Programowanie

Programiści Java i Python pilnie poszukiwani

Brytyjscy pracodawcy mają problemy ze zrekrutowaniem odpowiedniej liczby programistów specjalizujących się w Javie i Pythonie – wynika z raportu przygotowanego przez firmy Harvey Nash i KPMG. Pilnie poszukiwani są również specjaliści od Data Science, DevOps oraz cloud computing.

Programiści Java i Python pilnie poszukiwani

Twórcy raportu postanowili przyjrzeć się sytuacji na rynku pracy dla programistów, ze szczególnym uwzględnieniem miast i regionów innych niż Londyn. Blisko 2/3 odpytanych przez nich szefów działów IT przyznało, że mają poważne problemy z zatrudnieniem programistów i innych specjalistów IT i że właśnie poza stolicą sytuacja na rynku pracy staje się ostatnio coraz trudniejsza.

Na czele listy najbardziej poszukiwanych umiejętności wciąż pozostają takie umiejętności jak: programowanie w języku Java i programowanie w języku Python. Jeśli chodzi o inne specjalności, to najbardziej poszukiwani specjaliści IT – i najmniej dostępni – okazali się pracownicy specjalizujący w Data Science oraz analityce. Nie dziwi to z uwagi na błyskawicznie rosnącą popularność rozwiązań Big Data.

Przedstawiciele Harvey Nash tłumaczą, że akurat ten wniosek z raportu nie jest szczególnym zaskoczeniem, ponieważ Data Science jest bardzo szczególną dziedziną, w której od pracownika wymaga się zarówno doskonałego opanowania pewnych specyficznych narzędzi IT, jak i umiejętności typowo akademickich, a taka kombinacja jest rzadkością. Dodatkowym problemem jest fakt, że uzyskanie wiedzy niezbędnej do efektywnej pracy w tych dziedzinach jest procesem długotrwałym, więc nie jest możliwe szybkie wyszkolenie niezbędnego personelu.

W Londynie najbardziej poszukiwanymi specjalnościami są Big Data i analityka (takich specjalistów poszukuje 41% pracodawców), DevOps (39% wskazań) oraz architektura techniczna/cyberbezpieczeństwo (35%). Warto dodać, że zdaniem autorów raportu, obecnie w całej Wielkiej Brytanii brakuje co najmniej 16 000 pracowników, aby obsadzić wszystkie wakaty w segmencie Big Data/analityka.

Przeczytaj również
Najlepsze, polskie firmy programistyczne w roku 2020 wg serwisu Clutch

“Wciąż poszukiwani są specjaliści od DevOps, a także osoby biegle poruszające się w środowiskach chmurowych, takich jak Azure oraz Dynamics. Jeśli chodzi o kompetencje w dziedzinie oprogramowanie, najtrudniej znaleźć programistów Java, React oraz Python” – wyjaśniają przedstawiciele firmy.

Łącznie blisko 66% wszystkich ankietowanych szefów IT (zarówno w samym Londynie, jak i w innych regionach Wielkiej Brytanii) przyznało, że mają poważne problemy z rekrutowaniem pracowników IT i wciąż mają wakaty na wielu stanowiskach. Co więcej – większość CIO spodziewa się też, że problem będzie narastał w najbliższych miesiącach.

Analitycy przypominają, że problem ten nie jest nowością w stolicy, gdzie zapotrzebowanie na personel techniczny zawsze było ogromne. Nowością zaś jest fakt, że również w innych regionach Wielkiej Brytanii pojawiły się ogromne problemy z pozyskaniem rąk do pracy. Występowały one zawsze, ale nigdy na taką skalę.

Z raportu dowiadujemy się również, że najbardziej poszukiwany programista w Londynie to specjalista od Big Data i analityka (takich specjalistów poszukuje 41% pracodawców), DevOps (39% wskazań) oraz architektura techniczna/cyberbezpieczeństwo (35%). Warto dodać, że zdaniem autorów raportu, obecnie w całej Wielkiej Brytanii brakuje co najmniej 16 000 pracowników, aby obsadzić wszystkie wakaty w segmencie Big Data/analityka.

Ciekawe czy sytuacja wygląda podobnie w Warszawie i innych rejonach Polski?

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.