RynekPolecane tematy

Polska ma największy rynek data center największy w regionie

W ciągu ostatniego roku o 5% wrosła dostępność powierzchni kolokacyjnej w polskich centrach danych. Ogółem, pod koniec zeszłego roku, dostępna dla klientów była powierzchnia data center sięgająca niemal 93 tys. m.kw. Oznacza to, że polski rynek usług data center jest największym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska ma największy rynek data center największy w regionie

Zdaniem ekspertów firmy Audytel w 2018 roku Polska umocniła się na pozycji największego rynku usług data center w regionie. Pod koniec minionego roku podaż tego rodzaju usług w Polsce sięgnęła niemal 93 tys. m.kw. powierzchni data center. Jednocześnie, w ubiegłym roku zaobserwowano spadek dynamiki rozwoju tego sektora branży IT. Według autorów raportu jest to przejaw oczekiwania na konsolidację rynku, która ma stanowić kolejny impuls do rozwoju usług data center w Polsce.

Do grupy liderów rynku, autorzy analizy zaliczają firmy ATM, T-Mobile, Polcom, Beyond. Jednocześnie, zdaniem ekspertów firmy Audytel rynek usług datacenter w Polsce charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem. Łączne udziały rynkowe 10 największych graczy na polskim rynku nie przekraczają bowiem 50% całości dostępnej powierzchni kolokacyjnej. Ponadto, ok. 60% komercyjnych centrów danych stanowią ośrodki o powierzchni poniżej 500 m.kw. Prognozy zakładają jednak tworzenie nowych, bardziej rozbudowanych centrów danych spełniających najwyższe normy w zakresie bezpieczeństwa oraz dostępności.“Stare, źle zabezpieczone, małe i nieefektywne kosztowo obiekty będą stopniowo likwidowane. Przyczyni się do tego zarówno presja kosztowa – przy wysokim PUE i rosnących cenach energii, koszt tej ostatniej może przewyższać koszty samej kolokacji – jak i presja na wzrost bezpieczeństwa danych oraz zapewnienie ciągłości działania. Wejście dużych międzynarodowych graczy na rynek polski, może dużo zmienić i przyspieszyć tempo rozwoju rynku oraz doprowadzić do realnej konsolidacji” – mówi Grzegorz Bernatek, ekspert firmy Audytel. W efekcie, analitycy prognozują, że usługi datacenter i rynek przetwarzania w chmurze mają w Polsce dobre perspektywy wzrostu – i to widocznego na polskim rynku konserwatyzmu w zakresie wykorzystania usług outsourcingu data center, czy migracji do chmury obliczeniowej.

Przeczytaj również
Dlaczego warto postawić na wdrożenie infrastruktury hiperkonwergentnej?

Szczegółowe informacje na temat publikacji firmy Audytel są dostępne na stronie:
https://www.audytel.pl/raport-rynek-uslug-data-center-w-polsce-edycja-2019-juz-dostepna/

Tagi

Komentarze

Dodaj także na LinkedIn feed

Powered by WP LinkPress