Sztuczna inteligencjaRynek
Saudyjski megaprojekt AI za 10 mld dolarów: umowa z Nvidią i AMD odmraża rynek chipów USA
Podczas forum inwestycyjnego pomiędzy USA a Arabią Saudyjską Jensen Huang, prezes Nvidii, poinformował o zawarciu umowy na dostawę tysięcy układów graficznych Grace Blackwell GB300, na potrzeby wielkiego projektu AI o wartości 10 mld dolarów. Na kontrakcie tym skorzysta również firma AMD, która dostarczy procesory, układy graficzne, sieciowe, NPU oraz oprogramowanie AMD ROCm.
HUMAIN, spółka zależna Publicznego Funduszu Inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej, ma dokonać dużej inwestycji w budowę fabryk sztucznej inteligencji o przewidywanej mocy do 500 megawatów. Będą one zasilane przez kilkaset tysięcy najbardziej zaawansowanych procesorów graficznych NVIDIA w ciągu najbliższych pięciu lat. Pierwszą fazą wdrożenia będzie superkomputer NVIDIA GB300 Grace Blackwell AI z siecią NVIDIA InfiniBand.
HUMAIN wdroży również pierwszą w tym kraju chmurę NVIDIA Omniverse Cloud do symulacji i testowania fizycznych rozwiązań AI z cyfrowymi bliźniakami.
Nadbudowa AI, stworzona wspólnie przez AMD i HUMAIN, będzie z założenia otwarta, dostępna na dużą skalę i zoptymalizowana pod kątem zasilania obciążeń AI w przedsiębiorstwach, startupach i na rynkach państwowych. HUMAIN ma nadzorować kompleksową dostawę – w tym hiperskalowe centrum danych, zrównoważone systemy zasilania i globalne połączenia światłowodowe – a AMD zapewnić pełne spektrum portfolio obliczeniowego AMD AI oraz otwarty ekosystem oprogramowania AMD ROCm.
„Nasza inwestycja w HUMAIN jest kamieniem milowym w rozwoju globalnej infrastruktury AI. Wspólnie budujemy globalną platformę AI, która zapewni wydajność, otwartość i zasięg na niespotykanym dotąd poziomie” – skomentowała dr Lisa Su, prezes i dyrektor generalna AMD.
Wspomniana umowa wynika z faktu, iż Stany Zjednoczone odstąpiły od wcześniejszej decyzji administracyjnej ograniczającej dostawy amerykańskich chipów AI do Arabii Saudyjskiej.
W wyniku ogłoszonej współpracy akcje Nvidii wzrosły o 6,4%, a AMD o 4,5%.
Warto wspomnieć, że własne centra danych w Arabii Saudyjskiej zamierzają budować również takie firmy jak Amazon, Google czy Oracle. Skłaniają je do tego saudyjskie przepisy wymagające lokalnego przechowywania danych.