StartupyRynek

TDJ zainwestuje w startupy do 200 mln zł w ramach nowej strategii venture capital

Rodzinna firma inwestycyjna TDJ rozpoczyna realizację nowej strategii w obszarze venture capital. W jej ramach, w ciągu najbliższych kilku lat, planuje zainwestować do 200 mln złotych w dojrzałe startupy. Jak poinformowali przedstawiciele spółki, pod uwagę brane będą zwłaszcza firmy z branż: automatyzacji, opakowań, OZE, magazynowania energii oraz proptechu.

TDJ zainwestuje w startupy do 200 mln zł w ramach nowej strategii venture capital

TDJ Venture inwestował będzie w firmy w fazie wzrostu (growth), szukając dojrzałych projektów, które posiadają innowacyjny model biznesowy, dobry zespół, duży potencjał do skalowania biznesu i już przynoszą zyski, wskazują specjaliści funduszu. Wielkość zaangażowania w pojedyncze rundy będzie mieściła się natomiast w przedziale pomiędzy 10 a 40 mln złotych.

“Zgodnie z nową strategią, w ramach TDJ Venture chcemy współpracować z zespołami, którym będziemy w stanie pomóc i które na taką pomoc będą gotowe. Zależy nam na wykorzystaniu naszych kompetencji i aktywów zgromadzonych w obszarach TDJ Equity, gdzie inwestujemy w dojrzałe spółki z różnych branż, czy też TDJ Estate, gdzie mocno rozwijamy segment mieszkaniowy” – komentuje Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ. “Nadal będziemy ściśle współpracować z Pitango VC z Izraela, którego zespół będzie wspierać nas swoją wiedzą i globalną siecią kontaktów” – dodaje.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, współpraca z Pitango jest zresztą wielopoziomowa. TDJ jest zaangażowany jako inwestor pasywny (limited partner) w izraelskie fundusze Pitango.

W ramach działalności obszaru Venture, TDJ współtworzy z izraelskim Pitango VC i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) fundusz TDJ Pitango Ventures. W jego portfelu znalazły się między innymi takie firmy jak: rewolucjonizująca rynek meblarski spółka Tylko czy przewidująca zachowania zakupowe klientów Cosmose AI. Każda z nich jest już warta ponad 100 mln dolarów.

Przeczytaj również
Efecte, fińska firma która przejęła InteliWISE wzmacnia pozycję na rynku

TDJ Pitango Ventures zainwestował do tej pory w dziewięć spółek. “Jesteśmy bardzo zadowoleni z tempa, w jakim rosną. Chcemy je nadal wspierać i uczestniczyć w kolejnych rundach pozyskiwania kapitału. Dlatego nie będziemy poszukiwać już nowych inwestycji” – mówi Tomasz Domogała.

W portfelu TDJ Pitango Ventures – oprócz Tylko i Cosmose AI – znajdują się obecnie takie spółki jak: Neptune, Stethome, CallPage, GG Predict, Syntoil, Vocaly oraz SmartDust.

Dodajmy, że polski rynek inwestycji venture capital rozwija się bardzo prężnie. W 2019 roku fundusze dokapitalizowały startupy kwotą 1,2 mld złotych, a w 2020 roku niemal podwoiły swoje zaangażowanie, inwestując łącznie 2,1 mld złotych. Według ostatnich szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym roku zaangażowanie funduszy VC w Polsce może sięgnąć nawet 2,5 mld złotych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *