InfrastrukturaBranża ITRynek

Praca hybrydowa zwiększy wykorzystanie usług w chmurze

Analitycy Gartnera prognozują, że globalne wydatki na usługi chmury publicznej wyniosą w 2022 roku blisko 500 mld dolarów. Wszystko przez wzrost usług infrastruktury natywnej dla chmury oraz trend w kierunku pracy hybrydowej spowodowany pandemią.

Praca hybrydowa zwiększy wykorzystanie usług w chmurze

W bieżącym roku przedsiębiorstwa na całym świecie mają wykroczyć poza pilotażowe etapy korzystania z usług w chmurze i według ekspertów firmy Gartner wydatki na ten cel wyniosą dokładnie 494,6 mld USD. To wzrost o 20,4% w porównaniu ze sprzedażą na poziomie 410,9 mld USD w 2021 r. Z kolei w 2023 r. wydatki te mają osiągnąć wartość 599,8 mld USD — wzrost o 21,2%.

Ze względu na dojrzałość podstawowych usług w chmurze, organizacje obecnie koncentrują się na możliwościach, które mogą wpłynąć na biznes cyfrowy i operacje przedsiębiorstwa. „CIO wykroczyli poza erę irracjonalnego entuzjazmu w zamawianiu usług w chmurze i starannie wybierają dostawców chmury publicznej, aby osiągnąć konkretne, pożądane wyniki biznesowe i technologiczne na drodze do cyfrowej transformacji” — podkreśla Sid Nag, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. „Usługi chmury publicznej stały się tak integralne, że dostawcy są obecnie zmuszeni stawić czoła wyzwaniom społecznym i politycznym, takim jak zrównoważony rozwój i suwerenność danych” – dodaje.

Największy wzrost wydatków ma nastąpić w przypadku infrastruktury jako usługi (IaaS) – 30,6% w 2022 r. i kolejne 30,5% w przyszłym. Na drugim miejscu plasuje się desktop-as-a-service (DaaS), będący konsekwencją blokady Covid i wzrostu liczby osób pracujących w domu. Przewiduje się wzrost o 26,6% w tym roku i o kolejne 23,7% w przyszłym. Jednak DaaS jest zdecydowanie najmniejszą kategorią pod względem wartości, bowiem w tym roku osiągnie sprzedaż zaledwie na poziomie 2 mld USD, w porównaniu z 176,6 mld USD w przypadku oprogramowania jako usługi (SaaS) i 91,6 mld USD — IaaS.

Przewiduje się, że trzecią co do wielkości kategorią w 2022 r. będą usługi infrastruktury aplikacji lub platforma jako usługa (PaaS) o wartości 109,6 mld USD. SaaS, IaaS i PaaS będą stanowić 82% całkowitej sprzedaży w chmurze. „Oferowane w modelu chmury obliczeniowej rozwiązania, takie jak platformy konteneryzacyjne, bazy danych PaaS czy usługi oparte na sztucznej inteligencji lub uczenie maszynowe, mają bogatsze możliwości niż zwykłe usługi obliczeniowe, takie jak IaaS czy network-as-a-service” – mówi Sid Nag. „W rezultacie są one zazwyczaj droższe, co napędza wzrost wydatków” – zapewnia.

Ponadto specjaliści Gartnera wskazali innowacyjne kategorie produktów, takie jak hiperskalowe przetwarzanie brzegowe czy technologie bezpieczeństwa skupione na brzegu infrastruktury (SASE), które wpływają na powstawanie nowych kategorii produktów i źródeł przychodów dla dostawców usług w chmurze.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *