partnerów, których dziś jest ok. 220, z czego aktywnych 60-70.

Nowi partnerzy, nowe usługi…

EMC, Huawei i CommVault to partnerzy S4E od wielu lat. Firma powstała w roku 2000. W połowie 2013 r. firma zaczęła rozmowy z nowym partnerem, który ma mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju spółki – firmą Asus. Związane jest to z pojawiającymi się i planowanymi na lata 2014-2020 projektami unijnymi w administracji publicznej. S4E z partnerem zrealizował już pierwszy tego typu projekt. Polegał on na dostarczeniu ponad 1000 stacji roboczych wraz z systemem zarządzania gminą. Komputery to nie jedyne rozwiązania oferowane przez Asusa. S4E chce także wprowadzić na polski rynek serwery i przełączniki tego producenta. S4E może nawet zamówić pod konkretny projekt dedykowane serwery z własnym logo, które wyprodukuje Asus. „Nie planujemy być broadlinerem, umowa z Asusem to wyzwanie jakim jest sprzedaży produktów wolumenowych w oparciu o doświadczenie VAD. Najważniejsze jest bezpieczeństwo prowadzenia projektów przez partnerów co wspólnie z ASUS jesteśmy w stanie zapewnić” – deklaruje Paweł Piętka.

S4E liczymy na udział w latach 2014-2020 w projektach związanych z budową klastrów technologicznych i chmur prywatnych oraz – jak już wspominaliśmy – projektów związanych z e-administracją.

S4E początkowo specjalizowała się w dystrybucji systemów pamięci masowych. Jednak 3 lata temu zmieniono rozszerzenie nazwy na Solutions 4 Enterprise. „Wychodzimy poza obszar związany z przechowywaniem danych. Dzięki szerokiej ofercie rozwiązań sieciowych Huawei uczestniczymy w projektach budowy wszelakich sieci – od WIFI przez GPON i eLTE. Mamy też własne centrum szkoleniowe, w którym prowadzimy wiele autorskich szkoleń związanych z rozwiązaniami EMC oraz dostawcami spoza oferty S4E, np.: Oracle, Java bądź Symantec” – mówi Paweł Piętka. S4E jest też autoryzowanym centrum szkoleniowym CommVault, a od II kwartału 2014 r. firma została pierwszym w Polsce centrum szkoleniowym Huawei o statusie HALP o tak szerokim zakresie szkoleniowym. Szkolenia dotyczą rozwiązań z zakresu IT – serwery, sieci, pamięci masowe – i IP.

Rok 2013 był dla firmy rekordowy. S4E osiągnęło przychody w wysokości ponad 147 mln zł, z czego ok. 1% stanowiły właśnie szkolenia. Część z nich była oferowana w ramach innych projektów. Łącznie zespół S4E przeszkolił w 2013 roku ok. 1000 osób. Rok 2014 ma być dla S4E rokiem pełnym wyzwań ze względu na fakt zakończenia projektów unijnych, te zaś z nowej perspektywy finansowej – na lata 2014-2020 – rozpoczną się zapewne dopiero na początku roku 2015.

S4E planuje wejść na rynek rozwiązań bezpieczeństwa. Kierownictwo firmy rozmawia z trzema dostawcami tego typu rozwiązań. Zastanawia się też nad wprowadzeniem rozwiązań z zakresu BYOD.

Liczę iż pierwsza połowa 2014 roku to zmierzch stagnacji na rynku IT dla S4E. Wdrożenie nowego modelu obsługi partnerów powoduje iż w sposób skuteczniejszy jesteśmy w stanie wspólnie z partnerami, wziąć udział w projektach związanych z budową klastrów technologicznych i chmur prywatnych oraz – jak już wspominaliśmy – projektów związanych z e-administracją” – mówi Paweł Piętka.

…i nowe kierunki rozwoju

Ale trzeba budować świadomość i wiedzę, jak z tych rozwiązań korzystać. Zaczynamy także rozwijać ofertę wokół rozwiązań Big Data – głównie z EMC. To nie tylko systemy przechowywania danych, ale i stojąca za tym analityka” – stwierdza prezes S4E. Firma planuje także wejść na rynek rozwiązań bezpieczeństwa. Kierownictwo firmy rozmawia z trzema dostawcami tego typu rozwiązań, m.in. dostawców systemów firewall. Ale – jak mówi Paweł Piętka – to nie jest proste, bo wpierw trzeba zbudować kompetencje i zasoby po swojej stronie, co S4E zajmie ok. dwóch kwartałów. „Widzimy nowe obszary związane z bezpieczeństwem, w tym BYOD oraz ochroną stacji roboczych i urządzeń mobilnych. Chcemy jednak wejść na ten rynek w sposób inteligentny, budując wcześniej realna wartość dla partnerów i rozwijając ich bazę” – konkluduje Paweł Piętka.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *