Branża ITBiznesCIOPolecane tematy

Raport PwC: Ograniczenie wydatków na IT nie będzie dotyczyć cyfrowej obsługi klientów i cyberbezpieczeństwa

Choć dyrektorzy IT są świadomi konsekwencji gospodarczych pandemii, uważają też, że technologia może być ważnym czynnikiem ożywienia po koronawirusie. Tylko 41% z nich planuje redukcję kosztów z powodu COVID-19 – wynika z raportu PwC „Wyzwania dyrektorów IT w czasach ‘nowej normalności’. Badanie CIO Pulse Survey”. Większość liderów IT zakłada zmniejszenie nakładów na obsługę IT o nie więcej niż 20%. Okazuje się, że oszczędności nie dotkną jednak wydatków na lepsze cyfrowe doświadczenia klientów oraz cyberbezpieczeństwo.

Raport PwC: Ograniczenie wydatków na IT nie będzie dotyczyć cyfrowej obsługi klientów i cyberbezpieczeństwa

Jak czytamy we wspomnianym raporcie, 70% dyrektorów ds. IT zadeklarowało znaczny wpływ epidemii na ich działalność biznesową (aż 92% z branż konsumenckich). Z kolei 72% szefów IT stwierdziło, że w trakcie pandemii koronawirusa byli w stanie zorganizować pracę zdalną w swoich przedsiębiorstwach w mniej niż 3 dni. Wyniki w różnych regionach były spójne, ale różniły się między poszczególnymi branżami. Najwięcej czasu na tę zmianę potrzebowały firmy z sektora finansowego oraz publicznego.

„Wpływ COVID-19 na zarządzanie funkcją informatyczną w firmach jest bez precedensu. Konieczność cyfrowej transformacji staje się niepodważalna dla wszystkich przedsiębiorców. Z naszego badania wśród dyrektorów ds. informatyki (CIO) wynika, że kryzys spowoduje cięcie wydatków, ale odłożenie na późniejszy termin lub odwołanie inwestycji dotyczy głównie inicjatyw skoncentrowanych na bieżącej działalności. Te dotyczące choćby poprawy doświadczenia klientów czy automatyzacji procesów przebiegają w dużej mierze zgodnie z planem” – mówi Marek Młyniec, partner odpowiedzialny za segment usług technologicznych w PwC.

I tak, wśród priorytetów na 2021 rok na pierwszym miejscu znalazły się inwestycje związane z Customer Experience (55%), cyberbezpieczeństwem (54%) oraz technologiami umożliwiającymi tworzenie nowych modeli biznesowych (52%).

Gdzie oszczędzać, a gdzie utrzymywać inwestycje?

Autorzy raportu wskazują, że mimo zyskującej na znaczeniu funkcji IT w przedsiębiorstwach, pandemia spowodowała jednak wzmożoną potrzebę zwiększenia efektywności operacyjnej. Dyrektorzy IT stoją obecnie przed dylematem, gdzie oszczędzać, a gdzie utrzymać inwestycje. Ich deklaracje w badaniu wyglądają następująco:

● 41% CIOs planuje ograniczyć wydatki budżetowe na IT.

● W 1/3 organizacji redukcja kosztów nie przekroczy 10%.

● Plany ograniczenia lub odroczenia wydatków w przypadku transformacji cyfrowej wyraziło zaledwie 16% respondentów, a Customer Experience tylko 11%.

Praca zdalna wykonywana na dużo większą skalę niż przed wybuchem COVID-19 stwarza oczywiście dodatkowe ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem. Jak wynika z raportu PwC, o obawach związanych z nowymi cyberatakami mówi w badaniu 63% szefów IT. Wyzwaniem dla CIOs jest też wspieranie pracowników i biznesu w ich nowych modelach pracy i współpracy oraz ograniczony budżet IT przy rosnącej presji na poprawienie infrastruktury.

„Badanie potwierdza jeszcze jeden ważny kierunek transformacji biznesu, który wyłania się także z naszych rozmów z polskimi przedsiębiorcami – usługi chmurowe znajdują się wśród priorytetów firm w Polsce. Wynika to ze stosunkowo niskiego stopnia adopcji technologii chmurowych w naszym kraju, które są doskonałą odpowiedzią na niepewność związaną z kryzysem” – podsumowuje Bartłomiej Kołodziejczyk, dyrektor w zespole doradztwa technologicznego w PwC.

Badanie CIO Pulse Survey zostało przeprowadzone w maju 2020 r. Wzięło w nim udział 150 szefów IT, reprezentujących różne sektory, z Portugalii, Holandii, Włoch, Irlandii, Polski, Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Austrii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *