Rynek

OPI PIB i Akademia Leona Koźmińskiego stworzą innowacyjne rozwiązanie do walki z fake newsami

Naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) w Warszawie oraz z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) podpisali umowę, w ramach której m.in. opracują wspólnie inteligentne narzędzia detekcji fake newsów i weryfikacji źródeł informacji. Rozwiązanie to będzie pierwszym w Polsce i unikatowym na skalę europejską, zapowiadają przedstawiciele obu instytucji. Podpisana umowa ma także wspierać postęp technologiczny, innowacje oraz rozwój badawczy obu jednostek.

OPI PIB i Akademia Leona Koźmińskiego stworzą innowacyjne rozwiązanie do walki z fake newsami

Wspomniana inicjatywa obejmuje przede wszystkim opracowanie i realizację innowacyjnych projektów badawczych, ale również wymianę wiedzy, wspólne publikacje naukowe, staże studenckie czy badania doktorantów. “Podpisanie umowy między ALK a OPI PIB to szansa na współpracę na rzecz wzmacniania infrastruktury innowacyjności w Polsce. Studenci programu „AI and Management” będą mieli okazję realizować projekty w obszarze Business Intelligence, uczenia maszynowego oraz inżynierii danych w czołowej instytucji badawczej w Polsce” – skomentowała prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ALK.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy także odnieść ma wiele korzyści z nawiązanej współpracy. “Dzięki podpisaniu umowy z ALK możemy realizować projekty badawcze, które będą miały zastosowanie przede wszystkim w biznesie. Połączenie know-how naszych jednostek z pewnością przyczyni się do opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które efektywnie będą wspierać nie tylko polskie firmy” – dodał dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Fake newsy weryfikowane w sposób zautomatyzowany

Jednym z pierwszych projektów badawczych, który przygotowały obie instytucje, jest opracowanie inteligentnych narzędzi detekcji fake newsów i weryfikacji źródeł informacji. Wniosek o jego dofinansowanie został już złożony w ramach konkursu INFOSTRATEG, który ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt zakłada zbudowanie zbioru uczącego się oraz bazy faktów, obejmującej przede wszystkim dziedziny w największym stopniu dotknięte fake newsami, a więc: ochrona zdrowia, polityka oraz finanse i gospodarka. Bazy te pozwolą na przeprowadzenie nie tylko analizy stylometrycznej newsów, ale także umożliwią weryfikację faktograficzną wiadomości i analizę wiarygodności ich źródła. Otrzymane w taki sposób dane posłużą do stworzenia specjalnego algorytmu. Jak zapewniają przedstawiciele obu jednostek, umożliwi on klasyfikację informacji z różnych modeli opartych o uczenie maszynowe. Takie rozwiązanie pozwoli w sposób zautomatyzowany weryfikować fake newsy opublikowane w sieci w języku polskim.

Oczekiwane wyniki projektu badawczego będą innowacją na skalę co najmniej europejską. Umożliwić mają wdrożenie pierwszego w Polsce narzędzia, które pozwali w sposób kompleksowy i całkowicie zautomatyzowany wykrywać fake newsy. Rozwiązanie to może przynieść ogromne korzyści społeczno-gospodarcze poprzez zmniejszenie wpływu negatywnych skutków nieprawdziwych informacji na społeczeństwo, procesy inwestycyjne oraz działalność instytucji strzegących bezpieczeństwa w sieci – podsumowują eksperci obu instytucji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *