Rynek

Trwa GovTech Festival – jednym z wydarzeń konkurs na walkę z fake newsami

W najbliższy weekend, 13-15 listopada, odbędzie się #FakeHunter Challenge – międzynarodowy konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową we współpracy z GovTech Polska, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci. Wydarzenie to odbędzie się w ramach drugiego tygodnia trwającego właśnie GovTech Festival.

Trwa GovTech Festival – jednym z wydarzeń konkurs na walkę z fake newsami

#FakeHunter Challenge skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W ciągu trzech dni 10-osobowe zespoły, za pomocą m.in. specjalnej aplikacji, będą mogły zgłaszać fake newsy, tworzyć raporty fact checkingowe oraz podawać źródła nieprawdziwych informacji. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody – 15 tys. zł za pierwsze, 10 tys. zł za drugie i 5 tys. zł za trzecie miejsce.

Wydarzenie odbędzie się online, a przez weekend w FakeHunterowym studio transmitowane będą wywiady i dyskusje na temat zjawiska dezinformacji. Wejścia ze studia zaplanowano na piątek, sobotę i niedzielę co dwie godziny – od godziny 10 do godziny 18. W piątek, 13 listopada, o godzinie 14:00, odbędzie się dyskusja na temat fake newsów w gronie dziennikarzy, w sobotę, o godzinie 14:00, na temat tego zjawiska dyskutować będą przedstawiciele agencji informacyjnych – francuskiej AFP, niemieckiej DPA, hiszpańskiej EFE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych EANA, z kolei w niedzielę, o godzinie 14:00, o zjawisku dezinformacji debatować będą przedstawiciele świata nauki.

Drugi tydzień festiwalu

W tym tygodniu w ramach GovTech Festival odbywają się także m.in.: warsztaty online pt. „Komputer dla Cyfrowych Debiutantów” poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa w sieci, webinarium eksperckie pt. ,,Zajmujesz się innowacjami czy Ci się tylko tak wydaje?” poświęcone walidacji innowacyjnych projektów,  Digital Transformation Summit – Canadian GovTech Summit Series, podczas którego poruszone zostaną zagadnienia związane z cyfrową transformacją czy 5G Techritory, wydarzenie organizowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej Łotwy, którego celem jest pomyślne wdrożenie i komercjalizacja technologii 5G. Najbliższy weekend to także Youth Krak Hack – po pierwsze edukacja! #2, którego celem jest zwiększenie zaangażowania młodzieży z różnych środowisk w aktywne życie Krakowa.

W trakcie trwającego przez cały listopad GovTech Festival można również zdobyć tytuł “Cyfrowego Wolontariusza”. To inicjatywa, która ma edukować i zachęcać do korzystania z narzędzi cyfrowych oferowanych przez administrację publiczną, a także aktywizować młodsze osoby do wspierania seniorów w korzystaniu z tych rozwiązań. Przedsięwzięcie ma charakter konkursu i organizowane jest we współpracy z Lasami Państwowymi. Dzięki włączeniu się w cyfrowe aktywności i wykorzystywaniu narzędzi online do kontaktu z administracją, uczestnicy nie tylko na co dzień przyczyniają się do ograniczenia zużycia papieru, ale także, biorąc udział w tej akcji, przyczynią się do zwiększenia liczby sadzonych w Polsce drzew. Do inicjatywy można dołączyć od 11 listopada.

GovTech Festival – główne wydarzenia

Przypomnijmy, że GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

GovTech Festival to wydarzenia główne oraz towarzyszące – organizowane przez partnerów. I tak, do najważniejszych wydarzeń festiwalu należą: webinarium na temat branży gamingowej pod patronatem Internet Governance Forum, które odbyło się 6 listopada, wspomniany #FakeHunter Challenge, Hackathon dla Miast – wydarzenie organizowane wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, które odbędzie się 20-22 listopada, oraz HackYeah, czyli wirtualna edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie, który zorganizowany zostanie 27-29 listopada. W ramach tego ostatniego wydarzenia odbędzie się także Game Jam, czyli maraton programowania gry wideo organizowany wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu. Podczas Game Jam powstanie gra, której motyw przewodni wybrany zostanie w głosowaniu internautów z całego świata. Częścią GovTech Festival będzie także HackJunior, czyli ogólnopolski konkurs, w którym mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *