Branża ITInfrastruktura

VMware, Intel i Deutsche Telekom wspólnie testują otwartą platformę chmurową vRAN

Stworzenie ogólnodostępnej i inteligentnej platformy do wirtualizacji radiowych sieci dostępowych RAN zgodnej ze standardami Open Radio Access Network ogłosiły firmy VMware oraz Deutsche Telekom. Wspomniana technologia ma podnieść efektywność zarówno istniejących sieci LTE, jak i przyszłych 5G. Rozwiązanie bazujące na architekturze Intel FlexRAN przejdzie fazę testów w laboratorium Deutsche Telekom w Bonn.

VMware, Intel i Deutsche Telekom wspólnie testują otwartą platformę chmurową vRAN

Obecnie dostawcy usług telekomunikacyjnych zaczynają coraz mocniej skupiać się na czerpaniu korzyści płynących z kompleksowej transformacji sieci, pracując usilnie nad wirtualizacją wszystkich jej części, w tym sieci radiowych sieci dostępowych RAN. Dostęp do otwartej architektury vRAN, bazującej na rozwiązaniach chmurowych, pomóc ma w najbliższym czasie stworzyć bardziej innowacyjne, bezawaryjne i wydajne środowisko sieciowe. To niezbędny warunek do efektywnego dostarczania aplikacji i usług za pośrednictwem sieci 5G.

“Wraz z przejściem od tradycyjnych sieci RAN do otwartych standardów, potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią rozwój skalowalnych, szybkich i wysoce wydajnych architektur vRAN. Dzięki współpracy z VMware i Intelem będzie to możliwe” – komentuje Alex Jinsung Choi wiceprezes ds. strategii i technologii w Deutsche Telekom. “W przyszłości chcemy współpracować z całym ekosystemem dostawców otwartych rozwiązań RAN, aby przyspieszyć komercyjną dostępność tej technologii”.

Fundament przyszłych wdrożeń 5G

Architektura Open RAN wykorzystuje procesory Intel i oprogramowanie FlexRAN – platformę do uruchamiania obciążeń vRAN. Wszystko bazuje na chmurze telekomunikacyjnej VMware, zoptymalizowanej pod kątem obciążeń uruchamianych w czasie rzeczywistym i przy małych opóźnieniach. Wspólnie stworzone rozwiązanie posiada również, opracowany przez VMware, RAN Intelligent Controller, który umożliwia zarządzanie zasobami radiowymi w czasie rzeczywistymi z poziomu aplikacji.

“To rozwiązanie zapewni, że technologia RAN stanie się integralną częścią dzisiejszych sieci LTE i fundamentem przyszłych wdrożeń 5G. W świecie, po tej sieciowej rewolucji, RAN musi jednak działać w oparciu o definiowane programowo rozwiązania, aby zaspokoić bieżące potrzeby dostawców usług telekomunikacyjnych. To, co proponujemy,  nasza otwarta i inteligentna platforma vRAN, dokładnie to umożliwia” – przekonuje Shekar Ayyar, wiceprezes i dyrektor w dziale Telco and Edge Cloud, VMware.

Kilkadziesiąt serwerów zamiast masztów

Sieć RAN składa się z urządzeń takich jak nadajniki komórkowe, wieże, maszty, które łączą użytkowników oraz urządzenia bezprzewodowe z główną siecią. Z kolei sieć 5G w dużej mierze wykorzystywać będzie mikrokomórki, czyli stacje bazowe o zasięgu do dwóch kilometrów, a najczęściej kilkuset metrów. Dzięki wirtualizacji vRAN, fizyczny sprzęt, napędzający 5G, rozsiany pod całej Polsce w kilku tysiącach lokalizacjach, będzie można zastąpić kilkudziesięcioma serwerami z odpowiednim oprogramowaniem. Jak informują przedstawiciele zaangażowanych w projekt firm, zagwarantuje to mniejszą awaryjność całej sieci, a tym samym jej zwiększoną wydajność.

“Zwirtualizowana architektura sieci RAN to ważny krok w stronę dojrzałej technologii 5G, która umożliwi przeniesienie innowacyjnych rozwiązań na sam brzeg sieci. Dzięki tej współpracy chcemy pokazać jak standardowa infrastruktura fizyczna może zasilić nowoczesne rozwiązania sieciowe” – podsumowuje Cristina Rodriguez, wiceprezes i dyrektor działu Wireless Access Network w Intelu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *