PracaBranża ITRynek

Pieniądze głównym, ale niejedynym motywatorem do zmiany pracy dla specjalistów IT

Wynagrodzenie jest wiodącym czynnikiem przesądzającym o zmianie pracodawcy, jednak wysokość pensji coraz częściej nie wystarcza, by skłonić specjalistów z obszaru IT do zmiany pracy. Takie wnioski płyną z raportu Talent Trends 2023 firmy PageGroup.

Pieniądze głównym, ale niejedynym motywatorem do zmiany pracy dla specjalistów IT

Wśród czynników wpływających na gotowość zmiany zatrudnienia w grupie specjalistów IT autorzy raportu Talent Trends 2023 wskazują: wynagrodzenie, możliwości rozwoju oraz elastyczność pracodawcy w zakresie trybu świadczenia obowiązków. Na tych obszarach w szczególności koncentrują się oczekiwania specjalistów z obszaru rozwoju oprogramowania.

Eksperci firmy PageGroup zauważają, że choć wysokość wynagrodzenia wciąż znajduje się na pierwszym miejscu listy motywatorów potencjalnej zmiany miejsca pracy programistów, to lepsze możliwości rozwoju i nabywania nowych kompetencji zaczynają konkurować z wysoką pensją. Do tego obszaru zaliczana jest także możliwość pracy z wybranymi rozwiązaniami technologicznymi. “Nie oznacza to, że programista przyjmie pracę za połowę wynagrodzenia, którego oczekiwał, ale pojawia się bufor, w ramach którego jest on w stanie zrezygnować z części wynagrodzenia w zamian za pracę z lepszymi i nowszymi technologiami. Jest to tak zwany „stos technologiczny” i jeśli jest on atrakcyjny, wówczas elastyczność finansowa zwiększa się i oscyluje w granicach plus minus 2 tysięcy złotych” – tłumaczy Bogumiła Siwiec, Executive Manager, Michael Page Information Technology.

Jednocześnie, zdaniem analityków, popyt na kompetencje z obszaru IT nadal przewyższa podaż. Co jednak ważne, w ujęciu ilościowym polski rynek IT zdominowany przez pracowników w randze juniora, podczas gdy największe zapotrzebowanie jest na wakatach seniorskich. Mocno zróżnicowane są też potrzeby rynku pracy względem konkretnych specjalizacji. “Osoby techniczne są bezpieczne na rynku pracy. Pracownicy z profilem biznesowym są już jednak bardziej podatni na cięcia kosztów, w tym przede wszystkim zatrudnienia. Dotyczy to np. Scrum masterów, z bardziej “miękkimi” kompetencjami. Natomiast obszary takie jak security czy big data to dziedziny, które są na fali wznoszącej i z takich specjalistów nie tylko się nie rezygnuje, ale wręcz coraz chętniej przyjmuje ich do pracy” – mówi Bogumiła Siwiec.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *