Branża ITPracaRynek

Rośnie liczba jednoosobowych firm IT – w 2020 roku było ich w Polsce ponad 112 tys.

Samozatrudnienie w branży IT cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością – według portalu No Fluff Jobs, właśnie ta forma zatrudnienia proponowana jest już w 75% ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT. Co więcej, na koniec roku 2020 aktywnie działało ponad 112 tys. jednoosobowych firm informatycznych, a ich liczba od sześciu lat stale rośnie – średnio w tempie 13,5% w każdym roku. 

Rośnie liczba jednoosobowych firm IT – w 2020 roku było ich w Polsce ponad 112 tys.

Najważniejsze informacje

  • Im większe doświadczenie zawodowe, tym chętniej specjaliści IT decydują się na założenie jednoosobowej działalności i współpracę na podstawie kontraktu B2B.
  • Największy odsetek jednoosobowych działalności gospodarczych w sektorze IT w 2020 roku stanowili aktywnie działający w branży związanej z oprogramowaniem (67,5%).
  • Najwięcej, bo blisko 30% jednoosobowych działalności gospodarczych w branży IT w roku 2020 aktywnych było w województwie mazowieckim.
  • W ramach kontraktu B2B, najwyższe zarobki oferowane są specjalistom IT w Warszawie i oscylują one w granicach 14,7-20 tys. zł netto.

Okazuje się, że im większe doświadczenie zawodowe, tym chętniej specjaliści IT decydują się na założenie jednoosobowej działalności i współpracę na podstawie kontraktu B2B. To powoduje, że pracodawcy starają się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Według danych No Fluff Jobs, w roku 2020 w ogłoszeniach kierowanych do ekspertów IT to właśnie kontrakt B2B proponowany był najczęściej i dominował nad umową o pracę (B2B: 87%, UoP: 36%). W wypadku osób ze średnim doświadczeniem obie formy współpracy były oferowane równie często (B2B: 66%., UoP: 60%). Z kolei w ofertach dla początkujących proponowana była jednak częściej umowa o pracę (72%), a B2B tylko w 45% z nich.

Przeczytaj również
Netflix otworzy w Warszawie centrum inżynieryjne

“Kontrakt B2B jest typem umowy najczęściej wybieranym przez ekspertów IT i osób ze średnim doświadczeniem, czyli tzw. „midów”. Ze względu na większe doświadczenie, bardziej świadomie podejmują oni decyzje związane ze swoją karierą i ze względu na większą praktykę dostrzegają plusy i minusy, które wiążą się z tym typem umowy. Dla większości z nich plusy przeważają” – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. “Korzyścią, która płynie z tego typu umowy, jest nie tylko m.in. możliwość współpracy projektowej z kilkoma podmiotami i ulgi podatkowe, w tym IP Box, które przekładają się na wyższe zarobki” – dodaje.

A jak przedstawiają się mediany widełek wynagrodzeń (dolnych i górnych) w IT w przypadku umowy B2B? Według specjalistów No Fluff Jobs, w roku bieżącym początkujący mogą liczyć na zarobki między 4 a 7 tys. netto, osoby ze średnim doświadczeniem od 9 do 14 tys. netto, a eksperci między 16 a 21 tys. zł netto.

30% samozatrudnionych w województwie mazowieckim

Według danych Dun & Brandstreet, największy odsetek jednoosobowych działalności gospodarczych w sektorze IT w 2020 roku stanowili aktywnie działający w branży związanej z oprogramowaniem (67,5%). Na drugiej pozycji znalazły się działalności związane z doradztwem w zakresie informatyki (19%), a trzeciej – usługi z zakresu technologii informatycznych. Najmniej, bo 5,6% prowadzi działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

Najwięcej, bo blisko 30% jednoosobowych działalności gospodarczych w branży IT w roku 2020 aktywnych było w województwie mazowieckim. Zaraz za nim uplasowały się małopolskie (10,7%) i dolnośląskie (10,4%). Zdecydowana większość z nich skupiona jest w największych miastach polski – w Warszawie aktywnych jest ponad 19 tys. samozatrudnionych w branży IT, w Krakowie i Wrocławiu kolejno 6,1 i 6,5 tys. W wypadku innych miast wojewódzkich ich liczby są nieco mniejsze – w Katowicach 1,3 tys., w Poznaniu – 3,8 tys., w Gdańsku – 3,1 tys. i w Gdyni – 1,2 tys. w Łodzi – 2,6 tys., w Rzeszowie i w Bydgoszczy blisko 1 tys., w Lublinie 1,4 tys., w Szczecinie 1,6 tys., a w Białymstoku – 1,2 tys. Nie więcej niż 500 jest ich z kolei w Olsztynie, Kielcach, Zielonej Górze i Opolu.

Przeczytaj również
W I kwartale 2022 roku liczba ofert pracy w branży IT wzrosła nawet o 47%

Warszawa i Kraków z najwyższymi stawkami

Z danych No Fluff Jobs wynika, iż w wypadku pracy w ramach kontraktu B2B, najwyższe zarobki oferowane są specjalistom IT w Warszawie i oscylują one w granicach 14,7-20 tys. zł netto, w Krakowie z kolei mogą oni liczyć na zarobki pomiędzy 13 a 18,3 tys. zł netto. W wypadku górnych widełek, w Trójmieście, Łodzi i Wrocławiu są one nieznacznie mniejsze niż w Małopolsce – mediana zarobków wynosi w nich 18 tys. zł netto.

“W podziale na kategorie, na najwyższe zarobki w ramach umowy B2B mogą liczyć przedstawiciele Security (16,8-22 tys. zł netto) oraz specjaliści Big Data (16-21,7 tys. zł netto). Ale równie wysokie stawki oferowane są specjalistom pracującym w dziedzinach Business Intelligence i DevOps – w obydwu wynoszą one 15-20 tys. zł netto” – podsumowuje Tomasz Bujok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *