Branża ITRynek

Polski projekt z dofinansowaniem od Microsoft Research

Rozwijany przez reprezentantów Politechniki Białostockiej projekt zautomatyzowanego systemu wizyjnego dla osób niewidomych otrzymał od działu Microsoft Research ofertę finansowego w wysokości 10 tys. dolarów.

Polski projekt z dofinansowaniem od Microsoft Research

Projekt MATIA, został zgłoszony do konkursu Imagine Cup przez Petrosa Psyllosa i Krzysztofa Bujnarowskiego z Politechniki Białostockiej. Zakłada on stworzenie rozwiązania pozwalającego osobom niewidomym na poznawanie otaczającego je świata. Rozwiązanie MATIA opisuje otoczenie wykorzystując do tego słowa, dźwięki oraz bodźce dotykowe. W ramach tegorocznego konkursu Imagine Cup projekt zakwalifikował się do finałów w ramach kategorii World Citizenship (Projekty Społeczne).

Propozycja wsparcia ze strony działu badawczo-rozwojowego firmy Microsoft, poza dofinansowaniem, obejmuje także wsparcie merytoryczne. Z oficjalnego komunikatu wynika, że jest to pierwszy w historii projekt polskiego zespołu, który spotkał się z tego typu zainteresowaniem przedstawicieli Microsoft Research.

Jak przyznają członkowie wyróżnionego zespołu, do etapu finałowego, w każdej z kategorii konkursu Imagine Cup dotarło po kilkanaście drużyn. Każdy zespół miał przedstawić swój projekt podczas 10-minutowej prezentacji. „Akurat zdarzyło się tak, że w naszej komisji przedstawicielka MIT była osobą niewidomą. Pani ta sprawdzała na sobie, jak działa MATIA. W międzyczasie odbywały się spotkania i prezentacje z przedstawicielami Microsoft. Podczas jednego z nich sprawdzaliśmy, jak działają HoloLensy, czyli okulary rozszerzonej rzeczywistości. W środę także Jay Beavers – Engineering Manager Microsoft Research, pokazał nam laboratoria, w których opracowywane są urządzenia dedykowane osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Zadeklarował wsparcie finansowe dla naszych projektów oraz zaproponował pracę” – mówi Petros Psyllos.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *