RynekPolecane tematy

Polska ma największy rynek data center największy w regionie

W ciągu ostatniego roku o 5% wrosła dostępność powierzchni kolokacyjnej w polskich centrach danych. Ogółem, pod koniec zeszłego roku, dostępna dla klientów była powierzchnia data center sięgająca niemal 93 tys. m.kw. Oznacza to, że polski rynek usług data center jest największym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska ma największy rynek data center największy w regionie

Zdaniem ekspertów firmy Audytel w 2018 roku Polska umocniła się na pozycji największego rynku usług data center w regionie. Pod koniec minionego roku podaż tego rodzaju usług w Polsce sięgnęła niemal 93 tys. m.kw. powierzchni data center. Jednocześnie, w ubiegłym roku zaobserwowano spadek dynamiki rozwoju tego sektora branży IT. Według autorów raportu jest to przejaw oczekiwania na konsolidację rynku, która ma stanowić kolejny impuls do rozwoju usług data center w Polsce.

Do grupy liderów rynku, autorzy analizy zaliczają firmy ATM, T-Mobile, Polcom, Beyond. Jednocześnie, zdaniem ekspertów firmy Audytel rynek usług datacenter w Polsce charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem. Łączne udziały rynkowe 10 największych graczy na polskim rynku nie przekraczają bowiem 50% całości dostępnej powierzchni kolokacyjnej. Ponadto, ok. 60% komercyjnych centrów danych stanowią ośrodki o powierzchni poniżej 500 m.kw. Prognozy zakładają jednak tworzenie nowych, bardziej rozbudowanych centrów danych spełniających najwyższe normy w zakresie bezpieczeństwa oraz dostępności.“Stare, źle zabezpieczone, małe i nieefektywne kosztowo obiekty będą stopniowo likwidowane. Przyczyni się do tego zarówno presja kosztowa – przy wysokim PUE i rosnących cenach energii, koszt tej ostatniej może przewyższać koszty samej kolokacji – jak i presja na wzrost bezpieczeństwa danych oraz zapewnienie ciągłości działania. Wejście dużych międzynarodowych graczy na rynek polski, może dużo zmienić i przyspieszyć tempo rozwoju rynku oraz doprowadzić do realnej konsolidacji” – mówi Grzegorz Bernatek, ekspert firmy Audytel. W efekcie, analitycy prognozują, że usługi datacenter i rynek przetwarzania w chmurze mają w Polsce dobre perspektywy wzrostu – i to widocznego na polskim rynku konserwatyzmu w zakresie wykorzystania usług outsourcingu data center, czy migracji do chmury obliczeniowej.

Szczegółowe informacje na temat publikacji firmy Audytel są dostępne na stronie:
https://www.audytel.pl/raport-rynek-uslug-data-center-w-polsce-edycja-2019-juz-dostepna/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *