Praca

Ponad 50% Polaków myśli o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery w IT

Blisko 10% osób planuje przebranżowić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ok. 40% chciałoby zmienić ścieżkę kariery na IT, ale na ten moment nie jest w stanie oszacować, kiedy dokładnie to nastąpi – to wnioski z Badania Potencjału Przebranżowienia się do IT, które przeprowadził serwis EnterTheCode.pl.

Ponad 50% Polaków myśli o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery w IT

Najczęściej wskazywanym przez respondentów czynnikiem motywującym do zmiany branży na IT okazały się wysokie zarobki (83%). Na drugim oraz trzecim miejscu natomiast znalazły się możliwość pracy zdalnej (54%) oraz elastyczny czas pracy (48%).

Pozostałe czynniki, jakie wskazywali respondenci, to: nowe wyzwania (41 proc.), bardziej interesująca forma pracy (20 proc.), możliwość uczestniczenia w szkoleniach branżowych (17 proc.), otwarta i jasna droga kariery (16 proc.), prywatna opieka zdrowotna (12 proc.), firmowy sprzęt (11 proc.), wyjazdy integracyjne (9 proc.), dopłaty do abonentów (9 proc.). Dla kolejnych 9 proc. ankietowanych IT to ich hobby i pasja.

Najpopularniejsze specjalizacje to tester, analityk i programista

“Największym zainteresowaniem wśród zawodów w branży IT cieszy się tester, następnie analityk danych oraz project manager. Większość osób ma świadomość, że na dobre zarobki w sektorze IT może liczyć nie tylko programista” – komentuje Ewa Klimowicz, redaktorka – należącego do No Fluff Jobs – serwisu EnterTheCode.pl, którego misją jest przekazywanie wiedzy i informacji z zakresu zdobywania pierwszych umiejętności w IT.

Respondenci planujący przebranżowienie się do IT najczęściej myślą o specjalizacji testera oprogramowania (43%), analityka danych (31%) oraz Project Managera (26%). Na czwartym miejscu (20%) znalazło się stanowisko programisty Javy, a dalej: programista JavaScript (18%), specjalista w sektorze GameDev (18%), specjalista ds. Blockchain (14%) oraz UI/UX Designie (11%).

Przeczytaj również
Hyland szybko zwiększa zatrudnienie w Katowicach

Najpopularniejsze sposoby zdobywania wiedzy to bezpłatne kursy i tutoriale, książki i e-booki oraz płatne szkolenia i warsztaty online

Ponad połowa respondentów deklaruje, że planuje skorzystać z bezpłatnych kursów i tutoriali (56%), książek i e-booków (55%) oraz płatnych szkoleń i warsztatów online (54%). Przy tym z bezpłatnych kursów i tutoriali korzysta już 30% badanych, 26% czyta już książki i e-booki, a 15% korzysta z płatnych szkoleń i warsztatów online.

Natomiast jeśli chodzi o stacjonarne formy kształcenia, to 46% ankietowanych odpowiedziało, że zamierza skorzystać z takiej formy, 13% już korzysta, a 41% w ogóle nie jest zainteresowanych taką opcją. Najgorzej wypadają studia, aż 59% badanych w ogóle nie jest zainteresowanych takim sposobem edukacji, 34% planuje z nich skorzystać, a 7% jest w ich trakcie.

Co ciekawe, to co wstrzymuje badanych przed podjęciem pracy w IT, to najczęściej brak czasu na naukę nowych umiejętności (40%). Natomiast na drugim i trzecim miejscu znalazły się: zbyt wysokie ceny kursów (16%) oraz brak przekonania, że nauka się opłaci (11%). Żadnych obaw natomiast nie ma zaledwie 9% respondentów, którzy odpowiedzieli, że nic ich nie powstrzymuje przed przebranżowieniem się do IT.

Ile jesteśmy w stanie wydać na edukację IT?

Najwięcej osób (25%) zadeklarowało, że na zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest w stanie przeznaczyć od 2000 zł do 5000 zł. Najmniej na ten cel chce wydać 12% badanych, którzy deklarują kwotę do 500 zł. Od 500 zł do 1000 zł planuje wydać na edukację 17% badanych, od 1000 zł do 2000 zł 20%, a powyżej 5000 zł 13% ankietowanych. Natomiast 12% nie potrafiło się określić w tej kwestii.

Przeczytaj również
Kobiety w IT coraz odważniej łamią stereotypy
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *