Artykuł z magazynu ITwizZmiany kadrowe

Poznaj najciekawsze tematy z nowego numeru Magazynu ITwiz

Efektywne zarządzanie łańcuchem wartości w obszarze informatyki oraz referencyjna architektura IT4IT, poszukiwanie odpowiedniej formuły współpracy na linii IT-biznes, grzechy popełniane przez osoby zarządzające zespołem IT i podwykonawcami, nowe technologie analityki biznesowej, trendy w cyberbezpieczeństwie, a także – inicjatywa Girls Code Fun, której autorki zostały laureatkami tegorocznej edycji konkurs Bizneswoman Roku – to tylko niektóre z tematów opisanych na łamach Magazynu ITwiz nr. 3/2016. Zapraszamy do lektury!

Poznaj najciekawsze tematy z nowego numeru Magazynu ITwiz

Wstępniak

W działach IT korzystamy z wielu modeli, metodyk, wzorców, standardów i narzędzi. Wiele z tych narzędzi wdrażaliśmy, optymalizowaliśmy poszczególne procesy w silosach działów rozwoju, eksploatacji czy w biurze projektów, ale w dalszym ciągu mamy problem, aby opanować nasz łańcuch wartości od początku do końca, zarządzać efektywnie całym zapotrzebowaniem na usługi IT, a oczekiwania wobec działu IT stale rosną. Mamy robić więcej, lepiej i z mniejszym budżetem, a dodatkowo wspierać innowacyjność.

Dotychczasowe podejścia okazały się niewystarczające ponieważ podchodzą one do wyzwań cząstkowo. Nie zapewniały: całościowego podejścia do tworzenia usług i wartości przez IT; odpowiedniego uwzględnienia warstwy architektonicznej; podejście preskryptywnego (WHY WHAT & HOW), ograniczając się w dużym stopniu do tego CO, ale już bez JAK; możliwość kontroli kosztów; odpowiednich narzędzi do zarządzania IT w sposób całościowy; transparentności – również dla biznesu – tego się dzieje po stronie IT.

Powyższe ograniczenia są zbyt istotne, aby nad nimi móc przejść do porządku dziennego. Dlatego, od jakiegoś czasu trwały i trwają prace nad zbudowaniem podejścia, które nie tylko pozwalałoby na eliminację wyżej wymienionych słabości, ale także byłby wystarczająco elastyczne i zdolne do adaptacji, aby przyjąć kolejne fale zmian w technologii. Jednym z najważniejszych – i najbardziej dziś dojrzałych podejść – jest inicjatywna IT4IT, której poświęcamy wiele miejsca w tym numerze ITwiz (str. 24-27 i 48-51). Ten model architektury referencyjnej opracowany został przez The Open Group, właściciela znanego już frameworku architektonicznego TOGAF.

Przeczytaj również
7N otworzy centrum kompetencyjne we Wrocławiu

Zarządzanie działem IT to nie tylko projekty, ale i współpraca z biznesem. Wielu menedżerów IT, w tym CIO, rozpoczynało karierę od stanowisk „technicznych” – są programistami, administratorami, specjalistami od baz danych. Awansują, bo wykazali się dobrymi wynikami w pracy, mają cechy, które spowodowały, że z pozycji wykonawców przeszli do pozycji menedżerów – osób zarządzających wykonawcami. To jednak, co wcześniej przyczyniło się do naszego sukcesu w roli specjalisty od baz danych (np. głęboka wiedza dot. technicznych aspektów tematu, czy umiejętność prowadzenia długotrwałych analiz w celu znalezienia rozwiązania dla problemu) niekoniecznie sprawdzi się gdy zaczynamy pełnić rolę osoby zarządzającej zespołem ludzi. Wielu menedżerów IT nie zauważa tego, że zmienił się charakter ich pracy i musi zmienić się też ich ABC – Attitudes, Behaviours & Communication – czyli postawy, zachowania i sposób komunikacji. Oto kilka „grzechów”, które popełniają menedżerowie IT w obszarze ABC (str. 58-61).

Menedżerowie IT mają też inne zmartwienie. Za 5 lat deficyt pracowników na rynku IT może przekraczać ponad 30%. Tymczasem kobiety stanowią jedynie 10% wśród absolwentów kierunków IT w Polsce. Karolina Cikowska, wraz ze wspólniczkami, postanowiła więc uczyć programować dziewczynki, nawet te 5-letnie. Założycielki Girls Code Fun zostały laureatkami tegorocznej edycji konkurs Bizneswoman Roku, którego patronem był ITwiz. Ich inicjatywę opisujemy na str. 64.

W tym numerze polecamy także artykuł poświęcony spójności archiwizowanych danych (str. 44). Sprawdzenie poprawności tworzenia kopii zapasowych warto robić nie tylko z powodu możliwości wystąpienia błędu czy awarii rozwiązania, ale również dlatego, że dla wielu systemów wymagana jest właśnie pełna spójność kopii zapasowej.

Przeczytaj również
Antal: Firmy produkcyjne chcą zatrudniać specjalistów pomimo pandemii

Od dawna wiadomo, że internet rzeczy jest jednym z głównych trendów napędzających analizy dużych zbiorów danych – Big Data. Związany z tym jest trend Analizy 3.0 ukierunkowanej na rozwój innowacyjnych produktów (str. 6).

Adam Jadczak,
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Analityka 3.0 ukierunkowana na rozwój innowacyjnych produktów i usług
• Polski klient w świecie cyfrowym
• Co to znaczy dobrze wykorzystywać swój czas?
• Relacje IT-Biznes: w poszukiwaniu odpowiedniej formuły
• Czym CIO szokują rekruterów?
• WLAN jako usługa, czyli tniemy koszty
• Oracle przenosi chmurę publiczną do centrów danych klientów
• Lean Management, czyli idealne dopasowanie do potrzeb
• Twardziele robią backup, ale nie zawsze go sprawdzają
• Architektura referencyjna IT4IT w pigułce
• Trendy w cyberbezpieczeństwie w roku 2016
• Problemy z menedżerskim ABC
• Jak Scrum Master wspiera poszczególne osoby w organizacji
• Dziewczynki też mogą uczyć się programowania

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *