Branża ITRynek

Oracle Polska wspiera studia w zakresie Big Data i AI na Akademii Leona Koźmińskiego

Od bieżącego roku akademickiego firma Oracle Polska została partnerem strategicznym Akademii Leona Koźmińskiego. W myśl podpisanej właśnie umowy obaj partnerzy poprowadzą wspólnie studia w zakresie Big Data i Artificial Intelligence.

Oracle Polska wspiera studia w zakresie Big Data i AI na Akademii Leona Koźmińskiego

Biorąc pod uwagę prognozy analityków rynku pracy, wskazujących iż najbardziej poszukiwanymi zawodami XXI wieku będą te związane z Big Data i sztuczną inteligencją, Akademia Leona Koźmińskiego już drugi rok prowadzi studia w wymienionych dziedzinach. Oba kierunki mają typowo praktyczny wymiar – studenci realizują projekty we współpracy z partnerami merytorycznymi studiów, zgłaszających zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania w swoich firmach. Od tego roku do grona partnerów dołączyła spółka Oracle Polska.

Cenny wkład Oracle Polska

„Dwa miesiące temu poznaliśmy naukowców specjalizujących się w zagadnieniach AI i Data Science z Akademii Leona Koźmińskiego” – komentuje Tomasz Przybyszewski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Oracle Cloud w Polsce i na Ukrainie. „Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak pracujemy z AI oraz w obszarze Data Science, jak nasze działania są różne, a z drugiej strony jak się zazębiają. I wtedy przyszła myśl, że razem możemy zdziałać więcej, podejść do AI i Data Science inaczej, bardziej elastycznie, aby stworzyć coś dobrego dla innych w Polsce. I tak powołaliśmy inicjatywę „AI Social Responsibility Initiative” realizowaną wspólnie przez Akademię oraz Oracle” – dodaje.

Eksperci Oracle Polska z doświadczeniem w zakresie AI i Big Data zasiądą w radzie programowej studiów, mając realny wpływ na to, czego uczyć się będą studenci. „To bardzo cenny wkład, zwłaszcza że dopiero tworzymy podstawę programową wiedzy, która jest na tyle młoda, że nie ma ani sprawdzonych standardów kształcenia, ani nawet gotowych podręczników” – mówi prof. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, liderka programu Big Data Analysis.

Laboratorium eksperymentalne

Obecnie testowane są różne podejścia do studiów – od typowo technicznych po filozoficzne. “Kształcimy studentów tak, by znajdowali najlepszą pracę w zawodach, które dopiero się rodzą, o których sami jeszcze niewiele wiemy, ale właśnie dlatego robimy to wspólnie z ludźmi, którzy się na tym znają i z firmami, które potrafią wykorzystywać i monetyzować wiedzę z zakresu AI czy Big Data” – podkreśla prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Uczelnia stawia przede wszystkim na możliwość tworzenia zupełnie nowych zastosowań AI w praktyce. „Prawdziwym wyzwaniem dla studentów będą projekty badawcze inicjowane przez Oracle Polska, prowadzone pod nadzorem ekspertów ze strony partnera i wykładowców ALK. Zaprosimy do nich kilkunastu najlepszych studentów. To będzie takie laboratorium eksperymentalne” – mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, liderka kierunku związanego z AI w Koźmińskim.

Dalszy rozwój obu programów

Program Big Data Analysis realizowany jest na studiach magisterskich z finansów, a Artificial Intelligence in Digital Society na licencjackich z zarządzania. Oba w języku angielskim. Na programie AI studiuje w Koźmińskim 88 osób, a Big Data – 69 osób. Jak zapowiadają przedstawiciele uczelni oba zakresy będą rozwijane w związku z dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia z różnych krajów. „Ustaliliśmy, że naszym celem będzie wsparcie rozwoju oraz działanie na rzecz organizacji publicznych oraz budowanie wiedzy i kompetencji u młodych osób. Jedynym obowiązkiem zaś będzie tworzenie rozwiązań w jasno zdefiniowanych ramach etycznych wykorzystania możliwości AI i Data Science. Wierzę że to dopiero początek!” – podsumowuje Tomasz Przybyszewski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *