Sztuczna inteligencjaRynek

Papież Franciszek apeluje o globalne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji

Papież wezwał do zawarcia prawnie wiążącego międzynarodowego traktatu regulującego sztuczną inteligencję. Stwierdził, że algorytmy nie mogą zastępować ludzkich wartości i ostrzegał przed “dyktaturą technologiczną” zagrażającą ludzkiej egzystencji – poinformował Reuters. 

Papież Franciszek apeluje o globalne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji

Papież wygłosił swój apel 14 grudnia br., w orędziu na Światowy Dzień Pokoju Kościoła rzymskokatolickiego, który obchodzony jest 1 stycznia. Tytuł orędzia, które tradycyjnie wysyłane jest do światowych przywódców i szefów instytucji takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, brzmiał “Sztuczna inteligencja i pokój”.

“Globalna skala sztucznej inteligencji jasno pokazuje, że oprócz odpowiedzialności suwerennych państw za wewnętrzne regulowanie jej wykorzystania, organizacje międzynarodowe mogą odegrać decydującą rolę w osiąganiu wielostronnych porozumień oraz koordynowaniu ich stosowania i egzekwowania” – napisał papież Franciszek w przesłaniu. “Wzywam globalną społeczność narodów do współpracy w celu przyjęcia wiążącego traktatu międzynarodowego, który regulowałby rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w jej wielu formach” – dodał.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Unia Europejska osiągnęła tymczasowe porozumienie w sprawie przełomowych zasad regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Wezwanie papieża pojawiło się również w momencie, gdy firmy takie jak OpenAI nadal odkrywają nowe zastosowania dla swojej technologii, wywołując zarówno duży entuzjazm, jak i szereg obaw. Z kolei właściciel Google, spółka Alphabet, uruchomiła w zeszłym tygodniu nowy model sztucznej inteligencji o nazwie Gemini, aby stanąć do rywalizacji z OpenAI.

Franciszek wezwał do etycznej kontroli “celów i interesów właścicieli oraz deweloperów sztucznej inteligencji”, ostrzegając, że niektóre zastosowania AI “mogą stanowić ryzyko dla naszego przetrwania i zagrażać naszemu wspólnemu domowi”, odnosząc się do Ziemi. “W obsesyjnym pragnieniu kontrolowania wszystkiego, ryzykujemy utratę kontroli nad sobą; w dążeniu do absolutnej wolności, ryzykujemy wpadnięcie w spiralę ‘technologicznej dyktatury” – napisał.

Papież, który często krytykował przemysł zbrojeniowy, ostrzegł również przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w systemach uzbrojenia, mówiąc, że może to doprowadzić do globalnej katastrofy.

“Badania nad nowymi technologiami w dziedzinie tak zwanych śmiercionośnych autonomicznych systemów uzbrojenia, w tym uzbrojenia sztucznej inteligencji, są powodem do poważnych obaw etycznych. Autonomiczne systemy uzbrojenia nigdy nie będą moralnie odpowiedzialnymi podmiotami. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego, znaczącego i spójnego ludzkiego nadzoru nad systemami uzbrojenia” – stwierdził papież.

Na konferencji prasowej prezentującej przesłanie papieża Franciszka, kardynał Michael Czerny, szef watykańskiego biura ds. rozwoju ludzkiego, powiedział, że 86-letni papież docenia postęp technologiczny i naukowy, który służy ludzkości, ale jednocześnie jest szczególnie zaniepokojony sztuczną inteligencją, ponieważ jest to “być może gra o najwyższą stawkę naszej przyszłości”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *