RynekPolecane tematy

SAP o innowacjach ułatwiających prowadzenie biznesu

SAP Forum to największa impreza organizowana przez polski oddział firmy SAP. Tegorocznej, rozpoczętej dziś imprezie towarzyszy hasło: “Innovation through simplification”.

SAP o innowacjach ułatwiających prowadzenie biznesu

“Nie ma dziś rozwoju biznesu bez rozwoju technologii. Z pewnością wiedzą to Państwo lepiej ode mnie” – stwierdziła Kinga Piecuch, prezes zarządu SAP Polska podczas sesji otwierającej tegoroczną konferencję. Według niej nie byłoby dziś możliwości rozwijania działalności biznesowej, gdyby nie wykorzystanie innowacji opartych na nowych rozwiązaniach IT. Dostarczanie takich innowacji ma być zaś strategicznym celem koncernu SAP. “Sprzedaż, zakupy, finanse, księgowość to tylko niektóre obszary, gdzie w szczególnym stopniu widać potencjał nowych technologii” – dodaje Kinga Piecuch.

“Złośliwi próbują sprowadzić platformę HANA do rozwiązania bazodanowego, ale HANA to dużo więcej. To jedna, elastyczna platforma dla aplikacji i analityki biznesowej” – mówi Kinga Piecuch, prezes SAP Polska.

Kinga Piecuch, która objęła stanowisko prezesa zarządu SAP Polska z początkiem stycznia br. podsumowała również zmiany zachodzące w strukturach firmy. “Nowy SAP to lepsze rozumienie działalności naszych klientów Chcemy budować kompetencje w rozumieniu specyfiki różnych branż i lepiej poznawać klientów. Będziemy zatrudniać nowych pracowników i kształcić zespół” – zapewnia prezes SAP Polska. Według niej SAP w skali globalnej stawia na innowacje pozwalające lepiej wykorzystać nowe rozwiązania technologiczne z korzyścią dla biznesu. Mowa tu m.in. o przetwarzaniu in-memory, narzędziach mobilnych, a także rozwiązaniach chmurowych.

Obecnie flagowym rozwiązaniem w ofercie SAP jest – oparta na przetwarzaniu danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej i wyposażona w rozbudowaną logikę biznesową platforma SAP HANA. “Złośliwi próbują sprowadzić platformę HANA do rozwiązania bazodanowego, ale HANA to dużo więcej. To jedna, elastyczna platforma dla aplikacji i analityki biznesowej” – dodaje prezes SAP. Według niej w Polsce SAP zrealizował już kilkanaście zróżnicowanych wdrożeń środowiska HANA. Rozwój oferty w nowych obszarach ma być jednak realizowany równolegle względem prac nad rozszerzeniem oferty aplikacyjnej SAP. “Nie uciekamy od rozwiązań z obszaru ERP. Jest to obszar, na którym SAP został zbudowany i – wspólnie z partnerami – będzie nadal aktywnie działał. Tylko w tym roku w obszarze aplikacyjnym pojawiło się wiele nowych rozwiązań SAP” – mówi Kinga Piecuch.

“Innowacyjność jest naszą szansą rynkową. Przez ostatnie 25 lat siłą Polski była tania, dobrze wykształcona siła robocza podchodząca z dużym entuzjazmem do nowych inicjatyw. W entuzjazmie się zmęczyliśmy, w wykształceniu jesteśmy coraz słabsi, tracimy też przewagę kosztową” – mówił podczas dyskusji prof. Witold Abramowicz, Kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej UE w Poznaniu.

Z kolei Rolf Schumann, dyrektor ds. technologii SAP w regionie Europy Środkowo-Wschodniej mówił o potencjale innowacji biznesowych opartych na nowoczesnych technologiach IT. Źródłem innowacyjności w praktyce ma być możliwość podejmowania decyzji na różnych szczeblach organizacji w oparciu o zgromadzone w firmie – i napływające spoza organizacji – dane biznesowe.

SAP o innowacjach ułatwiających prowadzenie biznesu

Rolf Schumann podkreśla ogromne znaczenie możliwości wykorzystania danych tak aktualnych, jak tylko jest to możliwe. “W nowej rzeczywistości biznesowej nie chodzi o samo pozyskanie informacji – chodzi o użycie tej informacji aby zareagować w odpowiedni sposób i w odpowiednim momencie” – uważa Rolf Schumann. Według niego zjawisko Big Data oraz możliwość wykorzystania – w inteligentny i przemyślany sposób – dostępnych informacji niesie za sobą największe zmiany biznesowe od czasu upowszechnienia Internetu.

Największym wrogiem szybkiej reakcyjności organizacji biznesowej jest jednak nadmierne skomplikowanie środowiska IT” – mówi Rolf Schumann, dyrektor ds. technologii SAP w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

“Mamy dziś do czynienia z potrzebą zarządzania organizacjami w czasie rzeczywistym, z potrzebą błyskawicznego reagowania na zmiany otoczenia. Największym wrogiem szybkiej reakcyjności organizacji biznesowej jest jednak nadmierne skomplikowanie środowiska IT” – dodaje Rolf Schumann. Jego zdaniem wdrożenie platformy HANA, która stanowić będzie dodatkową, wyposażoną we własną logikę, warstwę przetwarzania danych pozwala ominąć ograniczenia technologiczne wcześniejszych rozwiązań. Praktyczne wykorzystanie możliwości, jakie niosą za sobą nowe technologie pozwalające gromadzić i sprawnie przetwarzać informacje pochodzące z różnych źródeł wymaga jednak przemodelowania wielu procesów – zwłaszcza procesów decyzyjnych. “Nie ma nic ważniejszego jak zmiana sposobu myślenia o informacjach w biznesie” – dodaje Rolf Schumann.

Otwarciu konferencji SAP Forum 2014 towarzyszyła również dyskusja na temat szeroko rozumianej innowacyjności. “Innowacyjność jest naszą szansą rynkową. Przez ostatnie 25 lat siłą Polski była tania, dobrze wykształcona siła robocza podchodząca z dużym entuzjazmem do nowych inicjatyw. W entuzjazmie się zmęczyliśmy, w wykształceniu jesteśmy coraz słabsi, tracimy też przewagę kosztową” – mówił podczas dyskusji prof. Witold Abramowicz, Kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Popołudniowa część konferencji została podzielona na cztery niezależne sesje poświęcone kolejno obszarom: finansów i analityki, sprzedaży i obsługi klienta, zakupów i obsługi dostawców, a także innowacyjnym technologiom i projektom. W każdej z nich prezentowane mają być m.in. nowe rozwiązania SAP oraz przykłady innowacji biznesowych płynące z ich zastosowania.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *