Cloud computingCIOPREZENTACJA PARTNERA

Po co mi ta chmura? Czy migracja do chmury w 2023 roku ma sens?

Advertorial

Przyjdź na AWS Cloud Discovery Day i poznaj realia transformacji chmurowej. Już w czwartek 21 września w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona praktycznym aspektom chmury publicznej. Jak bez stresu migrować do chmury? Jak zapewnić ciągłość działania organizacji w trakcie migracji? Jak zabezpieczyć dane w chmurze i środowiskach hybrydowych? Wreszcie czy w 2023 roku migracja do chmury ma sens? Na te pytania odpowiedzą eksperci, którzy przez wiele lat realizowali projekty w środowiskach on-premise, a dziś z sukcesem przenoszą zasoby klientów do chmury.

Po co mi ta chmura? Czy migracja do chmury w 2023 roku ma sens?

Sposób, w jaki działa dziś wiele przedsiębiorstw, znacznie różni się od tego, który miał miejsce jeszcze kilka lat temu, kiedy większość organizacji hostowała swoje aplikacje, korzystając z własnych serwerów w lokalnych centrach danych. Wtedy uruchomienie nowej aplikacji wiązało się z koniecznością zakupu dodatkowego sprzętu, a aplikacje działały tylko lokalnie, co utrudniało ich skalowanie, a także oznaczało, że konieczne było płacenie za zasoby niejako z góry, niezależnie czy wykorzystywaliśmy w pełni ich moc. Dopiero wraz ze wzrostem popularności wirtualizacji, a później kontenerów zaczęło się to zmieniać. Z czasem, coraz większa złożoność zarządzania aplikacjami, które wymagały coraz większych zasobów, zmusiła ich właścicieli do przeprowadzania wdrożeń za pośrednictwem zewnętrznych usług zarządzanych w chmurze.

Dziś jest jasne, że przetwarzanie gigantycznych ilości danych, tworzenie nowoczesnych aplikacji, wreszcie korzystanie z zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji wymaga mocy obliczeniowej i przepustowości, którą jest w stanie zapewnić tylko chmura. Dlatego temat migracji do chmury wcześniej, czy później staje się przedmiotem dyskusji w każdej organizacji. Jednak czy migracja do chmury publicznej dla każdej organizacji ma sens i przyniesie wymierne efekty biznesowe?

Instytut Badawczy Garntera nie ma wątpliwości i przewiduje, że do 2026 r. aż 75% organizacji będzie opierać swoją infrastrukturą na platformach chmurowych. Będzie to spowodowane, m.in. coraz częstszym wykorzystaniem generatywnych chatbotów opartych na sztucznej inteligencji, które będą pomagać organizacjom m.in. w lepszej interakcji z klientem w czasie rzeczywistym. Rozwój uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji jest ściśle zależny od infrastruktury chmurowej, która jako jedyna jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na moc obliczeniową i pamięć masową.

Chmura jako jedyna oferuje niespotykaną dotąd skalowalność, elastyczność i to w modelu pay-as-you-go, w którym płacimy tylko za rzeczywiście wykorzystane zasoby, dlatego migrację do chmury rozważają organizacje każdej wielkości i z każdej branży. Coraz chętniej z dobrodziejstw chmury korzystają również administracja publiczna, instytucje z sektora oświaty i ochrony zdrowia.

Firmy, które swoje dane przechowują w chmurze, zwłaszcza w AWS, zyskują ogromną przewagę — AI ma możliwość stabilnego dostępu do informacji i uczenia się bez konieczności kosztownych inwestycji w infrastrukturę. Generatywna sztuczna inteligencja nie jest tania, wprawdzie procesory graficzne są bardzo wydajne, jednak są dosyć drogie, dlatego szkolenie modeli jest obecnie niezwykle kosztowne. Jednak chmura pozwala radykalnie obniżyć koszty związane z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji i pomaga uwolnić pełny potencjał AI.

Chmura publiczna – oczekiwania a rzeczywistość

Jednak proces przejścia na jakąkolwiek nową technologię może okazać się przytłaczający, zwłaszcza w przypadku przenoszenia bezcennych, firmowych danych. Wiele rzeczy, w trakcie migracji może pójść nie tak. Niestety nie jest to tak prosty proces, jak zdają się twierdzić niektórzy ewangeliści chmury.

Zapewnienie ciągłości działania i płynnego przejścia ze środowiska on-premise do chmury bez odpowiedniego przygotowania może okazać się karkołomne. Obawy dotyczące złożoności tego procesu, zapewnienia bezpieczeństwa czy ostatecznych kosztów niezmiennie pozostają przedmiotem burzliwych dyskusji, często wykraczających poza dział IT. Niewłaściwie przygotowana migracja może sprawić, że procesy w organizacji ulegną zakłóceniom.

Chmura jest niezawodna, bezpieczna i opłacalna, pod warunkiem że solidnie przygotujemy się do procesu migracji — o tym, jak bezpiecznie i w przewidywalny sposób przeprowadzić migrację, tak aby przebiegała ona płynnie, bez narażania organizacji na utratę ciągłości działania opowiedzą nasi eksperci AWS Polska i Chaos Gears podczas AWS Cloud Discovery Day. Na naszej scenie wystąpią praktycy, którzy podzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie migracji, uwzględniając kluczowe aspekty związane z bezpieczeństwem, compliance i wymaganiami dot. ciągłości działania i zapewnienia dostępności aplikacji, danych i usług. Podczas konferencji zagłębiamy się również w świat innowacji — zbadamy potencjał generatywnych modeli AI, data engineeringu czy popularnych Saas-ów.

Po co mi ta chmura? Czy migracja do chmury w 2023 roku ma sens?

Zapraszamy. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Link do rejestracji na wydarzenie: https://www.chaosgears.com/pl/konferencja-cloud-discovery-day

Chmura obliczeniowa w 2023 roku – czy współdzielone serwery są bardziej ekologiczne?

Termin ESG, czyli „Enivormental, Social and Governance” od kilku miesięcy jest na ustach wszystkich. ESG to spojrzenie na zarządzanie w aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych. Harmonijny, nieszkodzący środowisku naturalnemu rozwój stał się obecnie niezwykle ważny dla inwestorów. Dlaczego? Uwzględnienie założeń ESG wpływa na reputację, stabilność, a nawet zdolność do generowania zysków w dłuższej perspektywie.

Jaką rolę w tym zakresie może odegrać chmura obliczeniowa? Transformacja cyfrowa i chmura obliczeniowa pomagają osiągnąć cele ESG poprzez mniejsze zużycie energii i mniejszą emisję zanieczyszczeń. Czy w takim razie migracja do chmury jest bardziej ekologicznym wyborem? AWS najpotężniejszy dostawca platformy chmurowej na świecie udowadnia, że tak. Infrastruktura dostarczana przez AWS jest 3,6 razy bardziej energooszczędna niż mediana zbadanych amerykańskich centrów danych należących do przedsiębiorstw i do pięciu razy bardziej energooszczędna niż średnia w Europie. Przeprowadzone przez 451 Research badania potwierdzają również, że AWS pomaga obniżyć ślad węglowy klientów o prawie 80%. A już wkrótce serwerownie AWS będą zasilane w 100% energią odnawialną, co zmniejszy ślad węglowy korzystających z tej chmury klientów nawet o 96%.

Niewątpliwie transformacja cyfrowa będzie jednym z najistotniejszych narzędzi służących do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, a przejście do chmury to pierwszy krok, który pozwoli nam być bardziej ekologicznym, i tym samym zaoszczędzić pieniądze firmy wydatkowane dotychczas na energią elektryczną.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *