PracaRynek

Trendy w wynagrodzeniach – kto skorzystał, a kto stracił w trakcie pandemii?

Średnie wynagrodzenie oferowane obecnie specjalistom i menedżerom wynosi 12 096 zł brutto miesięcznie – wynika z najnowszej, 10. edycji Raportu Płacowego firmy Antal.  Oznacza to spadek o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Komu pandemia wyszła na dobre, a kto na niej stracił?

Trendy w wynagrodzeniach – kto skorzystał, a kto stracił w trakcie pandemii?

Okazuje się, że grupą zawodową, która najbardziej skorzystała podczas pandemii są prawnicy. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło 12 742 zł brutto, co daje wzrost o 15% rok do roku – wskazują specjaliści Antal. Jednocześnie jest to specjalizacja, w której zarobki należą do najwyższych w Polsce. Wyprzedza ją jedynie wyższa kadra zarządzająca oraz specjaliści i menedżerowie IT. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, prawnicy otrzymują również rozbudowany pakiet benefitów – wyróżnia ich dwa razy większy niż rynkowy odsetek osób otrzymujących dofinansowanie do edukacji (32%).

Na fali wzrostowej utrzymuje się również SSC/BPO. Co prawda dynamika wzrostu wynagrodzeń w centrach usług wspólnych spada – jeszcze dwa lata temu wzrost wynosił 13%, rok temu już tylko 4%, podkreślają twórcy raportu. Ostatni rok przyniósł wzrost o 7% dzięki średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w wysokości 8 085 zł brutto. Branża ta wciąż przoduje też w ofercie benefitów.

Z kolei specjaliści i menedżerowie IT, których wynagrodzenia rosły dynamicznie w ciągu ostatnich lat, po raz pierwszy odnotowali spadek średniego miesięcznego wynagrodzenia (o 4%). Jednak z wynikiem 14 058 zł brutto wciąż są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce i nie tylko. „Na początku pandemii rzeczywiście odnotowaliśmy chwilowe załamanie hossy – część firm zdecydowało się na zwolnienia, na rynku pojawiło się więcej kandydatów, którzy obniżyło swoje oczekiwania finansowe na rzecz możliwości pracy w bardziej stabilnych organizacjach” – tłumaczy Fabian Pietras, Bussines Unit Director.

Trendy w wynagrodzeniach – kto skorzystał, a kto stracił w trakcie pandemii?
Źródło danych: „Raport płacowy Antal 2021”

Najwyższy spadek płac wśród badanych grup odnotowali natomiast przedstawiciele finansów i księgowości (13%). Tak samo wygląda sytuacja wyższej kadry zarządzającej – top menedżerowie odnotowali spadek wynagrodzeń o 13% – średnie wynagrodzenie miesięczne wyniosło w tej grupie 21 966 zł brutto. Na spadek pensji wpłynęły przede wszystkim niższe realizowane i zakładane wyniki firm, które bezpośrednio przekładają się na wysokość premii i prowizji kadry zarządzającej, tłumaczą autorzy badania.

„Pandemia dotknęła w największym stopniu grupę stanowisk najwyższych oraz grupę początkujących specjalistów. W wypadku tej ostatniej od kilku lat obserwowaliśmy duży wzrost, natomiast w drugim kwartale nastąpił spadek o 25%. Menedżerowie wyższego szczebla zaś, widząc trudności rynkowe firm, znając świetnie rachunek zysków i strat, sami świadomie obniżali swoje oczekiwania” – komentuje Michał Borkowski, Sector Manager, Antal Finance & Accountancy.

Najbardziej pożądane benefity

Jak wskazują autorzy badania, nie zaskakuje fakt, że rok pandemii przyniósł zdecydowany wzrost możliwości pracy zdalnej (o 20%). Nieznacznie zwiększyły się również możliwości elastycznego czasu pracy oraz dni dodatkowego płatnego urlopu (+3%). Najwięcej respondentów straciło dostęp do karty fitness (-5%), a także samochód służbowy oraz dofinansowanie do posiłków czy wakacji (-4%). Ograniczenia dotyczą więc obszarów lub usług dotkniętych obostrzeniami związanymi z pandemią lub wynikają z rzadszej obecności pracowników w biurach.

Trendy w wynagrodzeniach – kto skorzystał, a kto stracił w trakcie pandemii?
Źródło danych: „Raport płacowy Antal 2021”

„Pandemia czy nie – nadal w wiodących obszarach, takich jak IT, SSC/BPO, obserwujemy rynek pracownika. Pracownicy muszą otrzymać niezbędny pakiet świadczeń pozapłacowych, aby oferta danego pracodawcy (w połączeniu z konkurencyjnym wynagrodzeniem) była atrakcyjna i nie skłaniała do zmiany” – podsumowuje Iwo Paliszewski, CEE Marketing & Employer Branding Manager Antal.

Pełny raport można pobrać tu: https://bit.ly/39kOBVR

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *