Cyberbezpieczeństwo

Polskie firmy są celem cyberataków przynajmniej kilka razy w roku

Analizy Integrated Solutions pokazują, że większość polskich firm ma do czynienia z różnego rodzaju próbami naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury IT przynajmniej kilka razy w roku. W przypadku niektórych organizacji skala zagrożeń jest jednak istotnie wyższa.

Polskie firmy są celem cyberataków przynajmniej kilka razy w roku

Większość, bo aż 72 proc. ankietowanych przez firmę Integrated Solutions przedstawicieli działów IT polskich firm twierdzi, że ich organizacje kilka razy w roku borykają się z incydentami naruszenia bezpieczeństwa. Jeden na dziesięciu ankietowanych przyznaje, że firma, w której pracują staje się celem różnego rodzaju działań cyberprzestępców co najmniej kilka razy w miesiącu. Kolejne 3% ankietowanych twierdzi, że przedsiębiorstwa, w których są zatrudnieni muszą odpierać ataki wymierzone w bezpieczeństwo IT kilka razy w ciągu tygodnia. Podobny odsetek firm jest narażony na ataki kilka razy dziennie.

Na zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa IT, w ocenie respondentów badania Integrated Solutions, najbardziej narażone są dziś urządzenia mobilne. Takiego zdania jest niemal dwie trzecie (64 proc.) badanych. Wśród innych celów ataków relatywnie często wymieniane są aplikacje internetowe (42 proc.) oraz firmowa infrastruktura sieciowa (40 proc.).

Co istotne, większość ankietowanych jako główne źródła zagrożeń wskazuje: celowe działania cyberprzestępców, a także – nieprzestrzeganie przez pracowników procedur bezpieczeństwa oraz błędy ludzkie. Wspomniane zagrożenia mogą jednocześnie doprowadzić do wycieku danych lub strat finansowych. „Większość organizacji, która pada ofiarą ataku nie jest bezpośrednim celem przestępcy. Do zarażenia firmowej sieci, a następnie jej systemów, najczęściej dochodzi na skutek działań samych pracowników. Nieświadomi zagrożenia otwierają maile z nieznanymi załącznikami, w których ukryty jest złośliwy kod. To najprostsza droga do rozpoczęcia infekcji” – wyjaśnia Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *