Rynek

Spółka Agro Aplikacje pomoże uniezależnić się ARiMR od zewnętrznych firm IT

Pod koniec ubiegłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utworzyła firmę Agro Aplikacje Sp. z o.o. Jej celem jest uniezależnienie agencji od podmiotów zewnętrznych. W 2023 roku do nowo powstałej spółki trafi część budżetu na utrzymanie systemów informatycznych agencji, który w projekcie planu finansowego ARiMR na bieżący rok oszacowano na kwotę 169,8 mln zł.

Spółka Agro Aplikacje pomoże uniezależnić się ARiMR od zewnętrznych firm IT

Firma Agro Aplikacje ma z złożenia zajmować się rozwojem i utrzymaniem systemów zbudowanych dotychczas przez ARiMR. Ale ma także sama wytwarzać oprogramowanie na potrzeby Agencji oraz przejąć systemy zbudowane na potrzeby ARiMR przez zewnętrzne podmioty. Docelowo zatrudniać ma 300 osób.

W ramach projektu planu finansowego ARiMR na 2023 rok, na realizację usługi świadczenia kompleksowej obsługi informatycznej dla ARiMR przez Agro Aplikacje Sp. z o. o. zaplanowano wydatki w kwocie 55 mln zł, z czego: 29 mln zł dotyczy utrzymania systemów informatycznych ARiMR, a 26 mln zł stanowi limit wydatków na realizację ewentualnych zmian w zakresie użytkowanych przez agencję systemów informatycznych, których wdrożenie uzależnione jest m.in. od zmian legislacyjnych i/lub zaleceń audytorów.

W odpowiedzi na szereg pytań – zadanych przez posłankę Dorotę Niedzielę oraz posła Kazimierza Plocke – dotyczących działań podjętych przez rząd w ramach tworzenia nowego podmiotu, resort rolnictwa poinformował że: “w projekcie planu finansowego ARiMR na 2023 rok Agencja przewidziała wydatki w kwocie 169,8 mln zł na zapewnienie zewnętrznych usług utrzymania systemów informatycznych ARiMR, w tym 29 mln zł na utrzymanie systemów informatycznych ARiMR przez spółkę Agro Aplikacje Sp. z o.o.”.

Dodano również, iż od stycznia 2023 roku zadania realizowane przez Wydział Tworzenia Oprogramowania (Lublin, Warszawa) oraz Wydział Analiz i Weryfikacji (Lublin, Warszawa), sukcesywnie przejmowała będzie spółka Agro Aplikacje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *