PracaProgramowanie

Średnia płaca programisty w Polsce w I kwartale 2018 roku to 11 tys. zł

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami o pracę dla branży IT, sprawdził zarobki informatyków w I kwartale 2018. Z opracowanego raportu wynika, że programista może zarobić średnio 11 000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę lub 12 000 zł netto, jeśli zdecyduje się na kontrakt B2B, czyli wystawianie faktur za zrealizowane zadania.

Najbardziej „opłacalną” technologią jest Angular ze średnią wysokością zarobków na poziomie 12 000 zł brutto. Angular to – napisany w języku JavaScript – otwarty framework, czyli platforma umożliwiająca tworzenie aplikacji mobilnych i internetowych. Z kolei w przypadku rozliczeń B2B, najwięcej zarobią programiści tworzący w oparciu o technologię Spring – szkielet tworzenia aplikacji w języku Java, którzy średnio mogą liczyć na 15 000 zł netto. W jednym i drugim przypadku – niezależnie od formy kontraktu – na 3. miejscu podium znalazła się Java, która dotychczas królowała w tego typu w zestawieniach. Osoby specjalizujące się w tej technologii zarobią niewiele mniej. Średnia zarobków dla programistów Java zatrudnionych w ramach umowy o pracę to 11 500 zł brutto, a w przypadku kontraktów B2B – 14 250 zł netto.

Nie da się ukryć, że na rynku pracy IT potrzeba przede wszystkim osób z dużym doświadczeniem, co przekłada się oczywiście na ich zarobki. Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż takie osoby są w stanie aktywnie uczestniczyć w realizowaniu projektów bez żadnego przeszkolenia, właściwie od momentu rozpoczęcia współpracy. Jednakże z drugiej strony jest to swego rodzaju błędne koło, ponieważ uniemożliwia rzeszy absolwentów zdobycie cennego doświadczenia biznesowego, wymaganego przez firmy. Dlatego właśnie No Fluff Jobs od jakiegoś czasu prowadzi akcję ‘Początki w IT bez ściemy!,która oprócz popularyzacji zatrudnienia programistów stawiających pierwsze kroki w świecie IT, oferuje również dziesiątki materiałów pomocnych początkującym programistom” – przekonuje Tomasz Bujok, CEO & Co-founder No Fluff Jobs.

Jak przekonuje Tomasz Bujok, oczywiście w nauce programowania wymagane są pewne predyspozycje takie, jak umiejętność logicznego myślenia. Natomiast, podstawowe kompetencje niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie można zdobyć w trakcie kilkutygodniowych szkoleń, np. Bootcamp Java organizowanych przez Kodołamacz.pl.Bootcampy pozwalają na zdobycie kompetencji w relatywnie krótkim czasie, dzięki czemu proces przebranżowienia się jest znacząco krótszy w porównaniu do tradycyjnych form szkolenia, takich jak na przykład studia podyplomowe.

W trakcie bootcampów przygotowujemy uczestników do rozpoczęcia kariery na poziomie juniorskim. Program bootcampów, dobór technologii oraz narzędzi, a także warsztatowy charakter zajęć zostały sprofilowane pod kątem potrzeb rynku i kompetencji, które są obecnie najbardziej poszukiwane przez pracodawców” – mówi Radosław Szmit, opiekun bootcampów Java i Fullstack w Kodołamacz.pl.

Coraz częściej słyszymy o pracy zdalnej, która szczególnie w przypadku osób zatrudnionych w branży IT, często jest wygodną alternatywą wobec pracy stacjonarnej. Programiści, którzy decydują się na wykonywanie pracy poza biurem mogą liczyć na od 8 300 do 14 000 zł netto w przypadku kontraktu B2B i od 11 500 do 16 000 zł brutto, jeśli mają umowę o pracę.

Wysokość zarobków w dużych miastach jest zbliżona, a przenosiny do Warszawy nie zawsze stanowią gwarancję wyższych zarobków. Wszystko zależy od specjalizacji oraz formy kontraktu. Jeśli chodzi o zatrudnienie na umowę o pracę, na stanowiskach seniorskich na najwyższe zarobki – średnio 15 000 zł brutto – mogą liczyć osoby, które wybiorą pracę w Trójmieście. Warszawa ze średnią 14 000 zł jest na 2. miejscu, a po piętach depczą jej Kraków i Wrocław, gdzie średnia pensja na tych stanowiskach jest o 1000 zł niższa. Natomiast, w przypadku kontraktów B2B dla stanowisk seniorskich najwyższe średnie stawki oferowane są w Warszawie – 14 500 zł netto. Natomiast, tuż za stolicą znalazły się Kraków i Wrocław, gdzie analogiczne stawki są jedynie o 500 zł niższe.

Wszystkie dane pochodzą z ogłoszeń o pracę zamieszczonych w portalu No Fluff Jobsw okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 r. Wysokość wynagrodzenia w przypadku umów o pracę w każdym przypadku jest kwotą brutto, natomiast w przypadku umów B2B zawsze jest kwotą netto na fakturę.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *