Branża ITRynek

Nowe technologie cennym narzędziem dla branży energetycznej

Dostępne dziś rozwiązania IT pozwalają na istotne zwiększenie efektywności gospodarowania energią elektryczną po stronie dostawców, dystrybutorów i odbiorców. Wpisują się też w trendy związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Był to jeden z tematów omówionych podczas I Mazowieckiego Forum Energii Odnawialnych.

SONY DSC

I Mazowieckie Forum Energii Odnawialnych zostało zorganizowane przez firmę S4E, Mazowiecką Agencję Energetyczną oraz Szkołę Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku. Przedstawiciele firmy S4E podkreślają, że kluczem do wykorzystania w pełni potencjału odnawialnych źródeł energii jest kontrola efektywności energetycznej wsparta odpowiednimi rozwiązaniami IT.

W potrzeby związane z zacieśnieniem kontroli nad wykorzystaniem energii wpisują się m.in. rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy, a także systemy monitorowania zużycia energii, czy inteligentnego zarządzania oświetleniem. Jak przekonują przedstawiciele firmy Nowak Lighting, systemy inteligentnego zarządzania oświetleniem – w tym jasnością i zużyciem – pozwalają zaoszczędzić nawet 90 proc. kosztów energii. Pokazuje to jak duży jest potencjał nowych technologii IT w zakresie optymalizacji gospodarowania energią. Efektywne zastosowanie dostępnych dziś technologii wymaga jednak wdrożenia odpowiednich narzędzi i rozwiązań w warstwie infrastruktury IT. Stwarza to ogromny potencjał dla integratorów rozwiązań IT. Według przedstawicieli firmy S4E chęć racjonalizacji wykorzystania zasobów energetycznych stanowi nową formę otwarcia kanału sprzedażowego na coraz trudniejszym rynku IT w Polsce – i sprawia, że firmy integratorskie coraz śmielej spoglądają w tym kierunku. Oznacza to również, że branża energetyczna staje się dobrym kanałem sprzedaży rozwiązań IT.

W strukturze S4E za kompleksowe wsparcie działań w obszarze kontroli efektywności energetycznej odpowiada dedykowany pion biznesowy – S4Energy. Firma od ponad roku konsekwentnie rozwija kompetencje w obszarze optymalizacji zarządzania wykorzystaniem energii. “Dzisiaj nie ma na rynku podmiotu, który przeprowadziłby klienta przez cały proces efektywności energetycznej. Tym właśnie ma być S4Energy. Pion, który obsługuje sektor publiczny, firmy instalacyjne oraz kanał partnerski S4E. Wyznajemy zasadę, że klient musi wiedzieć co dzieje się z jego energią. Oferujemy pełne wsparcie – od audytu do wdrożenia, zapewniamy pomoc przy finansowaniu inwestycji pracujemy tylko z liderami rynku technologii OZE” – zapewniają przedstawiciele S4E.

Jednocześnie, uczestnicy konferencji podkreślali, że polskie podmioty zajmujące się wykorzystaniem możliwości odnawialnych źródeł energii w praktyce napotykają na wymierne utrudnienia legislacyjne. Podczas konferencji zorganizowano również debatę poświęconą m.in. zmianom pranym niezbędnym z punktu widzenia oczekiwań sektora publicznego i komercyjnego w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wnioski z dyskusji pozwalają sądzić, że w zakresie realizacji tego typu projektów sektor publiczny chętnie podejmuje współpracę z podmiotami biznesowymi. Kluczem do powodzenia takich projektów jest jednak wzajemne zrozumienie potrzeb i sprawny przepływ informacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *