PracaProgramowanie

Średnia płaca programisty w Polsce w I kwartale 2018 roku to 11 tys. zł

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami o pracę dla branży IT, sprawdził zarobki informatyków w I kwartale 2018. Z opracowanego raportu wynika, że programista może zarobić średnio 11 000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę lub 12 000 zł netto, jeśli zdecyduje się na kontrakt B2B, czyli wystawianie faktur za zrealizowane zadania.

Średnia płaca programisty w Polsce w I kwartale 2018 roku to 11 tys. zł

Najbardziej „opłacalną” technologią jest Angular ze średnią wysokością zarobków na poziomie 12 000 zł brutto. Angular to – napisany w języku JavaScript – otwarty framework, czyli platforma umożliwiająca tworzenie aplikacji mobilnych i internetowych. Z kolei w przypadku rozliczeń B2B, najwięcej zarobią programiści tworzący w oparciu o technologię Spring – szkielet tworzenia aplikacji w języku Java, którzy średnio mogą liczyć na 15 000 zł netto. W jednym i drugim przypadku – niezależnie od formy kontraktu – na 3. miejscu podium znalazła się Java, która dotychczas królowała w tego typu w zestawieniach. Osoby specjalizujące się w tej technologii zarobią niewiele mniej. Średnia zarobków dla programistów Java zatrudnionych w ramach umowy o pracę to 11 500 zł brutto, a w przypadku kontraktów B2B – 14 250 zł netto.

Nie da się ukryć, że na rynku pracy IT potrzeba przede wszystkim osób z dużym doświadczeniem, co przekłada się oczywiście na ich zarobki. Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż takie osoby są w stanie aktywnie uczestniczyć w realizowaniu projektów bez żadnego przeszkolenia, właściwie od momentu rozpoczęcia współpracy. Jednakże z drugiej strony jest to swego rodzaju błędne koło, ponieważ uniemożliwia rzeszy absolwentów zdobycie cennego doświadczenia biznesowego, wymaganego przez firmy. Dlatego właśnie No Fluff Jobs od jakiegoś czasu prowadzi akcję ‘Początki w IT bez ściemy!,która oprócz popularyzacji zatrudnienia programistów stawiających pierwsze kroki w świecie IT, oferuje również dziesiątki materiałów pomocnych początkującym programistom” – przekonuje Tomasz Bujok, CEO & Co-founder No Fluff Jobs.

Przeczytaj również
Evolution otworzy w 2022 roku centrum inżynieryjne w Warszawie - rekrutacja już trwa

Jak przekonuje Tomasz Bujok, oczywiście w nauce programowania wymagane są pewne predyspozycje takie, jak umiejętność logicznego myślenia. Natomiast, podstawowe kompetencje niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie można zdobyć w trakcie kilkutygodniowych szkoleń, np. Bootcamp Java organizowanych przez Kodołamacz.pl.Bootcampy pozwalają na zdobycie kompetencji w relatywnie krótkim czasie, dzięki czemu proces przebranżowienia się jest znacząco krótszy w porównaniu do tradycyjnych form szkolenia, takich jak na przykład studia podyplomowe.

W trakcie bootcampów przygotowujemy uczestników do rozpoczęcia kariery na poziomie juniorskim. Program bootcampów, dobór technologii oraz narzędzi, a także warsztatowy charakter zajęć zostały sprofilowane pod kątem potrzeb rynku i kompetencji, które są obecnie najbardziej poszukiwane przez pracodawców” – mówi Radosław Szmit, opiekun bootcampów Java i Fullstack w Kodołamacz.pl.

Coraz częściej słyszymy o pracy zdalnej, która szczególnie w przypadku osób zatrudnionych w branży IT, często jest wygodną alternatywą wobec pracy stacjonarnej. Programiści, którzy decydują się na wykonywanie pracy poza biurem mogą liczyć na od 8 300 do 14 000 zł netto w przypadku kontraktu B2B i od 11 500 do 16 000 zł brutto, jeśli mają umowę o pracę.

Wysokość zarobków w dużych miastach jest zbliżona, a przenosiny do Warszawy nie zawsze stanowią gwarancję wyższych zarobków. Wszystko zależy od specjalizacji oraz formy kontraktu. Jeśli chodzi o zatrudnienie na umowę o pracę, na stanowiskach seniorskich na najwyższe zarobki – średnio 15 000 zł brutto – mogą liczyć osoby, które wybiorą pracę w Trójmieście. Warszawa ze średnią 14 000 zł jest na 2. miejscu, a po piętach depczą jej Kraków i Wrocław, gdzie średnia pensja na tych stanowiskach jest o 1000 zł niższa. Natomiast, w przypadku kontraktów B2B dla stanowisk seniorskich najwyższe średnie stawki oferowane są w Warszawie – 14 500 zł netto. Natomiast, tuż za stolicą znalazły się Kraków i Wrocław, gdzie analogiczne stawki są jedynie o 500 zł niższe.

Przeczytaj również
Jak zdobyć pierwszą pracę programisty w dowolnym miejscu na świecie?

Wszystkie dane pochodzą z ogłoszeń o pracę zamieszczonych w portalu No Fluff Jobsw okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 r. Wysokość wynagrodzenia w przypadku umów o pracę w każdym przypadku jest kwotą brutto, natomiast w przypadku umów B2B zawsze jest kwotą netto na fakturę.

Średnia płaca programisty w Polsce w I kwartale 2018 roku to 11 tys. zł

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *