RynekPolecane tematy

Nvidia za 7 mld USD kupi znaną z rynku rozwiązań sieciowych firmę Mellanox

Blisko 7 mld USD zapłaci Nvidia za przejęcie producenta rozwiązań sieciowych Mellanox Technology. Jej produkty wykorzystywane są w środowiskach sieciowych, w których kluczowe są szybkie transfery danych i niezawodność – superkomputerach, systemach chmurowych, rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji czy projektach z zakresu Internetu Rzeczy.

Nvidia za 7 mld USD kupi znaną z rynku rozwiązań sieciowych firmę Mellanox

Firma Mellanox Technology specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych rozwiązań sieciowych do środowisk korporacyjnych, bazujących na technologiach Ethernet oraz InfiniBand. Oferowane przez Mellanox rozwiązania znajdują zastosowanie w tych środowiskach sieciowych, w których szczególne znaczenie ma szybkość i niezawodność przesyłania danych. Chodzi tu więc przede wszystkim o superkomputery, środowiska chmury obliczeniowej, systemy obsługujące przetwarzanie danych przy użyciu sztucznej inteligencji, a także – projekty z zakresu internetu rzeczy.

To właśnie dlatego Mellanox znalazł się na celowniku Nvidii – amerykańska firma traktuje ogłoszoną właśnie transakcję jako szansę na skuteczniejsze konkurowanie na trudnym rynku serwerowym. Rynek ten jest dla Nvidii najbardziej obiecujący. To z działalności w tym segmencie firma ta notuje ostatnio największe wzrosty sprzedaży i przychodów. Co ciekawe, zaobserwować można też spadek sprzedaży układów graficznych tego producenta. Ma to związek m.in. z obniżeniem popytu na „koparki” BitCoinów.

“Upowszechnienie AI i data science, a także miliardy użytkowników korzystających jednocześnie z usług chmurowych, sprawiają, że zapotrzebowanie na centra danych rośnie błyskawicznie. Zaspokojenie tych potrzeb będzie wymagało zastosowania holistycznej architektury, która pozwoli na połączenie ogromnej liczby szybkich jednostek za pośrednictwem inteligentnej infrastruktury sieciowej – tak, by całość utworzyła gigantyczny „silnik” do przetwarzania danych” – wyjaśnia Jensen Huang, dyrektor generalny firmy Nvidia. Według niego rozwiązania firmy Mellanox już teraz wykorzystywane są w połowie najszybszych superkomputerów na świecie, a także największych na świecie centrach danych.

Co ważne, Nvidia ostrzyła sobie zęby na izraelską firmę już od dawna i ostatecznie w wyścigu po nią zdołała przelicytować Intela. Nieoficjalnie o tym, że obie firmy prowadzą zaawansowane rozmowy o przejęciu, mówiło się od kilkunastu dni – ostatecznie umowa została potwierdzona przez Nvidię. Wiadomo, że będzie ona musiała wyłożyć na Mellanox 6,9 mld USD, czyli o 900 mln więcej, niż za przejęcie Izraelczyków proponował przed kilkoma miesiącami Intel.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *