Praca

Rynek pracy w IT w 2022 roku – więcej ogłoszeń i wyższe wynagrodzenia

W ubiegłym roku mediany oferowanych wynagrodzeń w branży IT w ogłoszeniach na poziomie senior oscylowały w przedziale od 18 do 25 tys. złotych netto (+19% rdr), a na poziomie mid od 14 do 20,2 tys. złotych netto (+17% rdr w medianie dolnych i 12% w medianie górnych widełek). Juniorzy mogli natomiast zarobić od 6 do 9,5 tys. złotych netto (+8% w medianie górnych widełek, dolne bez zmian) – wynika z podsumowania dokonanego przez No Fluff Jobs. W 2022 roku na portalu tym odnotowano o 8% więcej ogłoszeń o pracę niż rok wcześniej. Nieustająco najwięcej z nich związanych jest z Backendem, Frontendem i Fullstackiem. 

Rynek pracy w IT w 2022 roku – więcej ogłoszeń i wyższe wynagrodzenia

Wspomniane trzy główne kategorie związane z programowaniem (Backend, Frontend i Fullstack) stanowią ok. połowę wszystkich ogłoszeń o pracę na rynku IT. Backend jest najmocniejszą z nich – w 2022 roku ogłoszenia z tego obszaru stanowiły 27,7% wszystkich publikacji. Największe wzrosty w liczbie ogłoszeń spośród głównych kategorii IT odnotowano w Supporcie (58%), Big Data (39%) i Business Analysis (17%). Specjaliści szacują lukę branżową na 150 tys. osób.

“Potrzeby rekrutacyjne firm w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej są cały czas wysokie. Nawet w czasie doniesień z Zachodu o zwolnieniach lub wstrzymaniu nowych zatrudnień sytuacja w naszej części kontynentu niewiele się zmienia. Pracodawcy wciąż potrzebują wykwalifikowanych specjalistów IT, a luka kadrowa powiększa się z każdym rokiem” – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Najwyższe zarobki m.in. w obszarach DevOps i Big Data

Najwyższe zarobki przy umowie B2B niezmiennie odnotowano w kategoriach: DevOps (19-26,9 tys. złotych +VAT), Big Data (19,6-26,7 tys. złotych +VAT), AI (17-25,9 tys. złotych +VAT) oraz Security (18-25 tys. złotych +VAT). Najwyższe wzrosty w widełkach przy umowach B2B w ciągu roku odnotowano w kategoriach: Support – 26% w medianie dolnych i w medianie górnych widełek, Project Management – 23% w medianie dolnych widełek, 21% w medianie górnych widełek, Big Data – 22% w medianie dolnych widełek, 21% w medianie górnych widełek oraz Mobile – 18% w medianie dolnych widełek, 20% w medianie górnych widełek.

Przeczytaj również
Antal: 10 trendów na rynku pracy w 2023 roku

Rynek pracy w IT w 2022 roku – więcej ogłoszeń i wyższe wynagrodzenia

Z kolei najwyższe zarobki przy Umowie o pracę odnotowano w kategoriach: DevOps i Big Data (15-21 tys. złotych brutto) oraz Product Management, AI i Security (14-20 tys. złotych brutto). Najwyższe wzrosty w widełkach przy UoP w ciągu roku odnotowano w obszarach: Project Management – 30% w medianie dolnych widełek, 23% w medianie górnych widełek, Big Data – 25% w medianie dolnych widełek, 17% w medianie górnych widełek, Testing/QA – 17% w medianie dolnych widełek, 23% w medianie górnych widełek oraz Fullstack – 20% w medianie dolnych, 17% w medianie górnych widełek.

SQL, Java i JavaScript poszukiwanymi umiejętnościami

Jak wynika z danych No Fluff Jobs, na liście najpopularniejszych wymagań spotykanych w ogłoszeniach o pracę na pierwszym miejscu w 2022 roku znalazł się SQL, który pojawił się w ponad 18,4% ogłoszeń. Tuż za nim znalazły się Java (17,1%) i JavaScript (16,9%). Czwarte miejsce w tym zestawieniu zajął Python, który z roku na rok zyskuje na popularności (w 2022 to wymaganie pojawiło się w 4% ogłoszeń więcej).

Rynek pracy w IT w 2022 roku – więcej ogłoszeń i wyższe wynagrodzenia

W kontekście umów B2B najwyższe wzrosty wynagrodzeń zanotowano właśnie przy Pythonie (13% wzrostu w medianie dolnych i nawet 24% wzrostu w medianie górnych widełek). Specjalistom IT ze znajomością tego języka oferuje się między 17 tys. a 25 tys. złotych netto (+VAT). Identyczne zarobki oferuje się znającym Javę (tutaj wzrosty w ciągu roku wyniosły 12% w medianie dolnych widełek, 18% w górnych).

“W 2022 roku w większości technologii w przypadku umów B2B zauważalne było, że bardziej wzrosły mediany górnych widełek niż dolnych. To oznacza nie tylko, że stawki wzrosły ogółem, lecz także, że częściej szukano osób o wyższym poziomie doświadczenia oraz pracodawcy byli skłonni płacić coraz większe kwoty za najlepsze talenty. Ten trend jeszcze będzie się nasilał przy zwiększonym zapotrzebowaniu na doświadczone osoby” – zapewnia Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Przeczytaj również
19% firm z branży IT planuje redukcję etatów - jednocześnie 27% chce powiększać swoje zespoły

W przypadku pracujących na UoP najwyższe wzrosty zanotowano w ogłoszeniach z SQL. Tutaj zarówno mediany dolnych widełek, jak i górnych urosły o 20%. Wciąż na topie w przypadku tej formy współpracy są specjaliści Python (14-20 tys. złotych brutto), a zaraz za nimi osoby pracujące z Javą lub Reactem (13-20 tys. złotych brutto).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *