PracaRynekPolecane tematy

Raport Płacowy 2022: Nawet 74% pracodawców spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników

Jak wynika z najnowszego Raportu Płacowego 2022 przygotowanego przez Hays Poland 2022, nowy rok będzie niezwykle dynamiczny pod względem rekrutacji. Zatrudniać planuje aż 95% organizacji. Są one jednak świadome, że konkurencja o pracownika nieustannie rośnie – blisko trzech na czterech pracodawców oczekuje wyzwań rekrutacyjnych (w branży IT nawet 77%). O zmianie nastrojów na rynku pracy może świadczyć fakt, iż odsetek ten w skali roku wzrósł aż o 34%. Jednocześnie 46% pracodawców oczekuje, że liczba prowadzonych procesów będzie większa niż ta odnotowana w minionym roku. Jeśli chodzi tylko o branżę IT to zmianę pracy w 2022 roku rozważa 38% specjalistów.

Raport Płacowy 2022: Nawet 74% pracodawców spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników

Firmy przyzwyczaiły się do funkcjonowania w pandemii, a dynamika rynku rekrutacyjnego w 2021 roku pod wieloma względami przewyższyła oczekiwania, wskazują autorzy badania. Znoszenie obostrzeń, wzrost aktywności biznesowej i akcja szczepień zmotywowały organizacje do odbudowy zespołów i dalszych inwestycji – również w cenne kompetencje. Pracodawcy prowadzili więc liczne rekrutacje, poszukując zarówno specjalistów i menedżerów, jak i pracowników operacyjnych.

“W większości obszarów specjalizacyjnych po pandemicznym spowolnieniu nie ma już śladu, o czym świadczą wyniki naszego badania. W 2022 roku rekrutować planuje zdecydowana większość firm – najczęściej specjalistów w dziedzinie technologii, sprzedaży i finansów. W cenie będą zatem eksperci, którzy pozwolą firmom dotrzymać kroku globalnej transformacji cyfrowej oraz dopasować model funkcjonowania do nowych oczekiwań konsumentów” – mówi Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Plany rekrutacyjne

Pracodawcy zapytani o specjalizacje, których dotyczyć będą prowadzone przez nich rekrutacje, najczęściej wskazują IT (40% firm), sprzedaż (30%), finanse i księgowość (26%) oraz obsługę klienta i produkcję (po 25%). Plany zatrudnienia niezmiennie dotyczą przede wszystkim pracowników etatowych, jednak wśród firm przewidujących rekrutacje w 2022, 30% będzie podejmować współpracę z kontraktorami (B2B), a 26% z pracownikami tymczasowymi i zewnętrznymi. Co ciekawe, wszystkie zasoby kompetencyjne niezbędne do realizacji obecnych celów posiada 51% firm. Zaś wśród kompetencji, których najczęściej potrzebują przedsiębiorstwa znajdują się: menedżerskie (49%), IT oraz cyfrowe (39%) i techniczne (37%). Z tym że, te cyfrowe są najtrudniejsze do pozyskania przez pracodawców, czytamy w raporcie.

Raport Płacowy 2022: Nawet 74% pracodawców spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników
Źródło: Raport płacowy 2022, Hays Poland

Najczęściej wskazywanym przez pracodawców powodem zaplanowanych rekrutacji jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych pracowników, często posiadających unikatowe kompetencje. Na drugim miejscu (33% wskazań) pojawiła się jednak potrzeba znalezienia zastępstwa za pracowników, którzy zdecydują się odejść, a na trzecim (9%) – zmiany strukturalne. Procesy rekrutacyjne przewidziane na 2022 rok często nie będą zatem powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia, lecz naturalną rotacją pracowników oraz zmianą potrzeb kompetencyjnych organizacji.

W niektórych sektorach rynku – m.in. IT i technologii – rynek kandydata jest jeszcze silniejszy niż przed pandemią. Dla pracodawców oznacza to konieczność poszukiwania nowych metod przyciągania specjalistów oraz odpowiadania na ich precyzyjne oczekiwania, w szczególności – na silną presję płacową. Dodajmy też, że najważniejszym powodem rozważania zmiany pracy jest właśnie wynagrodzenie (65% wskazań).

“Zasobność rynku pracy jest ograniczona, a konsekwencje tego stanu rzeczy doskwierają firmom. Coraz częściej mówi się o powrocie rynku kandydata. Chociaż użycie tego terminu w kontekście całego rynku pracy najprawdopodobniej byłoby na wyrost, to wysoko wykwalifikowani kandydaci, posiadający cenne kompetencje, obecnie mają zdecydowanie silniejszą pozycję negocjacyjną niż rok wcześniej. Mają również dodatkowy argument w walce o podwyżkę – wysoką inflację” – wskazuje Marc Burrage.

Trendy płacowe

Chociaż wzrost wynagrodzeń na rok 2021 planowało 57% pracodawców, to finalnie podwyżki przyznało 71% organizacji. Aby móc zbudować skuteczne i kompetentne zespoły, pracodawcy musieli nie tylko oferować konkurencyjne stawki kandydatom, lecz również zwiększać atrakcyjność warunków współpracy z obecnymi pracownikami, podkreślają twórcy raportu. Co ciekawe, chociaż w minionym roku podwyżkę uzyskało 62% specjalistów i menedżerów, to większość z nich nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3% firm objętych badaniem Hays Poland.

Raport Płacowy 2022: Nawet 74% pracodawców spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników
Źródło: Raport płacowy 2022, Hays Poland

Należy oczekiwać zatem, że w roku 2022 powszechny brak satysfakcji z wynagrodzenia będzie dla pracodawców oznaczał większą presję płacową i potencjalne trudności w pogodzeniu ograniczeń budżetowych z oczekiwaniami pracowników, wskazują autorzy analizy. Otrzymanie podwyżki w perspektywie roku 2022 przewiduje nawet 36% specjalistów.

“W sytuacji, gdy obecny pracodawca nie odpowie na oczekiwania finansowe pracownika, ten będzie skłonny poszukiwać dla siebie innego miejsca pracy, oferującego lepsze warunki. Rynek pracy sprzyja kandydatom, a ci coraz rzadziej podejmują decyzje w oparciu o bieżącą sytuację pandemiczną. Przestali obawiać się, że potencjalna, kolejna fala obostrzeń pociągnie za sobą falę zwolnień i zmieniają pracę, jeśli obecna nie jest dla nich satysfakcjonująca” – tłumaczy Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland.

Dla wielu pracodawców będzie to tożsame z koniecznością stałego podnoszenia atrakcyjności oferty kierowanej do obecnej kadry. Liczyć będzie się jednak nie tylko wynagrodzenie, ale również aspekty pozafinansowe, jak jasna ścieżka kariery, upskilling umożliwiający pozyskanie cennych umiejętności, work-life balance i elastyczność. Tego oczekują obecnie specjaliści i menedżerowie, czytamy w raporcie.

Trendy w branży IT

Niesłabnące zapotrzebowanie na specjalistów IT stale napędza rynek, gwarantując pracownikom sektora szeroki wybór możliwości zawodowych, dynamiczny rozwój kariery oraz atrakcyjne wynagrodzenia. Największym zainteresowaniem firm niezmiennie cieszą się eksperci zaangażowani w procesy wytwarzania oprogramowania. Pracodawcy na szeroką skalę poszukują zatem specjalistów programujących w językach Java, C#, .NET, C++, PHP. Zwiększyło się także zapotrzebowanie na doświadczonych programistów Front-end, zwłaszcza biegłych w pracy z React.js. Na brak ofert i poziom wynagrodzenia nie narzekają także programiści iOS oraz Android, wynika z raportu Hays Poland.

Kolejnym obszarem, związanym z rozwojem oprogramowania, gdzie nastąpił znaczący wzrost zapotrzebowania, są inżynierowie DevOps. Pracodawcy deklarują także wysokie zapotrzebowanie na ekspertów posiadających doświadczenie w obszarze rozwiązań chmurowych (Azure, AWS, Google Cloud). Z uwagi na trend automatyzacji i cyfryzacji biznesu, popyt na takich pracowników będzie rósł. Również kandydaci wykonujący profesje związane z bezpieczeństwem IT, cyberbezpieczeństwem, obszarem IT Risk & Compliance oraz SOC mogą wybierać w ciekawych ofertach z szerokim zakresem odpowiedzialności. Na brak ofert pracy nie narzekają też specjaliści w przetwarzaniu i inżynierii danych, pełniący funkcje Data Engineer, Data Analyst, Data Scientist. Podobny trend dotyczy też obszaru uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. W związku z tym, znajomość takich technologii jak Python i SQL w dalszym ciągu będzie procentować, zapewniają autorzy raportu.

Jak czytamy w badaniu, miniony rok w większości obszarów IT przyniósł wzrost wynagrodzeń o minimum 5-10%. Wiele organizacji odmrażało budżety płacowe i podnosiło wynagrodzenia kluczowych pracowników sektora – na największe wzrosty wynagrodzeń mogli liczyć specjaliści w obszarze rozwoju oprogramowania, szczególnie doświadczeni programiści Java, .NET, Front-end (Angular 2+/ React/ vue.JS). Także luka kompetencji w obszarze rozwiązań chmurowych, bezpieczeństwa IT oraz inżynierii danych podyktowała wysokie podwyżki dla specjalistów w tych dziedzinach.

Raport Płacowy 2022: Nawet 74% pracodawców spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników
Źródło: Raport płacowy 2022, Hays Poland

Raport płacowy Hays zawiera zestawienia poziomów wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom na ponad 450 stanowiskach. W raporcie uwzględniona jest perspektywa firm – blisko 5 000 organizacji działających w Polsce – oraz pracowników i kandydatów (ponad 5 200 osób). Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Raport Płacowy 2022: Nawet 74% pracodawców spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników”

  1. na pracowników IT jest taki popyt, że oni zawsze będą dobrze zarabiać. Wystarczy sobie spojrzeć na widełki dla devopsa
    edge1s.com/pl/blog/devops-engineer-kto-to-zarobki/?p=3272