Zmiany kadrowe

Płk Łukasz Wojewoda nowym szefem Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM

Jako dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest odpowiedzialny m.in. za koordynację funkcjonowania i rozwoju Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz realizację Strategii Cyberbezpieczeństwa RP. Zastąpił na tym stanowisku Roberta Koślę. 

Płk Łukasz Wojewoda nowym szefem Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Źródło: gov.pl

Jak poinformowała KPRM, płk Łukasz Wojewoda to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie o kierunku Łączność i Telekomunikacja oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w zakresie Cyberbezpieczeństwa. Jest oficerem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze cyberbezpieczeństwa, łączności i informatyki, w organizowaniu i prowadzeniu procesów obsługi incydentów bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz testów bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Uczestniczył też w projektowaniu i wdrażaniu systemów teleinformatycznych na potrzeby zapewnienia wymaganego poziomu cyberbezpieczeństwa, jak również w organizowaniu i prowadzeniu cyber threat intelligence (CTI – rozpoznanie zagrożeń cyberprzestrzeni). Ponadto współtworzył i zarządzał Security Operation Center (SOC) w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, a reprezentując resort obrony narodowej współtworzył Krajowy System Cyberbezpieczeństwa.Posiada m.in. Certyfikat GIAC Information Security Professional (GISP) oraz Certyfikat Certified Ethical Hacker (CEH).

Ze stanowiska odchodzi natomiast Robert Kośla, który pracował m.in. nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz powołaniem Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie. Był dyrektorem Departamentu Cyberbezpieczeństwa ówczesnego Ministerstwa Cyfryzacji w latach 2018-2020. Przez 10 lat związany również z Microsoft jako dyrektor sektora bezpieczeństwa narodowego i obrony. Od 1994 roku pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, w latach 1998-2006 zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, następnie w latach 2006-2008 oddelegowany do MSWiA do kierowania budową Systemu Informacyjnego Schengen i Systemu Informacji Wizowej.

Przeczytaj również
Piotr Waś dyrektorem zarządzającym Sunmi w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *