Branża ITRynek

Firmy SAS i Microsoft łączą siły chcąc rozwijać analitykę oraz AI

Podczas wirtualnej odsłony konferencji SAS Global Forum 2020, firmy Microsoft i SAS ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy w zakresie technologii oraz promocji nowych rozwiązań. Wzajemne wsparcie oznacza m.in. większą integrację sztucznej inteligencji i analityki SAS w Microsoft Azure. Z kolei Microsoft zaoferuje swoim klientom rozwiązania SAS działające w oparciu o chmurę.

Firmy SAS i Microsoft łączą siły chcąc rozwijać analitykę oraz AI

Obie firmy, rozbudowując swoje portfolio biznesowe oraz tworząc nową wartość poprzez wykorzystanie inicjatyw z zakresu cyfrowej transformacji, chcą umożliwić użytkownikom łatwą pracę z systemami SAS w chmurze. W ramach podjętej współpracy przeprowadzona zostanie migracja produktów analitycznych i rozwiązań branżowych SAS do platformy Microsoft Azure. Rozwiązania branżowe oraz wiedza specjalistyczna ekspertów SAS zapewnić mają z kolei wartość dodaną klientom Microsoft z sektora opieki zdrowotnej, usług finansowych i wielu innych.

Wspomniana współpraca to efekt integracji SAS ze wszystkimi rozwiązaniami Microsoft opartymi na Azure, Dynamics 365, Microsoft 365 i Power Platform. Jak zapewniają przedstawiciele obu firm, wpisuje się ona także w ich wspólną wizję dotyczącą dalszej demokratyzacji sztucznej inteligencji oraz analityki. „Dzięki współpracy Microsoft i SAS, nasi klienci będą mogli rozwijać się szybciej i odkryją nowe sposoby pobudzania innowacji. Takie możliwość stworzy kompleksowa oferta rozwiązań SAS Analytics w Microsoft Azure” – zapewnił Scott Guthrie, wiceprezes wykonawczy ds. chmury i sztucznej inteligencji w Microsoft. „SAS ma duże doświadczenie w dziedzinie analityki, przetwarzania danych i uczenia maszynowego i jest strategicznym partnerem Microsoft. Razem pomożemy klientom z kilkudziesięciu sektorów stawić czoła najważniejszym i najbardziej złożonym wyzwaniom analitycznym” – dodał.

Zwiększenie szybkości i skalowalności działań

Organizacje na całym świecie przechodzą na rozwiązania oparte na chmurze, aby wdrażać innowacje i szybciej realizować swoje cele biznesowe. W ramach tej transformacji wielu klientów, takich jak choćby sieć amerykańskich placówek medycznych Mercy, migruje swoje zadania analityczne SAS na platformę Azure, aby zwiększyć wydajność i ograniczyć koszty. „Współpracując z SAS i Microsoft, możemy zastosować oprogramowanie analityczne i platformę chmurową Azure, aby lepiej wykorzystywać dane ze świata rzeczywistego w celu poprawy wyników i zapewniania lepiej dobranej opieki. Podjęta współpraca oznacza zwiększenie prędkości działania, skalowalności oraz wyboru rozwiązań analitycznych” – powiedział Curtis Dudley, wiceprezes ds. analizy danych w Mercy.

SAS i Microsoft współpracują ze sobą, aby zapewnić skuteczność wdrożeń oraz sprawne działanie produktów SAS na platformie Azure, umożliwiając ich bezproblemową obsługę, a także pomagając organizacjom przyspieszyć przejście na rozwiązania oparte na chmurze. „Obie firmy dobrze rozumieją, że celem jest zwiększenie dostępności do różnorodnych danych oraz poprawa jakości życia, dzięki podejmowaniu lepszych decyzji” – skomentował Oliver Schabenberger, dyrektor ds. technologii i dyrektor operacyjny w SAS. „Współpraca z Microsoft umożliwia klientom płynniejsze przejście na chmurę, zapewniając szybszy, bardziej wszechstronny i łatwiejszy dostęp do rozwiązań SAS, a także pozwala podejmować pewniejsze decyzje dzięki wynikom analiz, które każdy – niezależnie od poziomu umiejętności – jest w stanie zrozumieć”.

Połączenie sił przez obu producentów pozytywnie oceniła także Steve White, wiceprezes programu ds. partnerów i współpracy w IDC: „Współpraca między SAS, będącym liderem w dziedzinie analityki a Microsoft, liderem w zakresie rozwiązań opartych na chmurze to interesujący sojusz strategiczny. Planowane integracje SAS w obrębie całego portfolio usług Microsoft opartych na chmurze (Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 i Power BI), stwarzają wiele nowych możliwości”.

W planach także nowe, wspólne rozwiązania

Wzajemna współpraca obejmuje również optymalizację SAS Viya, najnowszej wersji rozwiązania opartego na chmurze pod kątem platformy Azure, a także integrację szerokiej gamy rozwiązań branżowych SAS – od przeciwdziałania nadużyciom, poprzez zarządzanie ryzykiem, po sprzedaży detaliczną w Azure Marketplace, zapewniają specjaliści obu spółek.

Eksperci Microsoft i SAS zamierzają także przeanalizować możliwość integracji narzędzi analitycznych SAS – w tym modeli branżowych – w Azure i Dynamics 365. Planują też zbudować nowe, gotowe do wprowadzenia na rynek wspólne rozwiązania dla klientów, znajdujące zastosowanie w wielu sektorach. Dalsza integracja umożliwić ma klientom SAS wykorzystanie skalowalności i elastyczności chmury w kontekście analityki oraz wykorzystania sztucznej inteligencji, zapewniają przedstawiciele obu firm. Jednocześnie przypominają oni, że zarówno Microsoft jaki i SAS, zapewniają już rozwiązania pozwalające czerpać korzyści z ogromnej ilości danych generowanych przez Internet Rzeczy (IoT). Łączą one zalety platformy Azure IoT firmy Microsoft z analityką IoT SAS, a obejmują zarówno brzeg sieci, jak i chmurę oraz rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Dodatkowe produkty i rozwiązania SAS będą wprowadzane na rynek jeszcze w tym roku, w czym mają pomóc organizowane wspólnie działania promocyjne i sprzedażowe. Jak zapewniają przedstawiciele obu firm, ma to pozwolić uporać się ich klientom, z niektórymi z najważniejszych oraz najbardziej złożonych wyzwań analitycznych, przy jednoczesnym nieustannym wspieraniu innowacji. SAS będzie również korzystać z Microsoft 365 oraz Dynamics 365 w swoich wewnętrznych procesach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *